KEY ödemeleri öncesi işte son uyarılar!

badisaba
27-07-2008, 09:54   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
19 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2008

KEY ödemelerinde nihayet sona gelindi.

KEY ödemeleri yarın başlıyor kimliksiz bankaya gitmeyin

Yaklaşık 8,5 milyon hak sahibi, yarından itibaren paralarını almaya başlayacak.

Ödemeler, Ziraat Bankası şubelerinden TC kimlik numarasının son iki rakamına göre gerçekleştirilecek. İlk gün kimlik numarasının son iki rakamı 00-08 olanlara ödeme yapılacak. Kimlik numarası 10-18 arasında bitenler ise parasını 29 Temmuz Salı günü alacak. Ödemeler tabloda verilen sıralamaya göre bu şekilde devam edecek. Hak sahiplerinin Ziraat Bankası şubelerine TC kimlik numarası ile birlikte nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport ile başvurması gerekiyor.

Kurumlar tarafından TC kimlik numarası bildirilmeyen hak sahiplerine ödeme yapılamayacak. KEY hak sahiplerinden Ziraat Bankası'nda hesabı bulunan ve bu hesabına ilişkin banka kartı olanlar, ATM'lerden yarından itibaren istedikleri an parasını çekebilecek. Beş yıl içerisinde talep edilmeyen alacaklar Hazine'nin kasasına girecek. TC kimlik numarası ile yapılan sorgulama sonucunda listede isimleri yer almayanlar ya da ödeme miktarının doğru olmadığını düşünenler, 3 ay içinde KEY kesintileri yapıldığı sırada çalıştıkları kurum ya da şirketlere itirazda bulunabilecek. Buradan sonuç alınamaması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu'na müracaat edilecek. Hak sahibi ölmüşse alacağı mirasçılarına ödenecek. Vekaletname ile yapılacak ödemelerde, genel vekaletnameye istinaden ödeme yapılabilecek, özel bir vekaletname istenmeyecek.

Resmî Gazete'ye bakmak gerekmiyor

Hak sahibi listelerinin yer alacağı Resmî Gazete 2 biner sayfalık 12 cilt halinde hazırlanacak. Kâğıt israfını önlemek için söz konusu gazeteden sadece 3 nüsha basılacak. KEY ödemeleri, Resmî Gazete yönü ile de bir ilki oluşturacak. Elektronik ortamda Ziraat Bankası'na iletilen listeler, yine 28 Temmuz Pazartesi günü Emlak Konut GMYO'nun veya TOKİ'nin internet sitelerine de konulacak. Hak sahiplerinin Resmî Gazete'ye bakması gerekmiyor. Kapsamdaki kişiler ödeme için Ziraat Bankası'na doğrudan gidebilecek. 1 Ocak 1987'de yürürlüğe giren 3320 sayılı kanun uyarınca, 31 Aralık 1995'e kadar işverenler, istihdam ettikleri kişiler için KEY hesabına para yatırmıştı. KEY hesabına yapılan işveren kesintileri, 1 Ocak 1996'dan itibaren sıfırlanmıştı. Kişi başına kesinti, 3 bin 500 lira ile başlayıp, en son 80 bin liraya yükseltilirken, sistemde tam olarak katılan kişilerin anaparasının 6 milyon 156 bin YTL olduğu ifade edilmişti.

En düşük 1, en yüksek 1.391 YTL ödenecek

KEY'de nemada olduğu gibi büyük rakamlar söz konusu değil. 8,5 milyon kişiden sedece 1 milyon 145 bini, bin yeni liranın üzerinde alacak. 3 milyon 800 bin kişinin alacağı ise 50 YTL'nin altında. Hak sahiplerine en düşük 1 yeni lira ödeme yapılacak. Maaşından Konut Edindirme Yardımı eksiksiz kesilen kişilere en fazla bin 391 YTL ödenecek. KEY kapsamında ödeme yapılacak toplam miktar ise yaklaşık 2,8 milyar YTL. Ayrıca ödeme tarihine kadar yeni bir yasal düzenleme yapılmaması halinde yürürlükteki mevzuat uyarınca hak sahiplerinin bankalara olan borçlarına karşılık KEY alacaklarına haciz gelebilecek.

Ziraat Bankası,10 katı kredi açıyor

Ziraat Bankası, bin YTL'nin üzerinde alacağı bulunan KEY hak sahiplerine alacak tutarlarının 10 katı kadar kredi açacak. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, bin yeni lira KEY alacağı olan kişilerin bu hakkından vazgeçmesi karşılığında 10 bin YTL kredi çekebileceğini açıkladı. Bu kredi aylık eşit taksitler halinde on ayda ödenecek. KEY parasını peşinat ve faiz olarak kabul edeceklerini belirten Çağlar, "Hak sahibine iki seçenek sunacağız. Ya 10 katı tutarında krediyi on ayda ödeyebilir ya da 5 katı kredi alıp 20 ayda ödeyebilir. Ayrıca bu paketten kredi alacaklar normal tüketici kredisinden daha düşük faiz ödemiş olacak. Bu hesabın içerisinde faizler ve kredi masrafları da dahil olacak." bilgisini verdi.

Hak sahipleri nelere dikkat edilmeli?

KEY hak sahipleri ödeme miktarlarını pazartesi gününden itibaren sitemizden öğrenebilecek.

Kimlik numaralarının son iki hanesine denk gelen günde herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden TC kimlik no ibraz edilerek para alınacak.

Kurumlar tarafından TC kimlik no bildirilmeyen hak sahiplerine ödeme yapılmayacak.

Ödeme için bankaya nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport ile başvuru yapılması gerekiyor.

Sosyal güvenlik numarası ile ödeme yapılmayacak.

Ziraat Bankası'nda hesabı bulunan ve bu hesaba ilişkin banka kartı bulunanlar ATM'lerden kimlik numaralarının son iki gününe bakmaksızın paralarını çekebilecek.

Kurum ve kuruluşlardan, halen çalışan personelinin KEY tutarlarını topluca almak isteyenlere, gerekli belgeleri ibraz etmeleri halinde ilk gün topluca ödeme yapılacak.

Listede ismi olmayanlar ve ödeme miktarının doğru olmadığını ileri sürenler, 3 ay içinde ilk önce çalıştıkları kurumlara, buradan sonuç alamamaları halinde de Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuracak.

Hak sahibi ölmüş ise parası mirasçılarına ödenecek.

Vekaletname ile yapılacak ödemelerde, genel vekaletnameye istinaden ödeme yapılabilecek, özel bir vekaletname istenmeyecek.

İlan tarihinden itibaren beş yıl içinde talep edilmeyen alacaklar Hazine'ye gelir kaydedilecek.

KAYNAK: www.haberaktuel.com