Kimin şifresi daha güçlü?

CHIP Online
08-06-2012, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

İnternette kullandığımız şifreler hakkındaki en ilginç gerçek, bu araştırmayla ortaya çıktı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/kimin-sifresi-daha-guclu_34031.html

Resimlerle: En iyi şifre saklama yazılımları bir arada...

İnternet üzerinde önemli bilgilerimizi koruyan yegane şeylerden biri çoğunlukla şifrelerimiz. Buna rağmen çoğu kişi, e-mail veya banka hesaplarını korumak için hala "123456" gibi kolayca ele geçirilebilecek şifreleri tercih etmeye devam ediyor.


Şifre seçimleri yaş gruplarına göre de farklılık gösteriyor. Cambridge Üniversitesi'nden bilgisayar uzmanı Joseph Bonneau'nun yaptığı çalışma bunu daha net ortaya koyuyor. 70 milyon şifre incelenerek yapılan araştırmaya göre; kullanıcı yaşı arttıkça, şifre "kuvveti" de o denli artıyor. 13-34 yaş aralığındaki şifre tercihleri birbirine yakınken, 35-44 hatta 45-54 yaş aralığı incelendiğinde şifrelerin daha da "kuvvetlendiği" görülüyor.


Bonneau ayrıca, kullanılan dil seçeneğinin de şifre üzerinde etkili olduğunu saptamış. Buna göre bilgisayarlarında asıl dilini Almanca veya Korece seçenlerin şifreleri de diğerlerine nazaran daha "karmaşık." Diğer tarafta Endonezya dilini seçenler ise nispeten daha "zayıf" şifrelere sahip.


Kadınların erkeklere oranla daha güçlü şifreler kullanıyor oluşu ise araştırmanın ilginç noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm Konu: Kimin şifresi daha güçlü?

Resimlerle: En iyi şifre saklama yazılımları bir arada...

Kaynak: www.chip.com.tr