Kendini yok eden cihaz!

CHIP Online
20-05-2012, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

PC'nizdeki dosyaların başkasının eline geçmesinden mi korkuyorsunuz? O zaman bu SSD tam size göre!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/kendini-yok-eden-cihaz_33721.html

Resimlerle: Kasetten USB'ye depolama birimleri...

RunCore geçtiğimiz günlerde çok farklı ve ilginç bir sabit disk tanıttı. SSD kategorisinde bulunan bu ilginç cihazın en dikkat çekici özelliği, üzerinde bir adet kendini imha etme düğmesi bulunuyor olması.

RunCore InVincible adlı cihaz aslında üzerinde iki farklı düğme bulunduruyor. Yeşil olan düğmeye basıldığı taktirde diskin üzerindeki bütün yazılımlar yok oluyorken, kırmızı düğmeye basıldığı anda cihaz kendisini aşırı derecede elektrikle yüklüyor ve üzerinde barındırdığı tüm çipler yanıyor.

Bu haber pek tabi ilk etapta internet üzerinden yasa dışı işler yapanların işine gelecek. RunCore ise yaptığı basın açıklamasında durumun farkında olduğunu ama böyle bir özelliğin askeri ve endüstriyel alanlarda kullanılmasının çok işe yarayacağına değindi. Firma tarafından yapılan ilk açıklamaya göreyse, ilk etapta cihazın sadece 64GB'lık versiyonu üretilecek. 128GB'lık bir modelin yakın gelecekte üretilmesiyse kuvvetle muhtemel gözüküyor.

2.5 inç SSD kategorisine giren cihaz, 240MB/s okuma ve 140 MB/s yazma hızına sahip ve SATA II portu kullanıyor. Özellikle verileri hakkında "paranoyak olan" kullanıcılara gün doğmuşa benziyor.

Tüm konu: Kendini yok eden cihaz!

Resimlerle: Kasetten USB'ye depolama birimleri...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Kendini imha edebilen bir disk sizce tehlikeli mi?