Kopya korumada yeni dönem: DRM ölüyor mu?

CHIP Online
02-09-2008, 13:48   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Popüler müzik siteleri uzun süredir tartışılan DRM kopya korumasından vazgeçiyor. Yeni çözüm ne?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Kopy ... oluyor-mu_8471.html

Görünüşe göre müzik endüstrisi streaming müzikte DRM (dijital hakların korunması) yöntemlerini kullanmayı bırakıyor. İki önemli müzik sitesi DRM sistemini bırakarak kendi güvenlik metodlarını kullanmaya başladılar.

Kısa bir süre öncesine kadar RIAA (Amerikan Müzik Endüstrisi Birliği) her türlü streaming müzik için DRM kullanılmasını zorunlu kılan yasalar için baskı yapmaktaydı. Fakat büyük plak şirketleri tarafından lisanslı LaLa ve iMeem siteleri DRM'ı bırakarak korsanlarla kendi yöntemlerini kullanarak savaşmaya başladılar.

LaLa sitesinde her şarkı tarayıcı tarafından MP3 olarak indiriliyor. Kaşesiz dosya başlıkları ve önceden tarihi geçmiş etiketler sayesinde tarayıcının dosyayı hard diske atması engelleniyor.

iMeem sitesinde ise MP3 dosyası bir Flash dosyasının ses parçası olarak gönderiliyor ve tarayıcı tarafından geçici bir dosya olarak ne olduğu belli olmayan bir isimle hard diske kaydediliyor. Bir sonraki şarkı indirildiğinde bir önceki dosya siliniyor.

Belki de bu yöntemler büyük plak şirketlerinin DRM metodlarından tamamen vazgeçmekte olduğunun bir göstergesi.

Tüm konu: Kopya korumada yeni dönem: DRM ölüyor mu?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Müzik dosyalarında kopya koruma ne kadar mantıklı?

Banned
02-09-2008, 15:50   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
325 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2007

TuneBite ve lame_enc.dll eklenimi ile drm kopyalama yönetiminin de üstesinden gelindiğine şahit oldum. Tabi kullanımı yasal değil ama DRM yi de aşmanın bir yolu var yani.. Ayrıca ses dosyasını flash içerisinde ne olduğu belli olmayan isimlerle geçici olarak yollayan sitelere IDM yüklü bir şekilde girilirse eğer göreceksiniz ki o adı karmaşık olan dosyayı ilk önce indirip isteyip istemediğinizi soracaktır.

Yani demem o ki bu işlerin hep bir adım ötesi de var. Daha değişik birşeylerin yapılması gerekli bence. İnsanlar değişmeli. Yapılan çalışmaya saygı duymayı bilmeliyiz. Daha çok şey söylenmesi gerekli belki bu konu üzerinde ama durum ne yazık ki içler acısı....