Klavyede yazdıklarımı okuyan iş arkadaşı

HPQ-User
18-09-2009, 13:33   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

SB sormuş:
Arkadaşımın bu soruyu size yöneltirken dahi okuduğunu düşünüyorum. Sistemde yazdığım herşeyi bir ebeveyn programıyla kaydettiğini söylüyor. basit bir 3 pc lik networkdeyiz. Msn vb şifrelerim dahil artık herşeyimi o biliyor ve değişiklik yapsam dahi gelip yeni şifren şu mu diyor.
Sistemde yüklü yazılımlar ve veriler önemli diye bir şey yapmadım ama tehlikeye atmadan sistemimdeki bu açığı giderebilecek bir çözüm öneriniz varsa sevinirim. Okuyan iş arkadaşım sende artık yapma bak risk var işin ucunda. Bu konuda yarış sadece sidik yarışı yapma. Kabul sen büyüksün...

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Basit 3 PC lik (XP Pro) bir network

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1) ; InfoPath.2; OfficeLiveConnector.1.3; OfficeLivePatch.0.0)

kopuKÇocuk
18-09-2009, 13:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
970 mesaj

keylogger bilgisayarınıza kurduktan sonra sizin bütün bastığınız tuşları bir txt dosyasına yazarak bilimum şifre kredi kartı vs numaralarınızı almak için genelde kullanılan bir yöntemdir. her nekadar başta yöneticilerin şirketlerini denetlemek amacı için böyle yazılımlar kullanmasına rağmen sonradan kötü niyetli amaçlar için kullanılmıştır. günümüzde keyloggerlar pek çok şey yapabilirler ekran görüntüsü alıp belirli zamanlarda kayıtlarını mail olarak atabilmektedirler. peki sizin makinanızda keylogger olup olmadığını nasıl anlarsınız ve kurtulursunuz. spyware programlarının çoğu (hatta hepsi) bu yazılımları genel itibari ile fark ederler. spybots, spy sweeper, ad aware gibi bir spy programı ile güncellemeleri yapıp makinanızı taratarak bu programları silebilir ve kurtulabilirsiniz ayrıca pek çok anti virüs yazılımıda bu programları tanımaktadır. bu yüzden antivirüs ve spy temizle progrmlarınız herzaman watch (yani bilgisayarda yaptığınız bütün işlemleri izlemesi) durumunda olsun. ayrıca başlat->çalıştır->msconfig yazıp oradan başlangıçta çalıştırılan programlarada bakabilirsiniz. genelde ctrl+alt+del ile işlemler bölümünde görülmezler

saygılarımla.

OnlyMann
18-09-2009, 13:51   |  #3  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

makinanızda muhtemelen keylogger tarzı bir yazılım var ve yazdıklarınızı karşı tarafa aktarıyor. yapılacak işlem makinanızı güncel bir zararlı yazılımı ile full taramalı ve güvenlik duvarı yazılımlarını da aktif hale getirmeniz gerekir. 

eğer program ekle/kaldır listesinde görebiliyorsanız kaldır yapmanız da yeterli olacaktır ancak bu listede göremezseniz bir şekilde açık olan uygulamalar, başlangıçta açılan programlar listesinden ne olduğunu bulabilirsiniz. bulduğunuzda da kaldırmanız yeterli olacaktır.

teksalih
18-09-2009, 13:51   |  #4  
Yıllanmış Üye
157 mesaj

kardeş arkdaşın bir kere şerefsizin önde gideni, şunu yapman gerekli bilgisayarı sıfırlayım, güvenilir bir antivirüs yaızlımı kurmaktır, ayrıca güçlü şifreleme ile usb leri kapatıp usb flash bellek takıp keyloggeri eklemesini engellemelisin,

sistemini mevcut spyware ve antivürsler ile taratmak yerine formatlaman ve temiz bir sistem kurman en dogrusu olur, zira ben bu sebeple orjinal antivirüs kullanıyorum, Şükür başıam gelmedi şifrelerimide düzenli değiştiriyorum,

kopuKÇocuk
18-09-2009, 14:26   |  #5  
Yıllanmış Üye
970 mesaj

format'a gerek yok bence önce programın yüklü olduğu yeri bulup sonra total uninstal gibi güçlü bir silme yazılımına gösterip silmektir.ardındanda güçlü bir antivürüs ile tartmak yeterli olacktır diye düşünüorum.

TuncaBozkurt
18-09-2009, 14:29   |  #6  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Keylogger yazılım değil de, klavyenin bilgisayara girişinin ucuna takılmış da olabilir. Şuradan bilgi alabilirsin:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hardware_keylogger

Donanımsal keylogger'lar şunlara benzer:

Klavyenin kablosunu takip edin. Eğer kasanın arkasında yukarıdakilere benzer bir şey bulursanız çıkarın ve klavyeyi bilgisayara direkt bağlayın.

Semih Özyurt
18-09-2009, 14:39   |  #7  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,748 mesaj
Alıntı: tuncab  
Keylogger yazılım değil de, klavyenin bilgisayara girişinin ucuna takılmış da olabilir. Şuradan bilgi alabilirsin:

Klavyenin kablosunu takip edin. Eğer kasanın arkasında yukarıdakilere benzer bir şey bulursanız çıkarın ve klavyeyi bilgisayara direkt bağlayın.

Vay be bak bunu yeni öğrendim öğrendigim iyi oldu

_eFeKenTLi_
18-09-2009, 14:40   |  #8  
_eFeKenTLi_ avatarı
Yıllanmış Üye
716 mesaj
Alıntı: tuncab  

bu bılgıyı verdıgın ıcın tesekkur ederım . bır arkadasımın bılgısyarında bu sey var ve oda butur konudan sıkayetcı ıdı .

alien_fx
18-09-2009, 15:45   |  #9  
Yıllanmış Üye
5,671 mesaj

dostum arkakapı denilen bi program var. hatta onunla para calan insan da cok. kapsamlı bi olaydır bu. harddisk ini boşaltmak hatta format atmak bile cozum olmaz. yeni bir harddisk al. 80 gb gibi ufak. deneme amaçlı yine şupe duyarsan yeni bir pc almalısın. bu ciddidi arkadaşında olsa bu olayda kimseye guven olmaz.
şahsen bir deneyimim oldu. ama sole birşey yaptım sahte bir msn açıp sifre girdim. benim arkadaşım da izliyormus bundan supe duyduum için actım msn adresini. sonra okulda sifren sumu dedi. aa nerden bildin deyip numara yaptım. bu iş ciddi olabilir dediğim gibi.

ECHELON_
18-09-2009, 17:11   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

olay hakikaten anlattığın gibiy o arkadaşına bu hakkı bu gücü verecek bu samimiyeti verecek yaklaşımını önce gözden geçir sonra sqybot ve superanti sqyware ile kaspersky ile sistemini gözden geçir daha sonra açılışa şifre koy o da şöle

Bılgısayar da başlat>çalıştır> syskey yazıp aratın.
Syskey Şifreleme etkın secılı yapıp Güncelleştir e tıklayın..
Karsınıza gelen ekranda Başlatma Poralasına tıklayıp parolanızı ıkı defa yazıp tamam a tıklayın.
Sonra Bılgısayar a restart atın.Size şifreyı soracaktır.Eger yanlıs ıse 3 kere sorar sonra restart ceker..
Şifre unutlursa format kacınılmazdır..

Şifreyı kaldırmak ise
Syskey Şifreleme etkın secılı yapıp Güncelleştir e tıklayın..
SistemınÜrettiği Parola ------> Başlangıc Anahtarını Yerel Olarak saklabasıldıgında sıze sıfrenızı soracaktır şifrenızı yazıp tamam abasıldıgında şifre kalkmıstır.. -alıntıdır-

ve son olarak pc ilk açıldığında del ya da f2 ye bas biosa gir biosa şifre koy pcne sen yokken kimse müdahale edmez ve bir keylogger felan atamaz ayrıca küçük bir ağımız var dedin o ağda muhakkak paylaşıma açık dosyalar vardır paylaşıdaki dosyalaraı alırken ve atarken dikkat et tarat

biosa şifre koymak