kasada gürültü

HPQ-User
01-09-2008, 08:22   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

nakrat sormuş:
bilgisayarımı açtıktan itibaren kasadaki fanlardan çok sesgeliyor .güçkaynağı fanı olabilir.ne yapmalıyım.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
kasa everest çift çekirdek 2.8 ghz.512 ram

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Reborn91
01-09-2008, 10:24   |  #2  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj

Speed fan yazılımı ile kasa içersindeki fanların hızlarını ayarlayabilirsin. Ancak bildiğim kadarıyla eğer PSU fanı ise müdahale edilemiyor speedfan la. OCZ yada HighPower gibi sessiz bir PSU ile değiştirmeni öneririm.

SAİNT
01-09-2008, 10:30   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj
Reborn91
Speed fan yazılımı ile kasa içersindeki fanların hızlarını ayarlayabilirsin. Ancak bildiğim kadarıyla eğer PSU fanı ise müdahale edilemiyor speedfan la. OCZ yada HighPower gibi sessiz bir PSU ile değiştirmeni öneririm.
katılıyorum malesef aynı dertten bende müzdaribim hemde kasanın önünde psu gnellikle arkada olur. ama değiştiremiyorum çünkü bayağı güçlü watt bilmiyorum hiç bir şekildede öğrenemedim etiket felan yoktu. 5 tane fan ayrıyetten hd 3850 ekran kartı 256 bit mevcut

Borga-x
01-09-2008, 10:30   |  #4  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Şöyle bir şey yapabilirsin. Bozuk olan fanı bulup yeine yenısını takabılırsın. Eğer PSU 'dan ses geliyorsa ve elin tornavida tutabiliyorsa ve bırazda cesaretli isen eski fanı söküp yerine yenisini takabilirsin. Yanlız burda fanı sökmek istediğinde kabloları lehimleniştir. Bu kabloları fana yakın bir yerden kesip uclarını sıyırmalısın.Yeni aldıgın fanda da kabloları kesip (Bu sefer konnektore yakın bır yerden)aynı renkteki kabloların uclarını sıyırıp bir birine dolamalısın. Daha sonra bir elektrik banı yardımıyla sıkıca birbirine bantlarsan yeni fan çalışacaktır. Yapman gereken çok basit aslında ama biraz dikkatli olmalısın. Yanlış kabloları keseyim deme..

viking20
01-09-2008, 10:49   |  #5  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

benim 12 liklerde ses çıkarır oldu yağlamak lazım.

batmanyak
01-09-2008, 10:54   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
156 mesaj

fanları değiştir ve eğer yine olmazsa speed fanı dene bu ikisi kesin çare olacaktır

Reborn91
01-09-2008, 10:56   |  #7  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
3,307 mesaj
Borga-x
Şöyle bir şey yapabilirsin. Bozuk olan fanı bulup yeine yenısını takabılırsın. Eğer PSU 'dan ses geliyorsa ve elin tornavida tutabiliyorsa ve bırazda cesaretli isen eski fanı söküp yerine yenisini takabilirsin. Yanlız burda fanı sökmek istediğinde kabloları lehimleniştir. Bu kabloları fana yakın bir yerden kesip uclarını sıyırmalısın.Yeni aldıgın fanda da kabloları kesip (Bu sefer konnektore yakın bır yerden)aynı renkteki kabloların uclarını sıyırıp bir birine dolamalısın. Daha sonra bir elektrik banı yardımıyla sıkıca birbirine bantlarsan yeni fan çalışacaktır. Yapman gereken çok basit aslında ama biraz dikkatli olmalısın. Yanlış kabloları keseyim deme..
ekleme olarak ta psu yu açtıktan sonra dikkat et. Üzerlerinde hala statik halde elektrik bulunabiliyor. Öldürecek kadar giçlü değil , fakat feci çarpar , irkilirsin boşuna... Göz kırpma o yüzden dikkatli olmanda yarar var..