Kırmızı mavi 3D ile diğer 3D arsaınaki fark nedir?

Yunus. Emre
08-05-2011, 17:51   |  #1  
Yunus. Emre avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,148 mesaj

slm arkadaşlar başlıktaki sorumun hakkında bi bilgisi olan var paylaşabilirmi.

stasigorta
16-05-2011, 16:16   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
0 mesaj

Şimdi 3. Boyut konusu çok derin bir konu. Şuanda gördüğünüz yazı 2D (2 boyut) olarak adlandırılmaktadır. Ama ben bu yazıma ışık ve gölge eklersem 3D (3. Boyut) olarak adlandırabiliriz. Daha detaylı bilgiyi tr.wikipedia.org adresinde bulabilirsiniz. Kırmızı mavi olayına gelirsek eğer bunu gözlük taktığınızda ancak görebilirsiniz. Görüntüye baktığınızda gözlerimizin ve teknolojinin ortak yapımı olarak bizi kandırmak adına yapılmış bir ilüzyon görebilirsiniz. Şöyleki 3 Boyutlu olarak adlandırılan resme baktığınızda sanki resim fırlamış size doğru yaklaşıyormuş hissine kapılabilirsiniz. Hele ki bu görüntü HD kalitesinde ise tamamen filmin içine girmiş gibi hissetmeniz normaldir. Hatta 5.1 Streo system olarak adlandırılan sistemide denerseniz geçen helikopterin başınızın üstünden geçtiğini sanabilirsiniz. Detaylı bilgi için yine tr.wikipedia.org adresini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

microfrost
17-05-2011, 15:13   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
223 mesaj

Kartodan yapılma tek camı kırmızı tek camı yeşil (veya mavi) gözlüklerle ancak dergilerdeki 3 boyutlu resimlere bakarsınız. :)

Ben de vikipedia'dan araştırdım 3D TV gözlükleri diye bambaşka bir konu varmış dünyada... :)