Konu iptal

dedemir85
29-12-2013, 16:38   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

Konu iptal

Son Düzenleme: dedemir85 ~ 31 Temmuz 2021 20:23 Neden:
basahmetfrat
30-12-2013, 14:04   |  #2  
Taze Üye
9 mesaj

en iyisi şahin

mrfunky
04-01-2014, 17:29   |  #3  
Üye
60 mesaj

Elektrikli arçların avantajlarını saymakla bitiremeyiz, o konuda herhangi bir soru işareti yok aklımızda ancak şunu merak ediyorum, peki dezavantajları da var mıdır? Varsa nelerdir? Şu an satış fiyatları yüksek mi mesela, hangi markalar ön planda yer alıyor ve hangi modelleri iyi? Elektrikli araçlarda lüks otomobil segmentinde hangi modeller yer alıyor? Yani hem elektrikli olması hem de lüks,hızlı ve konforlu olması mümkün mü?

RSAHIN38
18-01-2014, 23:32   |  #4  
Yeni Üye
33 mesaj

Elektrikli araçların diğerlerine göre çok avantajı var tamam iyi güzel de insanın da bence gaza bastığı zaman motor sesini duyması gerek motor sesi derken egzoz taktırıp gezen şahincileri demiyorum:) 2000 motor veya üzeri yani büyük motora sahip benzinli bir arabada ki motor sesini kastediyorum

mhmt06
19-01-2014, 03:59   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj

inşallah türkiyeye gelmez. yoksa millet elektrik faturası yüzünden mum kullanmaya başlar.  ondan sonrada mum almaya güç yetmez.

Ertugrul53
17-02-2014, 13:47   |  #6  
Ertugrul53 avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
82 mesaj

fiyat yüksekliği motor sesinin olmaması ilk sorunlar.Otomatik vitesle düzeltilebilir.

dedemir85
23-02-2014, 22:27   |  #7  
OP Taze Üye
16 mesaj
Alıntı: mhmt06  
inşallah türkiyeye gelmez. yoksa millet elektrik faturası yüzünden mum kullanmaya başlar.  ondan sonrada mum almaya güç yetmez.
Elektrikli arabalarin varligi elektrik fiyatlarini etkilemez cunku bu otomobiller genellikle gece yani elektrigin en az tuketildigi vakitlerde sarj edilir... ve elektrik 24 saat boyunca surekli uretilir ve kullanim fazlasi topraga verilir.

dedemir85
23-02-2014, 22:34   |  #8  
OP Taze Üye
16 mesaj
Alıntı: mrfunky  
Elektrikli arçların avantajlarını saymakla bitiremeyiz, o konuda herhangi bir soru işareti yok aklımızda ancak şunu merak ediyorum, peki dezavantajları da var mıdır? Varsa nelerdir? Şu an satış fiyatları yüksek mi mesela, hangi markalar ön planda yer alıyor ve hangi modelleri iyi? Elektrikli araçlarda lüks otomobil segmentinde hangi modeller yer alıyor? Yani hem elektrikli olması hem de lüks,hızlı ve konforlu olması mümkün mü?
Dezavantajlari

Su an icin sarj istasyonlarinin azligi ve sessiz olmalari belli basli olanlari

Satis fiyatlari yuksek sayilir elektrik fiyatinin ucuzlugunu saymazsak
renault'un su an satista olan 4 modeli var
Luks segmentte  turkiyede su an satista olan model yok ama dunya capinda BMW i3 - i8 ve tesla roadster var

Elektrikli otomobiller de en son saydigin ozellikler neredeyse standart :D

electronicbaba
24-02-2014, 09:06   |  #9  
Yeni Üye
33 mesaj

tek sorun istasyonlar şu an.

bunlar da atlanırsa tamam artık. benzinli araba müzelik olacak. tabiki doldurma süresi biraz desavantajlı ama bütün kullanımını benimsersek yani akşamları doldurmayı unutmamak gerekiyor mesela o  zaman bence çok güzel birşey.

günlük aynı mesafeyi gidenler zaten kayıp etmez bu konuda.

mhmt06
24-02-2014, 16:52   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 134
1,187 mesaj
Alıntı: dedemir85  
Elektrikli arabalarin varligi elektrik fiyatlarini etkilemez cunku bu otomobiller genellikle gece yani elektrigin en az tuketildigi vakitlerde sarj edilir... ve elektrik 24 saat boyunca surekli uretilir ve kullanim fazlasi topraga verilir.

şöyle anlatayım. türkiyede bir şey üretilir, ve satılır.  normal ülkelerde satış fiyatı, üretim maliyetine göre belirlenir.
türkiyede ise maliyetine bakılmaz, en fazla ne kadar koparabiliriz diye bakılır. o toprağa verdikleri elektriği bana lazım desen verebileceğin en yüksek limiti araştırırlar hemen. 
sen  yakıt parası vermeyiz gece şarzet  gündüz kullan oh be  dersin,  ama bizim ülkemizde böyle şeylere müsaade etmezler. bir bakmışsın elektrik parası yüzünden gece tuvalete kalksan ışığı yakınca babandan azar yersin.
türkiyede o hesap şöyle yapılır:
aküyü tam şarz edince 100km yaptığını varsayalım.
lpg li bir araç 100 kmde kaç lira yakarsa,   bir aküyü şarz edene kadarki harcanan elektrik te o nispette zamlanır. yani lpg li araçla 20 tlye gittiğin yolu elektrikli araçla 18 tl ye gidersin. aracın hızı, gücü, seside fiyatı etkiler tabii. doğal olarak insanlar bu arçları gördüğü yerde yakarlar. çünkü o aracı kullananlar yüzünden elektrik faturaları benzin fiyatlarıyla burun buruna yarışacak 
yani biz insan olarak böyle şeylere hazır değiliz. 

bakın lpg li araçlar olmasa tüp şimdi kimbilir ne kadar ucuzdu. o araçlar yüzünden evinizde bir çay demlemek için, koca arabayı bir km götürmüş gibi  para alıyorlar sizden bunu düşündünüz mü?

dedemir85
25-02-2014, 22:07   |  #11  
OP Taze Üye
16 mesaj

Bunlar fazla yakmaz ama Dans

GreyAnatomy
20-04-2014, 02:44   |  #12  
Taze Üye
13 mesaj

Elektrikli araba sıkıntı

hayalinburada
22-04-2014, 10:21   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj

Aslında çok mantıklı bi araç ama uzun vadede sıkıntı...

abdeg33
22-04-2014, 21:46   |  #14  
Üye
53 mesaj

Sadece elektrikli arabalarda firmaların aküleri kira usulü vermeleri şu an itibarı ile en büyük saçmalık. Yani arabayı alıyorsunuz ancak pili sizin olmuyor.

dedemir85
04-05-2014, 21:42   |  #15  
OP Taze Üye
16 mesaj
Alıntı: abdeg33  
Sadece elektrikli arabalarda firmaların aküleri kira usulü vermeleri şu an itibarı ile en büyük saçmalık. Yani arabayı alıyorsunuz ancak pili sizin olmuyor.

Bu aslında özellikle yapılan birşey Maliyeti düşürmek ve olası pil problemlerinde son kullanıcının mağduriyetlerini en aza indirmek içilen yapılan önleyici bir uygulama

deimos1905
05-05-2014, 15:20   |  #16  
Taze Üye
3 mesaj

merhaba biliyorum burası yeri değil ama benim açımdan konu biraz aciliyet arz ediyor ben opera kullanıyorum geçenlerde google görsel arama motoru eski versiyona döndü geri bi türlü alamadım ne yapabilirim yardım eder misiniz ???  explorer da bi sıkıntı yok o normal sadece benim sürekli kullandığım opara bu şekilde

salihtemiz14
30-09-2014, 14:41   |  #17  
Taze Üye
6 mesaj

elektrikli tasarruflu olabilir ama çok zahmetli iş

teknokopat
22-09-2015, 11:47   |  #18  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 5
48 mesaj

pil teknolojisi gelişmediği sürece elektrikli araba fanteziden öteye geçmez. bunu  yerine şimdilik hibrit arabalar tercih edilebilir.

theironman
26-09-2015, 08:33   |  #19  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

elektrikli araçlar geleceğimizin araçları... ama biraz daha zamanı var; şimdilik çok küçük bir kitlenin faydalanabileceği bir olay.

samet61
26-09-2015, 08:34   |  #20  
samet61 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 25
243 mesaj

o denli benzinli veya dizel araçlara göre avantajları çok ki... emisyon denen olay yok; doğadan tüketilen bir şey yok; yenilebilir enerjiden bahsediyoruz. ses yok... hız yok dolayısıyla hız felakettir mottosuyla hareket ediyoruz. daha ne olsun :)

Manata
29-09-2015, 17:50   |  #21  
Manata avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 3
52 mesaj

çoktan her yerde kullanılması gereken teknoloji ama nedense yayılmıyor yeterli hızda

ttbpc
05-11-2015, 17:21   |  #22  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 146
1,448 mesaj
Alıntı: c-enk  
elektrikli arabalar hakkında Türkiye büyük bir çalışma başlattı haberin detayları için BURAYI tıklayınız.
Hadi ordan be!
8/8 son şikayet seni şikayet ediyorum inşallah başkan olursun...

kopmaca
26-01-2021, 04:08   |  #23  
Taze Üye
3 mesaj
Elektrikli Otomobil Nedir ?

Aslında Elektrikli Otomobil kavramını yeniden tanımlamaya hiç gerek yok, keza ne elektrik kavramı yeni ne de elektrik motoru; yeni olan tek şey zorunluluklar; Mesela, Benzin fiyatlarının yüksekliği, sera gazı emisyonlarındaki artış, karbon temelli enerji kaynaklarındaki azalma bunların hepsi olayı artık başka bir boyuta taşımanın vaktinin geldiğine işaret ediyor.

Ama teknik olarak kısa bir tanım yapmak gerekirse Elektrikli Oto: batarya grubunda depoladığı elektrik enerjisini elektrik motorlarında hareket enerjisine çevirerek ulaşım sağlayan araçlardır.

Elektrikli araçlar, küresel ısınma ve iklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonlarını önleme ve enerjinin verimli kullanımı açısından geleceğin yönelimini temsil etmektedir. Her ne kadar yeni yollar ve kaynaklar araştırılsa da Bilinen petrol rezervleri, dünyanın ihtiyaçlarını ekonomik ve çevresel kriterlere uygun bir şekilde karşılama yeteneğini her geçen gün kaybetmektedir.

Elektrikli Araçlar, kullandıkları elektrik motorlarının yüksek verimleri sebebi ile içten yanmalı motorlu araçlara oranla %80'e varan enerji tasarrufu sağlarken, doğayı kirletmeyen, gürültü kirliliğine yol açmayan, çevreye duyarlı, sessiz ve ekonomik araçlar olarak karşımıza çıkmaktalar.

Elektrikli Araçlar Ne Kadar Yaygınlaşacak ?

2015 yılı sonuna kadar Türkiye'de 30 bine yakın elektrikli aracın karayollarında olması ve 2020 yılı itibarıyla otomobil satışlarının yüzde 10'unun elektrikli araçlardan oluşacağı öngörülmektedir. Deloitte'nin raporuna göre 2020'de dünyada yaklaşık 13 milyon elektrikli aracın kullanılacağı tahmin edilmektedir. Almanya 2020'de 1 milyon, Çin ise 4 milyon elektrikli araç kullanımını hedeflemektedir. ABD ise 2015 yılında 1 milyon hibrit aracın yollarda olmasını öngörüyor.

Arkadaşlar Elektrikli Otomobillerin devri artık başlıyor. Gayet iyi bir gelişme oldu. Bizler için bu gelişmeler yavaş işlese de bu alanı çok iyi kullanacağız gibi geliyor. Özellikler yerli otomobil TOGG için de gelişmeler var. Bu da tamalanırsa süper olur. 

Ayrıca bu tip gelişmeleri forumlardan takip etmeyi bende seviyorum. Tıpkı chip online forum gibi otomobil forum sitesi var bende ordan takip ediyorum.

kopmaca bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
kopmaca
26-01-2021, 04:08   |  #24  
Taze Üye
3 mesaj
Elektrikli Otomobil Nedir ?

Aslında Elektrikli Otomobil kavramını yeniden tanımlamaya hiç gerek yok, keza ne elektrik kavramı yeni ne de elektrik motoru; yeni olan tek şey zorunluluklar; Mesela, Benzin fiyatlarının yüksekliği, sera gazı emisyonlarındaki artış, karbon temelli enerji kaynaklarındaki azalma bunların hepsi olayı artık başka bir boyuta taşımanın vaktinin geldiğine işaret ediyor.

Ama teknik olarak kısa bir tanım yapmak gerekirse Elektrikli Oto: batarya grubunda depoladığı elektrik enerjisini elektrik motorlarında hareket enerjisine çevirerek ulaşım sağlayan araçlardır.

Elektrikli araçlar, küresel ısınma ve iklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonlarını önleme ve enerjinin verimli kullanımı açısından geleceğin yönelimini temsil etmektedir. Her ne kadar yeni yollar ve kaynaklar araştırılsa da Bilinen petrol rezervleri, dünyanın ihtiyaçlarını ekonomik ve çevresel kriterlere uygun bir şekilde karşılama yeteneğini her geçen gün kaybetmektedir.

Elektrikli Araçlar, kullandıkları elektrik motorlarının yüksek verimleri sebebi ile içten yanmalı motorlu araçlara oranla %80'e varan enerji tasarrufu sağlarken, doğayı kirletmeyen, gürültü kirliliğine yol açmayan, çevreye duyarlı, sessiz ve ekonomik araçlar olarak karşımıza çıkmaktalar.

Elektrikli Araçlar Ne Kadar Yaygınlaşacak ?

2015 yılı sonuna kadar Türkiye'de 30 bine yakın elektrikli aracın karayollarında olması ve 2020 yılı itibarıyla otomobil satışlarının yüzde 10'unun elektrikli araçlardan oluşacağı öngörülmektedir. Deloitte'nin raporuna göre 2020'de dünyada yaklaşık 13 milyon elektrikli aracın kullanılacağı tahmin edilmektedir. Almanya 2020'de 1 milyon, Çin ise 4 milyon elektrikli araç kullanımını hedeflemektedir. ABD ise 2015 yılında 1 milyon hibrit aracın yollarda olmasını öngörüyor.

Arkadaşlar Elektrikli Otomobillerin devri artık başlıyor. Gayet iyi bir gelişme oldu. Bizler için bu gelişmeler yavaş işlese de bu alanı çok iyi kullanacağız gibi geliyor. Özellikler yerli otomobil TOGG için de gelişmeler var. Bu da tamalanırsa süper olur. 

Ayrıca bu tip gelişmeleri forumlardan takip etmeyi bende seviyorum. Tıpkı chip online forum gibi otomobil forum sitesi var bende ordan takip ediyorum.

palankeda
21-02-2021, 22:19   |  #25  
Taze Üye
1 mesaj

Ben elektrikle çalışan araçların geç kaldığını düşünenlerdenim. Zaman içerisinde, daha da yayılacaktır. Yalnız şimdilik biraz uzak durmakta fayda var gibi duruyor.Tabi ki bu benim şahsi görüşüm. Arızaları olsun, batarya sorunu olsun, şarj sorunu olsun beni elektrikli araçlara uzak tutuyor.