Kasa Temizliği İçin Yardım

cengizhanhck
21-08-2011, 13:25   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
30 mesaj

arkadaşlar dediğimi bilgisayarım 1 senelik ama açtğımda 55 dereceyle başlıyo çok büyük bir rakam masaüsütü için bende o yüzden içini temizlemeye karar verdim ama garantisini falan etiklermi? bu bilgisyarın ve birazda çekiniyorum anlayacağım bir dilden birisi nasıl temizleyeceğimi anlatabilirimi

asdwer123
21-08-2011, 13:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
556 mesaj

kardeş 55 derece yine yüksek ama 70 i geçmedikçe hiç korkma bir şey olmaz benim 65-70 derece gidip geliyo. kasayı açarsan garanti gider. Yine de tezmlerim diyosan: önce kasanın yan kapağını aç. Anakartın vidalandığı boşlulardan çıkar. psu, hdd, optik sürücü kablolarını çıkar, al anakartı masanın üzerine falan koy. Sonra işlemci soğutucusunu yerinden sök. Muhtemelen köşelerinde döndürmek için mandalları vardır onları döndürerek çıkar işlemciye dokunma aynen kalsın soğutucuyu temizle sonra ekran kartını çıkar tozunu falan sil

cengizhanhck
21-08-2011, 13:49   |  #3  
OP Yeni Üye
30 mesaj

ama oyuna geçince 70 i geçiyo:S

Boracalin
22-08-2011, 02:10   |  #4  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj
Alıntı: asdwer123  
kardeş 55 derece yine yüksek ama 70 i geçmedikçe hiç korkma bir şey olmaz benim 65-70 derece gidip geliyo. kasayı açarsan garanti gider. Yine de tezmlerim diyosan: önce kasanın yan kapağını aç. Anakartın vidalandığı boşlulardan çıkar. psu, hdd, optik sürücü kablolarını çıkar, al anakartı masanın üzerine falan koy. Sonra işlemci soğutucusunu yerinden sök. Muhtemelen köşelerinde döndürmek için mandalları vardır onları döndürerek çıkar işlemciye dokunma aynen kalsın soğutucuyu temizle sonra ekran kartını çıkar tozunu falan
Evet o şekilde devam edip , işlemci soğutucusunu sökerken , soğumuş ve katılaşmış olan termal macun sayesinde işlemciyide ; kilidini açamadan yerinden söküp ya pinlerini kırsın yada yamultsun.. Alkış

Bu arada anakartı ve hdd kablolarını falan neden söktük kasadan ?

İşlemci fanı ve soğtucusu tozlanmıştır büyük ihtimalle ?

Detaylı bir temizlik için bir iki malzeme lazım... Kaliteli bir termal macun ve selülozik tiner , bir parça pamuk , uygun uçlu yıldız tornavida , kıl fırça...

Kasanın yan kapağını aç , rahat çalışmak için kasanı yan yatır , monitörü fare yi falan sök ki eline dolanmasınlar...

Elektirik kablosu takılı kalsın... şimdi işlemci fanının bağlantısını anakarttan çıkart... Power tuşuna bas yaklaşık 1 dakika çalışsın pc...(sonra kapa hatta fişini çek). Böylelikle işlemci ve soğutucusu ısınacak aradaki termal macun ısınıp gevşeyecek ve işlemci soğutucusunu kasadan rahatlıkla ayırabileceksin ve elektirk kablosunu artık çıkart ne olur ne olmaz... 

Isınma işlemi tamamlandıktan sonra önce işlemci fanını  sonrasında ise soğutucu bloğu yerinden çıkar... AMD sistemler mandallıdır sökmesi takması kolay olur... İntelle hiç işim olmadı sanırım yıldız torn. gerekebilir bloğu sökerken neyse (işlemci montajı diyerek googleda aratırsan bir sürü video bulursun tam tersini yapacaksın)... 

Fan ve soğutucuyu eline aldı isen . öncelikle gerek cpu ve gerekse soğutucu üzerinde ki eski termal macunu temizlemen gerekecek... Bunun için pamuğa biraz tiner döküp gerek soğutucuyu gerekse cpu üzerinde ki eski macunu silerek temizleyebilrisin... Kuru pamuklada fazla gelen tineri alırsın işlem tamam olur...

Şimdi fanın ve soğutucunun içinde ki tozları elektirk süpürgesi ile narince temizle , bazı ulaşılamayan aralıklar için yanında bildiğin uygun kalınlıkta kuyllanılmamış yağlı boya fırçası olsun... gene dikkatlice burada ki tozları da temizle ve son kez elk. süpürgesi ile dökülen tozları çek...

İşlemci fanı ve soğutucusu ile işimiz bitti... Artık yeni termal macununu sürüp monte edebilirsin...

Sonra gelelim egzos fanına , dilersen 5-10 TL verip temizini al tak.. Ama yok uğraşırım diyorsan onuda aynı şekilde temizle... (ben genelde onuda tam olarak söker , fanıda söker temizler yağlar geri, takarım...) Eğer sökeceksen takarken dikkat et içerideki havayı dışarı atacak o fan ters takma kötü olur...

Açmışken ekran kartın varsa onunda fanının dikkatli bir şekilde elk. süpürgesi ile çektir... (eğer dikkat etmezsen fanın yapraklarını kırabilirsin...)

Artık işimiz bitti... dilersen kasanın içinde ki ve anakartın üzerinde ki tozlarıda saç kurutma makinesi yardımı ile dışarı atıp , kasayı kapayıp kullanabiliriz...

cengizhanhck
22-08-2011, 14:29   |  #5  
OP Yeni Üye
30 mesaj

sağolda:) beceremem gibime geliyo

Boracalin
28-08-2011, 02:20   |  #6  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,592 mesaj
Alıntı: cengizhanhck  
sağolda:) beceremem gibime
Becerirsin ya çok zor birşey değil , benim ortalama yarım saatimi alıyor o kadar... 

Cpu kısmı zor geldi ise , onu atla o zaman... Sökmeden kabasını al elk. süpürge ile fanlardaki ve kasa genelinde ki kaba tozu çek... Bu işlem bile ısı düşüşü sağlar biraz kasa da...

retg
28-08-2011, 15:02   |  #7  
retg avatarı
Yıllanmış Üye
240 mesaj

Bilgisayarın garantisi varsa garantiye yollayabilirsin.Hem genel bi bakım yaptırmış olursun.Yine de sen bilirsin.