Korsanda 1 numarayiz ????

exocetus
20-05-2007, 21:23   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
266 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

Bu yeni konuyu buraya acmayi/aktarmayi cok düsündüm ve nihayet aradan 24 saat den fazla zaman gectikten sonra buna karar verdim. Cünkü dünden bugüne "bu haber" halen ayni.

Türkiye korsanda 1 numara degil, bu 102 ülkeden sadece 47. sirada.
Bu haber maalesef Haberler kisminda "yanlis" verilmistir.

Bu arastirmanin dogru ve gercek sonuclari buradan denetlenebilinir.Cenk Yapici Beyin, bu yanlis haberle neyi amacladigini bir türlü anlayamadim.

Benim gözümde maalesef bu haber Türkiyeyi haksiz yere karaliyor. 1 numara degil 102 ülke arasinda 47. dir Türkiye.

(Vallahi cok kizdim....)
Tabelayi kendim tekrar siraladim, ve sonuc hep ayni.
Insallah yanilmiyorumdur.
Saygilarimla....

Banned
20-05-2007, 21:59   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
203 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2007

Mor Göz bende okudum o haberi . demekki haber de korsan bir haber miş Zonk

öcüü
21-05-2007, 07:03   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
259 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2007
exocetus
Cenk Yapici Beyin, bu yanlis haberle neyi amacladigini bir türlü anlayamadim.
eğer tesbitin doğruysa tek bişey geliyor insanın aklına:
haber yapmak için bile olsa yanlış olduğunu bildiği halde neden kendi milletini(?) karalamak istesin ki bir insan????????????????????

neyse
umarım yanlışlıkla verilmiş bir haberdir..
yanlış değilsede, cenk yapıcınında "burası türkiye" lafını her karşılaştığı durumda ağzına sakız edenlerden olduğunu düşünüyorum..
saygılar

öcüü
21-05-2007, 09:03   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
259 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2007

son olarak şunu da söyliyim ben korsana değil bsa ya daha çok karşıyım..!
bsanın bu ülkeye sokulması ve en başta bu tip bir faaliyete başlamış olması bile başlı başına bir rezillik.
Bu adamlar ilk çıktıkları günden beri manyakça reklamlar filmleri, afişler, gazete ilanlarıyla milleti korkutmaya çalışıyorlardı; o günden beri kendilerine uyuz oluyorum


cenk yapıcı keşke 19 mayıs gününde bunları haber yapsaymış..

Recep Baltaş
21-05-2007, 11:46   |  #5  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2004

Arkadaşlar biz Cenk Yapici arkadşımızla görüştük en yakın zamanda sonucu burada bildireceğiz.

cenkyapici
21-05-2007, 18:33   |  #6  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2007

İlk haber kaynağım:

Türkiye’de üst üste üçüncü yıl da korsanlık oranı  düşmesine rağmen, kayıpların katlanarak arttığı görüldü.

Kıta ve ülkelerde korsan yazılım kullanım oranlarını gösteren IDC araştırmasının 2006 yılı verileri açıklandı. IDC’nin BSA ile birlikte yürüttüğü ve 102 ülkeyi kapsayan araştırmasına göre korsan yazılım kullanım oranı 2005 yılına göre 62 ülkede düşerken 13 ülkede yükseldi.

Kişisel bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması ile korsan yazılım kullanımının da arttığı vurgulanan çalışmaya göre, korsanlıktan ötürü yazılım sektöründe kayıplar %15 artarak 39,5 milyar dolara yükseldi. Bu artış,  korsan yazılıma karşı savaşta öncelikle izlenen ülkeler kategorisinde yer alan Çin ve Rusya pazarındaki olumlu gelişmelere rağmen gerçekleşti.  

Çin’de korsan yazılım oranı geçtiğimiz yıla göre dört puan düşerken son üç yıla göre %10’luk bir gerileme gösterdi. IDC’nin raporuna göre %10’luk bu düşüş Çin’e 500 milyon dolar’dan fazla bir kazanç sağladı. Rusya’ya bakıldığında ise korsan yazılım oranı %3’lük bir düşüşle %80’lik bir orana gerilediği görüldü. Bunda 2003 yılından bu yana hem devlet hem de yazılım sektörünün korsanı düşürmek için gösterdiği çabalar da dikkat çekiyor.

IDC verilerine göre Türkiye’de korsan yazılım oranı bir önceki yıla göre 1 puan azalarak %64’e geriledi. Üst üste üçüncü yıldır korsanlığın azaldığı ülkemizde kayıplar ise, son üç yılda %250 artarak yılda 314 milyon dolar’a ulaştı. Türkiye’de korsan yazılıma yol açan temel etkenin bir taraftan pazarın hızlı büyümesi diğer taraftan da yeni satılan bilgisayarlara yapılan yasadışı yüklemeler olduğu değerlendiriliyor.

Korsanlıktaki istikrarlı düşüşün memnuniyet verici olduğunu vurgulayan BSA Koordinatörü Tolunay Tomruk, mücadelenin daha olumlu sonuçlara ulaşabilmesi için denetim ve yaptırımların daha da etkinleşmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, korsanlık azaltabilirse Türkiye’nin genç nüfusunun da etkisiyle BT sektöründeki yerli ve yabancı yatırımcılar için büyük bir cazibe merkezi oluşturacağını söyledi.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Ortadoğu ve Afrika bölgesinde ise korsan kullanım oranları geçtiğimiz yıla göre 3 puan artış gösterdi. IDC yetkilileri bölgeler arasındaki bu kadar farklı kullanım oranlarının pek çok değişken tarafından etkilendiğini belirtiyor. Bu değişkenlerin başlıcaları, kültürel farklılıklar, korsan yazılıma ulaşılabilirlik ve yasalar ve idari uygulamalardaki değişik yaklaşımlar olarak gösteriliyor. Türkiye, kısa süre önce Amerika Birleşik Devletleri tarafından ticari kotalar belirlenmesinde önemli rol oynayan “Special 301” raporunda, Çin, Rusya gibi ülkelerle birlikte öncelikli izlenmesi gereken ülkeler arasında yer almıştı.

IDC ve BSA’nın korsan yazılımın kullanımına ilişkin önceki araştırmaları, Türkiye’de, korsan yazılım oranındaki sadece 10 puanlık bir düşüşün 36 bin kişiye yeni istihdam imkanı oluşturacağını, GSMH’ya 1 milyar dolarlık ilave gelir sağlayacağını ve 600 milyon dolarlık ilave vergi gelirleri yaratılabileceğini gösteriyor.

kaynak BSA Turkiye


-----------------------------------------------------------

Türkiye, korsan yazılım kullanımının neden olduğu ekonomik kayıplar açısından 22. sırada yer alıyor.

Korsan yazılım kullanımı konusunda 102 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre, bir puanlık düşüşe rağmen Türkiye hala Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin ortalamasının üzerinde bulunuyor.

Bilgi teknolojisi ve telekomünikasyon sektöründeki kuruluşlar için araştırma ve analizler yapan uluslararası araştırma şirketi IDC#65533;nin, korsan yazılımla mücadele amacıyla faaliyet gösteren İş Yazılımcıları Birliği (BSA) ile birlikte yaptığı 2006 yılı "Küresel Korsan Yazılım Araştırması" tamamlandı.

Araştırmanın sonuçlarına ilişkin AA muhabirine bilgi veren BSA Türkiye Koordinatörü Tolunay Tomruk, korsan yazılım kullanımının geçen yıl 2005 yılına göre 62 ülkede düştüğünü, 13 ülkede yükseldiğini söyledi. Kişisel bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla korsan yazılım kullanımının da arttığına işaret eden Tomruk, araştırmaya göre korsanlıktan kaynaklanan yazılım sektöründeki kayıpların yüzde 15 oranında artarak 39,5 milyar dolara yükseldiğini kaydetti.

Tomruk, araştırmada Türkiye#65533;de korsan yazılım kullanım oranının bir önceki yıla göre 1 puan azalarak yüzde 64#65533;e gerilediğinin belirlendiğini söyledi. Türkiye#65533;de üst üste üç yıldır korsan yazılım kullanımı oranının birer puan azaldığını ifade eden Tomruk, buna karşın neden olduğu ekonomik kayıpların yüzde 250 artarak yılda 314 milyon dolara ulaştığını kaydetti. Tomruk, şunları söyledi:

"Türkiye'de 3 yıldır korsan yazılım kullanımı azalıyor ama buna rağmen ülkedeki korsan yazılım kullanımı hala Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin ortalamasının üzerinde. Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde korsan yazılım kullanımı ortalaması yüzde 60 dolayında ama Türkiye'de korsan yazılım kullanımı yüzde 64... AB ortalaması ise yüzde 36... Türkiye, korsan yazılım kullanımının neden olduğu ekonomik kayıplar itibariyle 22. sırada bulunuyor.

Korsan yazılımla mücadelenin daha başarılı olabilmesi için denetim ve yaptırımların daha da etkinleştirilmesi gerekiyor. Korsan yazılım kullanımı azaltılırsa Türkiye, genç nüfusunun da etkisiyle bilişim teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelir. Bu konuda kullanıcıların bilinçlendirilmesi gerekiyor."

36 bin kişiye istihdam

Tomruk, korsan yazılım kullanımının önlenmesi açısından Türkiye'de mevzuatın yeterli olduğunu ancak uygulamanın istenilen hızlara ulaşamadığını, bunun da ekonomik kayıpları artırdığını ifade etti.

Korsan yazılım kullanımında sadece 10 puanlık bir düşüşün, sektörde 36 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacağını vurgulayan Tomruk, bunun GSMH#65533;ya 1 milyar dolarlık ilave gelir anlamına geldiğini belirtti.

IDC#65533;nin araştırmasına göre, 2006 yılında bazı ülkelerdeki korsan yazılım kullanım oranları yüzde olarak şöyle:

-Türkiye : 64
-Avusturya : 26
-Belçika : 27...

KAYNAK : MİLLİYET

------------------------------------------------------------

Şimdi sevgili arkadaşlar gelelim asıl meseleye...
Yalan haber istesem de yapamam çünkü muhabir değilim,üstüne üstlük bilgisayar dünyasını sürekli takip eden ve duayen diyebileceğimiz editorlerimiz bütün haberleri ve konuları kontrol etmekteler, takdir edersiniz ki ben interneti araştırıp bazı haber kaynaklarından aldığım bilgiler doğrultusunda haberi yazarım.

Aşağılar bir dille yok yalan, şu bu yazmanız hoş değil. Farkındaysanız verilen listede ülkemiz kendi bölgesinde korsan yazılım sayesinde ekonomiye en çok hasar veren ülke konumunda. İkincisi, bu ülkemizi karalayan değil bilakis harekete geçirmesi gereken bir haberdir. Bir de şunu düşünün belki bu haberi okuyan binler artık biraz olsun korsan yazılımdan uzak durmaya, parası da yetmiyorsa lisansı ücretsiz programa dönüş yapabilecektir.

Saygılar..

öcüü
21-05-2007, 19:06   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
259 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2007

saygı bizden efendim ;)
hehe:) sayemizde foruma üye oldunuz..
ilk mesajınızı atmışsınız..

ya kim ne kullanırsa kullansın ben sadece bu konuyu açan arkadaşın haklı olduğu durumu da sizin haklı olduğunuz duruma da baştan düşüncemi yazmışım..
kimseyle bu konuda tartışacak değilim çünkü yazdıklarınızın çoğunu da okumadım çünkü bana çok da gerekli değil. hem uzun olmuş biraz:)

bu konuda kimseyle tartışacak değilim ama konu byzihh arkdşmıza gösterilen tepkiler gibi olduğunda kimse kusura bakmasın burası internet alemi ve foruma da her yaştan insanlar giriyor kimsenin bazı arkadaşlarımızın yazdıklarına bakarak yanlış sonuçlara varacağını düşününce görüp geçemiyorum

samet1986
21-05-2007, 19:29   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
944 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2006

Dinime küfreden müslüman olsa.. demişler...

BSA'yı halen yasal olarak görenler var galiba ?

exocetus
21-05-2007, 20:36   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
266 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

Sayin Cenk Yapici,
ilk önce bu aciklamaniz icin tesekkür ederim.

Müsaade varsa bende su aciklamyi yapmak isterim.

Birkac gün önce Chip Online da 47.000 küsür üyenin oldugunu gördüm  ve yakindada  50.000 i bulacagini ümit ederim. Evet 47.000 küsür ve günlük „hit listesini“ ve dahasini adminler bilir.
Diger yandan bu rakamlar ama bir sorumluluk getir.
Sanma degil ama bilirimki, Chip Online ni ziyaret edenlerin bu siteye ve iceriklerine güvenirler. Yani iki kisinin arasinda konusmaya benzemez, Türkiye ve Türkiye disinda ciddiye alinan bir medyum oldugunu bilirim.

Bu arastirmayi Chip Online da okumadan bir gün önce yabanci bir sitede gördüm, ve hemen Türkiyenin nerde olduguna baktim ve ortalarda bir yer aldigini tesbit ettim. Rakamlari inceledim ve dediniz gibi her sene % 1 puan düstügünü gördüm. Türkiyemiz icin sevindim. Cünkü düsen rakamlar Türkiyenin ve Türkiyede ki bütcenin ve alim kuvvetinin genel olarak yükseldigini gösterir. Yeterince maddi durumu iyi ve daha fazlasi olan rahatlikla bayiisinden orijinalini alir. Emegi gecen herkese faydasi vardir ve hakkidir. (Bir siradan internet cafe de kullanilan korsan yerli ve yabanci yazilimlari düsünün.)  

Bir gün sonra Chip Online da haber bölümünde „Korsanda 1 numarayiz“ basligini görünce ve sonra ayni arastirmadan bahsedilince, yorum olarak 19.05.2007 sunu yazmistim:

Alinti:
Korsanda 1 Numarayiz ????

Tesadüfen benimde ayni arastirma gözüme carpti. Ama burada verdiginiz sonuc:
"Korsanda 1 Numarayiz" tamamen yanlistir. Hicbir alinti veya referans bulamadim.
Benim inceledigim "orijinal" aratirmada Türkiyenin önünde en azindan 30 diger Ülke vardir.
% 70  den  %94 ile rakamlar degisir.
Buradan orijinal sonuclari inceleyebilirsiniz:


Ve bir gün sonra bu habere verilen diger yorumlari okudum ve yorumlarda nerdeyse herkesin bunun dogru oldugunu kabul ettigini gördüm, ve tekrar ardindan ikinci bir yorum yaptim ama yayinlanmamis.:


Sayin Cenk Yapici, Türkiyenin önünde bulunan 46 Ülkeyi nereye sakladaniz? Bu yaziniz 24 saatten fazla halen online. Oysaki ben dün buraya orijinal arastirmanin gercek sonuclarinin bulunan website ti yazdim.


Tekrar Saygilarimla


Ve haber halen ayni sekil devam edince burada yukarida belirtigim gibi 24 saatten fazla bekledikten sonra bu konuyu buraya actim.

Bu arada bir noktaya dikkat cekeyim, hicbir zaman ve hicbir yerde „yalan“ kelimesi kullanmadim. „Yanlis“ kelimesini kullandim. Arasinda cok fark var.

Ve „Benim gözümde maalesef bu haber Türkiyeyi haksiz yere karaliyor.“ Tabiri kullandim. Benim gözümde dedim. Karaliyor kelimesini bilincli kullandim, cünkü korsanlikta ve diger yasadisi faaliyetlerde 1 numara sayilmak, altin madalya degil diger Ülke ve Uluslarla rekabette ne kadar geride ve gelismemis oldumuzu kanitlar.
Eger 1 numara olsaydik,…….. Hayir 1 numara degiliz ve arastirmanin sundugu 2003 den buyanada 1 numara degiliz.

Chip Online gibi bir medyum da böyle bir baslik ile Türkiyeyi Korsanda 1 numarayiz ilan etmek, beni üzdü. Ve üzgünlügüm ve kizmam maalesef 24 saat sonrada degismemisti.

Amacim ne sizi ne de baska birisini ne yalanci cikarmak ne de üzmekti.
Sadece bu arastirmanin cikardigi sonucu (her ne kadar dogru ise) aynen Chip Online da yansitmaniz. Yani „Korsanda Türkiyemiz ismi gecen 102 ülke arasinda 47. sirada ve her gecen sene düsüyor.“ Tebrikler  Türkiye ve devam böyle.

Saygilarimla