kendiliginden reset

HPQ-User
19-04-2009, 12:23   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

rafi sormuş:
ben tum forumlara baktım ama derdime care bulamadım. benim bilgisayararım acıldıktan tam 1 saat sonra reset atıyor. bilgisayarımada asla knight oyunu yuklemedim. sisteme format cektikten sonra hersey guzel giderken bir program yukledigim zaman sistem reset atmaya baslıyor ve tam 1 saat da bir resetleniyor.sistem mechanic le cozdum derken tekrar program yukledikten sonra yine reset atmaya baslıyor. fakat her program kurulumunda olmuyor. eger sorunuma care bulursanız cok sevinirim. iyi calısmalar....

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İNTEL CORE 2 DUO 2.40 GHz  . 2 gb ram . intel anakart . 150 gb harddisc . Nvidia geforce 8800 gt ekran kartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727)

Turkish Developer
19-04-2009, 12:26   |  #2  
Turkish Developer avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
671 mesaj

Bir Sistemin Niçin Reset Atabileceğine İlişkin Şu Ayrıntıları Dikkate Alabilirsiniz.

01- CPU ve power supply fanlarini kontrol edin çalışıyormu. ısınmadan dolayı yapıyor olabilir.

02- Ram lerde sorun olabilir arıza yada birbirleriyle veya anakartla uyumsuzluk vs gibi. birden fazla ram varsa tek tek denenmeli yada başka ram kullanılmalı. Ram yuvalarında bozulma da olabilir.

03- İşlemci fanı yerine iyi oturmamış veya kasaya bir darbe nedeniyle olabilir

04- Çakışan programlar neden olabilir. son yuklediğiniz programları kaldırıp deneyin.

05- Harddiskte bad sektör oluşmuşsa, bundan olabilir.

06- Power supply'den gelen anakarta bağlanan kabloları kontrol edin.

07- Power supply watajı yetmiyor olabilir.

08- Bazı virüs ve Spylar reset atmaya neden olabilir. antivirüs ve antispy programlarıyla taratmayıda deneyin.

09- İşlemcide termal macun var mı kontrol edin.

10- Ekran karti fanını ve kablolarını kontrol edin.

11- İşlemci ısısını kontrol edin.

12- Usb çıkışlarını kontrol edin.

13- Oyun oynarken başına geliyorsa ekran kartının sogutması kötü olabilir.

14- Şebekeden gelen voltajın düşük olması, reset’e sebep olabilir. topraklama olmalı mutlaka. ve sadece PC ye ait priz olsa iyi olur.

15- Ekran kartında sorun olabilir. ( başka pc de denemeli )

16- Anakartında sorun olabilir.

17- Hard disk kablolarında sorun olabilir.

18- PCI slotlarına takılan ethernet kartından olabilir.

19- Bazen TV kartları sürücüleri neden olabilir.

20- Bios ayarları değiştirilmiş olabilir. default yapmak çözüm olabilir.

21- AGP slotu bozuk olabilir.

22- Kartlardan biri yanmış olabilir, veya yuvasından oynamış olabilir.

23- Çok düşük ihtimalde olsa yeni takılan bir donanım nedeniyle biosun guncellenme ihtiyacından kaynaklanan problem olabilir.

24- Eğer daha önce kullanmadığınız bir işletim sistemini ik defa yuklediyseniz donanımınızın bu işletim sistemine yeterli olması gerekir. buda kilitlenmelere neden olabilir.

25- Cd-dvd sürücüleride neden olabilir farklı sürücüler denenebilir kilitlenmelerde.

26- Msn'de siz veya karşıdaki kişi web cam açtığında pc resetleyebilir, msn camera ayarlarında hata var demektir.

27- Uninstall sonrasında, ortak kullanılan windows sistem dosyaları silinmiş olabilir.

Mustafa@PC
19-04-2009, 12:32   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Eğer sadece program yükleyince reset atıyorsa bunun tek bir nedeni olabilir;Ram

Ramlerinizi teker teker deneyin,Memtest ile test edin.

Ayrıca ısı probleminide gözardı etmeyin ki,Speedfan adlı programı kurup sıcaklıklara bir bakın...

icecat
19-04-2009, 12:41   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

iyide sistem 1 veya 2 ay duzgun calısırken ısınma problemi veya ram problemi olsa sistem sureklireset atmazmı. sorun bence virus ama caresi yok sanıyorum

swordmaster_65
19-04-2009, 13:05   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

Bu 1 2 ay içerisinde işlemci fanınızda asırı tozlanma vb.. sorunlar olduysa aşırı ısı pc reset attırır.
Yada ramlerde herhangi bir sorun meydana gelmiş olabilir.  arkadasın dedigi gibi memtest ile teker teker ramlerinizi kontrol edin.

Süleyman.
19-04-2009, 13:22   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
icecat
iyide sistem 1 veya 2 ay duzgun calısırken ısınma problemi veya ram problemi olsa sistem sureklireset atmazmı. sorun bence virus ama caresi yok sanı
Çaresi olmayan bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Dracul
19-04-2009, 13:24   |  #7  
Taze Üye
7 mesaj

ramlerı yuvalarından cıkarın yerlerını degıstırıp tekrar takın yada olmassa super dıye bır sıvı var ram teması ıcın mustafa arkadasımızdnda dedıgı gıbı ramlerden bır sorun olabılır

ismailmazi
19-04-2009, 13:26   |  #8  
Yıllanmış Üye
368 mesaj
Turkish Developer
Bir Sistemin Niçin Reset Atabileceğine İlişkin Şu Ayrıntıları Dikkate Alabilirsiniz.

01- CPU ve power supply fanlarini kontrol edin çalışıyormu. ısınmadan dolayı yapıyor olabilir.

02- Ram lerde sorun olabilir arıza yada birbirleriyle veya anakartla uyumsuzluk vs gibi. birden fazla ram varsa tek tek denenmeli yada başka ram kullanılmalı. Ram yuvalarında bozulma da olabilir.

03- İşlemci fanı yerine iyi oturmamış veya kasaya bir darbe nedeniyle olabilir

04- Çakışan programlar neden olabilir. son yuklediğiniz programları kaldırıp deneyin.

05- Harddiskte bad sektör oluşmuşsa, bundan olabilir.

06- Power supply'den gelen anakarta bağlanan kabloları kontrol edin.

07- Power supply watajı yetmiyor olabilir.

08- Bazı virüs ve Spylar reset atmaya neden olabilir. antivirüs ve antispy programlarıyla taratmayıda deneyin.

09- İşlemcide termal macun var mı kontrol edin.

10- Ekran karti fanını ve kablolarını kontrol edin.

11- İşlemci ısısını kontrol edin.

12- Usb çıkışlarını kontrol edin.

13- Oyun oynarken başına geliyorsa ekran kartının sogutması kötü olabilir.

14- Şebekeden gelen voltajın düşük olması, reset’e sebep olabilir. topraklama olmalı mutlaka. ve sadece PC ye ait priz olsa iyi olur.

15- Ekran kartında sorun olabilir. ( başka pc de denemeli )

16- Anakartında sorun olabilir.

17- Hard disk kablolarında sorun olabilir.

18- PCI slotlarına takılan ethernet kartından olabilir.

19- Bazen TV kartları sürücüleri neden olabilir.

20- Bios ayarları değiştirilmiş olabilir. default yapmak çözüm olabilir.

21- AGP slotu bozuk olabilir.

22- Kartlardan biri yanmış olabilir, veya yuvasından oynamış olabilir.

23- Çok düşük ihtimalde olsa yeni takılan bir donanım nedeniyle biosun guncellenme ihtiyacından kaynaklanan problem olabilir.

24- Eğer daha önce kullanmadığınız bir işletim sistemini ik defa yuklediyseniz donanımınızın bu işletim sistemine yeterli olması gerekir. buda kilitlenmelere neden olabilir.

25- Cd-dvd sürücüleride neden olabilir farklı sürücüler denenebilir kilitlenmelerde.

26- Msn'de siz veya karşıdaki kişi web cam açtığında pc resetleyebilir, msn camera ayarlarında hata var demektir.

27- Uninstall sonrasında, ortak kullanılan windows sistem dosyaları silinmiş olabilir.

daha yokmuydu kardeş bir an bitmiyecek sandın be

Mustafa@PC
19-04-2009, 13:27   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj
ismailmazi
daha yokmuydu kardeş bir an bitmiyecek sandın
Beğendim