Kendi kendine sabit disk yapdı!!!

seretan
04-09-2006, 01:07   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
65 mesaj

Arkadaslar gecenlerde yeni aldıgım notebook işletim sistemi çöktü ve recoveryde calışmayınca fabrika ayarlarına döndüm ve herşeye başdan başladım..

yalnız bişey anlatmak istiyorum
1)ilk notebook elime gectiginde partition magic ile 2 ye boldum ve 2.kısmı mantıksal ntfs yaptım(c zaten birincil ntfs)
neyse işlemler bitti sonra bilgisayarıma girdim bide Z diye bi sabit disk görünüyor,girmeye çalışınca biçimlendirilmemiş biçimlendirilsin mi diyor..merak ettim evet dedim 74.5 yani sabit diskin tamamını biçimlendirmek istiyor.ama bilgisayarım-z-ozellikler dedigimizde boyut 0 gorunuyor..
bunu olusturdugum yeni bolumu ntfs ve birincil sürücü olarak değiştirince kurtuldum(bi sakıncası var mıdır?)

2)Çökdü demişdim.bugün sistemi kurdum kurtarma diskleriyle herşey normal,3 boldum sabit diski..microsoft office 2003 pro.edition kurdum kurulumun sonunda office kurtarma bolumu yaptı f de 240 mb daha sonra guncellemede falan kullanabilir dedi bende umursamadım silinsin dedim,demez olaydım z yeniden geldi ayrıca artık hp nin back-up and recovery managerından yaralanamıyorum(kurtarma bolumu silindi diyo)

yeniden kurtarma noktası olustur diyorum silindi bundan sonra olmaz diyo..nasıl halledebilirim?
z yi sürücüleri birincil yapmadan nasıl kaldırabilirim?

yoksa yeniden fabrika ayarlarına doncem birsürü zaman kaybı olcak şu durumda yedeklemekde istemiyorum,sorunlu bir şekilde

işl.sis=xp home sp 2
notebook=hp compaq nx 6310

yardımlarınızı bekliyorum..

Recep Baltaş
04-09-2006, 11:09   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

1-Tam anlayamdığım için fikrim yok ama o kısm artık kalan kısım olabilir önemsizdir.
2-Z nin ne olduğu anlaşıldı :)
Evet yeniden fabrikayarlarına dönmeniz gerekcek.

seretan
04-09-2006, 18:21   |  #3  
OP Üye
65 mesaj

nedir abi bu??bidaha nasıl yaşamam?
10 dk sonra fabrika ayarlarına donuyorum..aleti alalı 2 hafta oldu bu 2.dönüş z illeti sayesinde..

Recep Baltaş
04-09-2006, 23:55   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Z ile uğraşmazsanız yaşamazsınız sanrım...Eğer sorun devam edersen bence en iyi aldığınz yere götürüp onlara yaptırmak.

seretan
05-09-2006, 01:46   |  #5  
OP Üye
65 mesaj

neyse fabrika ayarlarına dondum z falan kalmadı..guncellemeleri yapdım..yedekleme kaldı sadece..

z buyuk ihtimalle kurtarma bolumunu kaldırınca cıkan bişey..sanal bellek yaratıyo kendi kendine kurtarma bolumunun yerine..abi aldıgım yerin teknik servisinden daha iyi biliyorum ben..Cool

seretan
07-09-2006, 00:55   |  #6  
OP Üye
65 mesaj

abi bu sefer ortada bişey yokken yine çıkdı bu z..tam 3 gün sonra cıkıyor sistemi yukledikten sonra..nedir bu ya??uzantısında raw yazıyor..0 boyutlu..durduk yere cıkdı yine ortaya..
cuma teknik servise goturcem ama burdan bi soruymda belki yardımcı olabilecek vardır

seretan
07-09-2006, 10:30   |  #7  
OP Üye
65 mesaj

dun o kadar yeniden baslatmamam ve kapatıp acmama ragmen gecmeyen Z sürücüsü..bgn sabah saatlerinde bilgisayarımda gorunmuyor..hayret..

fcimen2061
09-09-2006, 12:27   |  #8  
Taze Üye
13 mesaj

Acaba windows kurulurken kendine 8 mb lık bir kısım ayırıyor bunu partition magic le system e eklemek mümkün bu olabilir mi acaba ?

fcimen2061
09-09-2006, 12:28   |  #9  
Taze Üye
13 mesaj

Yani sabit diske eklemek yerine farklı bir disk sürücüsü olarak ayarlamış olabilir misin ?

Unutmadan farklı 2 konu açtığım için özür dilerim

İyi Çalışmalar....

seretan
11-09-2006, 01:33   |  #10  
OP Üye
65 mesaj
fcimen2061
Yani sabit diske eklemek yerine farklı bir disk sürücüsü olarak ayarlamış olabilir misin ?

Unutmadan farklı 2 konu açtığım için özür dilerim

İyi Çalışmalar....

yok abi herseyi dogru yaptım..
partition magicde oyle bi sürücü gostermiyo zaten cıktıgı zaman..gosterse hemen ekliycem kurtulcam..

gecen yine cıktı sonra gecti falan..

dikkat ettim genelde güncelleme işleri yaptıgım gunler oluyor..acaba yarım kalıyoda benm goremedigim bazı seyler oyuzdenmi kendine yerel disk olusturuyo..sonra yeniden tamamlamak için falan.

bnmm aklıma gelen en kuvvetli ihtimal bu..şu anda yok mesela ama yrn cıkabilir

delikanli53
11-09-2006, 01:40   |  #11  
delikanli53 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,524 mesaj

denetim masası yönetimsel araçlardan bir bilgisayar yönetimi nden bir bak eğer ordan bir ayar yapamıyorsan bilgsiayarına yüklemiş olduğun disk bölümleme veya onun gibi bir program yüzünden oluyor kaldır gitsin.