kanmı kaybediyoruz?

Bu forum kilitli bir forumdur. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
yetiskaramalak
12-03-2008, 00:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

slm CHIP ailesi. yaklaşık 4 yıldır CHIP okuruyum. yıllardır teknoloji gündemini CHIP ten takip ediyorum. ama dikkat ettim aylık satış rakamlarımız sanki biraz düştü.yanlış hatırlamıyosam geçen sene 40000-50000 arası satış olurdu bu sene bakıyorum 30000-40000 arasındayız. belki saçma olacak ama ben bu durumu donanım test bölümümüzün biraz zayıflamasına bağlıyorum.tamam anlıyorum bir teknoloji dergisi toplumun farklı ilgi alanlarına hitap etmeli ama ağırlık daima bilgisayar olmalı. benim tavsiyem bilgisayar donanımlarından işlemci+anakart+bellek+ekrankartı+hdd+monitör vs.. her ay birisine ayrıntılı test sayfaları ayrılmalı. başka forumlardan okuduğum kadarıyla donanım incelemeleri büyük ilgi topluyor. örneğin nisan sayısında özellikle ekran kartında orta seviyenin kızıştığı bir dönemde detaylı bir testin yapılması büyük ilgi toplayacaktır.ayrıca mart sayısında oyun bölümü oldukça kısıtlı.galiba yakında tamamen kalkacak.birde benim önceki senelerde hoşuma giden bir bölümde son sayfalarda güncel olmasada fiyat listelerinin olmasıydı. biraz fazlaca karamsar bir yazı oldu affınıza sığınıyorum. iyi günler...

Mahmut Karslıoğlu
17-03-2008, 14:07   |  #2  
Mahmut Karslıoğlu avatarı
CHIP Editör
84 mesaj

Merhaba,
Dergiye gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Dergi satışları konusunda fark etmiş olduğunuz tiraj farklılıkları aslında tüm dünyada yaşanan önemli bir problem. Bu durumdan etkilenmeyen dergi yok gibi. Ancak neden kesinlikle içerik ile ilgili değil. Değişen koşullar ve ihtiyaçlar sonucunda değişen bilgi kaynakları bu duruma neden oluyor.

Ancak bir okurumuz olarak bu yüzden tedirgin olmanıza gerek yok. CHIP, Türkiye'nin bilişim ve teknoloji konularında en güçlü içerik sağlayıcısı durumunda. Bugün ihtiyaçlar bu yönde olduğu için bu içeriği ağırlıklı olarak basılı şekilde size ulaştırıyor olabiliriz. İleride yayın biçimleri değiştiğinde ise standartlar neyse o şekilde ulaştırmaya devam edeceğimizden emin olabilirsiniz.

Önemli olan gelecek trendi görüp buna hızlı bir şekilde adapte olabilmek. CHIP Online bunun en büyük örneği. Bugün dergi okurlarımızın minumum 10 katı kadar ek online okurumuz var. Bu şekilde düşündüğünüzde belki basılı dergi tirajı azalıyormuş gibi görünse de genelde ulaştığımız okur sayımız katlanarak artıyor.

Rekabet konusunu değerlendirdiğinizde ise tüm dergiler eşit oranda tiraj kaybı yaşadığı için CHIP'in en yakın rakibi ile arasında olan minumum 10.000'lik fark hala sabit. Hatta genele baktığınızda ise CHIP Online'ı da sayarsanız fark hızla açılıyor. Bu yüzden endişe etmenize gerek yok. İyi çalışmalar dilerim.

ab_
05-04-2008, 14:30   |  #3  
Üye
62 mesaj

Bu konuda size katılıyorum zamnın koşullarına göre okur sayısında belli dalgalanmalar olabilir bunu direk dergi içeriğine veya tsarımına bağlamak fazla doğru olmaz.web ortamına kayan uygulamalar internetin yaygınlaşmasıyla artmakta CHIP Online da bu alanda kaliteli işler çıkarmaktadır bir çok dergi okuru da doğal olarak dergiyi webdeb takip etmektedir...

kertenkelesoft
10-04-2008, 16:22   |  #4  
Taze Üye
5 mesaj

fikirleriniz dusunceleriniz gercekten guzel bende size katılıyorum arkadaslar

denizgg
29-04-2008, 19:19   |  #5  
Yeni Üye
28 mesaj

bu ayki diğer dergilerinkinden çok daha iyi olmuş.ama 4-5 ay öncesinin bütün dergileri adı lazım değil dergiye göre çok çok kötü.bu ay da derginiz zayıf olsaydı artık chip almaktan vaz geçecektim,ama bu ay şansıma böyle çıktı.
size tavsiyelerim:(nisan ayı dergisi-farkındaysanız şimdiye kadar geciktirdim alsam mı almasam mı diye)

donanimları fiyatları ve verimliliklerine göre sıralandırdığınız kısım hiç güncel değil.Türkçenize de dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

eolos
29-04-2008, 20:19   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

ben 2 tane dergi alıyorum bilgisayar dergisi bunlardan birisi chip chipin ozellikle gecen ayki sayısı(nisan )sayısı cok hosuma gitti hani bazı dergiler vardırya atamssınız atmaya kıyamassınız chipin nisan sayısı öyleydi benim için hep böyle olsun

denizgg
29-04-2008, 20:54   |  #7  
Yeni Üye
28 mesaj
eolos
ben 2 tane dergi alıyorum bilgisayar dergisi bunlardan birisi chip chipin ozellikle gecen ayki sayısı(nisan )sayısı cok hosuma gitti hani bazı dergiler vardırya atamssınız atmaya kıyamassınız chipin nisan sayısı öyleydi benim için hep böyle
aslında nisan sayısı çok farklı değildi bundan 7-8 ay önceki dergilere bakıyorum nisan sayısına yakın 1 yıl öncekilerine bakıyorum bambaşka hatta nisan sayısındakinden daha güzeller.Nisan sayısının böyle dikkat çekmesinin nedeni 4-5 ay sürekli zayıf dergi vermeleri.

suç-ve-ceza
30-04-2008, 18:22   |  #8  
Yıllanmış Üye
213 mesaj

çok saçma

HolyMan
30-04-2008, 21:18   |  #9  
Yıllanmış Üye
212 mesaj
Mahmut Karslıoğlu
Önemli olan gelecek trendi görüp buna hızlı bir şekilde adapte olabilmek. CHIP Online bunun en büyük örneği. Bugün dergi okurlarımızın minumum 10 katı kadar ek online okurumuz var. Bu şekilde düşündüğünüzde belki basılı dergi tirajı azalıyormuş gibi görünse de genelde ulaştığımız okur sayımız katlanarak artıyor.
Katılıyorum artık hayatımızda internetin önemi yadsınamaz buna istinaden de tüketiciler dergide bulabileceği her şeyi internette bulabiliyor ve dergi tirajlarının da düşmesi doğal ben mesela dergiyi hala takip ediyorum ama bir günde haber sitesinden daha fazla hatta 2-3 katı olarak chip online'nı ziyaret ediyorum Gülüş

Banned
02-05-2008, 12:24   |  #10  
Banlandı
300 mesaj

evet arkadaşım çok haklısın
chip dergisi iyice kan kaybediyor
artık fotoğraf makinesi yok lcd televizyon yok ev sinema sistemleri
yok mp3 çalarlar
ya klardeşim biz bu dergiyi bilgisayar için alıyoruz
anakart işlemci ram ekran kartı harddisk
bunlara daha çok önem verilmeli
yok hackerlardan korunma yöntemleriymiş bize ne bunlardan
birde 1 aydır chip dergisine telefon ediyorum inanın bir kişi telefona bakmadı
dvd içeriği için
ICE WIND DALE 2 OYUNUNU verirmisiniz diye konu açtım
yetkililerden bir cevap dahi alamadım
tamam vermek zorunda tabii değiller ama koskoca chip dergisi bari bir cevap yazsın

denizgg
03-05-2008, 12:25   |  #11  
Yeni Üye
28 mesaj
suç-ve-ceza
çok saç
saçma olan ne?

by_antiseptic
03-05-2008, 16:18   |  #12  
Üye
76 mesaj
yetiskaramalak
slm CHIP ailesi. yaklaşık 4 yıldır CHIP okuruyum. yıllardır teknoloji gündemini CHIP ten takip ediyorum. ama dikkat ettim aylık satış rakamlarımız sanki biraz düştü.yanlış hatırlamıyosam geçen sene 40000-50000 arası satış olurdu bu sene bakıyorum 30000-40000 arasındayız. belki saçma olacak ama ben bu durumu donanım test bölümümüzün biraz zayıflamasına bağlıyorum.tamam anlıyorum bir teknoloji dergisi toplumun farklı ilgi alanlarına hitap etmeli ama ağırlık daima bilgisayar olmalı. benim tavsiyem bilgisayar donanımlarından işlemci+anakart+bellek+ekrankartı+hdd+monitör vs.. her ay birisine ayrıntılı test sayfaları ayrılmalı. başka forumlardan okuduğum kadarıyla donanım incelemeleri büyük ilgi topluyor. örneğin nisan sayısında özellikle ekran kartında orta seviyenin kızıştığı bir dönemde detaylı bir testin yapılması büyük ilgi toplayacaktır.ayrıca mart sayısında oyun bölümü oldukça kısıtlı.galiba yakında tamamen kalkacak.birde benim önceki senelerde hoşuma giden bir bölümde son sayfalarda güncel olmasada fiyat listelerinin olmasıydı. biraz fazlaca karamsar bir yazı oldu affınıza sığınıyorum. iyi günler...
sana katılmıyorum zaten bütün dergi donanım ile ilgili. ben yazılımı içeriğinin arttırılmasını istiyorum

TuncaBozkurt
04-05-2008, 14:06   |  #13  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
irenicus
evet arkadaşım çok haklısın
chip dergisi iyice kan kaybediyor
artık fotoğraf makinesi yok lcd televizyon yok ev sinema sistemleri
yok mp3 çalarlar
ya klardeşim biz bu dergiyi bilgisayar için alıyoruz
anakart işlemci ram ekran kartı harddisk
bunlara daha çok önem verilmeli
yok hackerlardan korunma yöntemleriymiş bize ne bunlardan

birde 1 aydır chip dergisine telefon ediyorum inanın bir kişi telefona bakmadı
dvd içeriği için
ICE WIND DALE 2 OYUNUNU verirmisiniz diye konu açtım
yetkililerden bir cevap dahi alamadım
tamam vermek zorunda tabii değiller ama koskoca chip dergisi bari bir cevap yazsı
Dergi eskiden Bilgisayar Kültürü Dergisi olarak satılıyordu. Ama artık Teknoloji Kültürü Dergisi olarak satılıyor. Yani derginin yöneleceği konular sadece bilgisayarlarla ilgili değil, teknolojinin her alanıyla ilgili olmalı. Yoksa Kapağa "Teknoloji Kültürü" yazmanın bir anlamı yok.

samet1986
05-05-2008, 16:48   |  #14  
Yıllanmış Üye
944 mesaj
by_antiseptic
sana katılmıyorum zaten bütün dergi donanım ile ilgili. ben yazılımı içeriğinin arttırılmasını istiyorum
Bende tam bunu yazacaktım... Ülkemizde yazılıma ilgi yok deniyor... Tabi olmaz. Bu tip işlerde öncü olmak lazım. Yazılım her şeyin başıdır. İşin temeline inersek daha ileriye gidebiliriz. Yazılım olmazsa hiç birşey olmaz. Yazılımdan kastımı anlamışsınızdır herhalde ? Program tanıtımı v.s. değil... Teşvik etsenizde olur. Etraf donanımcı doldu. 13-14 yaşında ki çocuk bile donanım ustası diye geziniyor. ( 13-14 yaşında ki üyeler üzerine alınmasın, vurgulamak istediğim şey farklı ) Donanım yerine bu kadar ilgiyi yazılıma verseydik, belki de bu forumda kendi işlemcilerimizi tartışıyor olurduk ! CHIP ve diğer dergiler yazılıma olan ilgi ve teşviği bariz şekilde arttırsın, her ay almazsam bana da Samet demesinler. !

Son Düzenleme: samet1986 ~ 05 Mayıs 2008 16:49
frkn_ua
05-05-2008, 18:17   |  #15  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

bencede yazılımın daha öne çıkarılması gerekiyor.her alanda donanımların geliştirilmesine daha çok ilgi gösteriliyor.mesela oyunlar;bunları yüksek donanım isteyen canavarlar yapmak yerine mümkün olduğunca az sistem kullanan yazımlar yapsalar daha iyi olur.(yapılazmı tabiiki yapılır).amaaa ozamnda donanım üreticileri nasıl para kazancak demi Göz kırpma mesela Crysis tan ne paralar kazanıldığı bu forumda açılan 'oyun için sistem toplıcam önerileriniz' gibi başlıklardan anlayabiliriz...

sakin_insan
05-05-2008, 21:35   |  #16  
Yıllanmış Üye
508 mesaj

Chip in eski sayılarında daha çok bilgisayar hakkında bilgi veren makaleler vardı bence. Mesela ağ nasıl kurulur, bazı programların dersleri (tabi şimdi bunları eğitim cdleriyle gidermeye çalışıyor ama).

Dergiden çok site bana daha çok yardımcı oluyor açıkçası...

Soul_Reaver
14-05-2008, 09:29   |  #17  
Yönetici
254 mesaj

herkesin farklı istekleri var, buradan da anlışacağı üzere herkesi tatmin etmemiz söz konusu değil arkadaşlar...

StANDby007
12-07-2008, 16:12   |  #18  
Taze Üye
12 mesaj

bilgisayar dergisi denince ilk aklıma CHIP gelir... Her ay olmasada maddi durumum el verdiğince almaya çalışıyorum.

Son Düzenleme: StANDby007 ~ 12 Temmuz 2008 16:12