Kırmızı ışıkta durmaya son!

CHIP Online
28-10-2008, 17:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Otomobillerin kırmızı ışığa takılmadan geçmesini sağlayan bir cihaz geliştirildi. Ayrıntılar burada.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Kirmizi-isikta-durmaya-son_9253.html

Cihaz, otomobil trafik lambalarına vardığında yeşil yandığını garanti ederek, ışıklarda dur-kalk yapılmasının önüne geçiyor.

Otomobile yerleştirilen cihaz, trafik ışıklarının içine konulmuş özel vericilerle iletişim kurarak, ışıklı kavşaktan durmadan geçebilmek için lambalara kadar hangi hızla gidilmesi gerektiğini hesaplayarak sürücüye bildiriyor.

"Travolution" adı verilen cihazla yapılan ilk denemelerin çok başarılı olduğu belirtildi. Cihazı yapan otomobil üreticisi firma, daha az sayıda otomobil kırmızı ışıkta duracağı için, bu sistemin egzoz gazı emisyonlarının azalmasına da katkıda bulunacağını bildirdi. Bunun yanı sıra dur-kalklar yüzünden artan benzin sarfiyatı da düşecek.

Otomobillerin yüzde 10'unun bile bu cihazı kullanması halinde kentlerdeki trafik sıkışıklığının önemli ölçüde azalacağı hesabı yapılıyor. Bununla birlikte söz konusu teknolojinin tıkanıklığın çok olduğu trafikte yaramayacağı hatırlatılıyor.

Kablosuz Yerel Bölge Ağı (WLAN) teknolojisine dayanan cihazın her motorlu vasıta için uygun olduğu belirtildi.

Cihazla ilgili denemelerin tamamlanmadığı ve piyasaya yönelik üretime geçildiğinde kaça mal olacağın henüz bilinmediği belirtildi.

Hürriyet

Tüm konu: Kırmızı ışıkta durmaya son!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu cihazın başarılı olma şansı var mı?

Fattur
28-10-2008, 19:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

türkiyede tutabilir dicem ama geçcek olunca kırmızı sarı yeşil hiç farkyapmıyor :D

kalamarr
28-10-2008, 21:22   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
561 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

benim bir arkadaşım İstanbulda denk gelmiş bir trafik polisiyle sohbet etmişler laf lafı açmış. trafik poliside demişki: aslında bu trafik ışıkları bilerek trafiği sıkıştırmak için ayarlanıyor ve nedeni de insanlar bu sıkışıklıkta kendi arabalarıyla dışarı çıkmasın toplu taşıma kullanması için.

bu eğer doğruysa vay halimize. bende toplu taşımayı destekliyorum. ama bu trafikte otobüs falanda işlemiyor. tren olmasa yanmıştım. ama banliyö trenlerininde hali içler acısı; yazın camı açılmaz lastiği koparılmıştır, kışın kapısı kapanmaz kapı bozulmuştur. boş yer buldum diye sevinirken oturduğuz koltuk kırık çıkmıştır. tam zamanında geldim diye sevinirken gelen trenin bozulması ve bir saate kadar bekleme süresini çekmek zordur.  bindiğiniz trenin bozulması ve uzun süre beklemek ve gelen trenin nüfusunu ikiye katlamak zordur ve tren arada bir şalterleri atmadan rahat etmez. bu sorunlara rağmen tren gideceğim yere(100 yıl öncesi hızlarında fakat tek farkı elektrik motoru) otobüsten çok daha hızlı ulaştırıyor. metrodur, trendir, tramvaydır(nostalji olanlar değil. günümüzdekiler) hem petrol yakmıyorlar hem trafik sıkışıklığı yaratmıyorlar  hem de bir seferde otobüs vb. taşıtlardan çok daha fazla yolcu taşıyabiliyorlar. bu nedenle lastik tekerleklerden kurtulalım artık.

onlineTR
28-10-2008, 22:24   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,947 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2007

tutmaz basıtce yapılmış bır fırma reklamıdır...