Koşmak mı yürümek mi?

jupiter65
22-09-2010, 14:16   |  #1  
jupiter65 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
1,167 mesaj

Uzmanlara göre, eğer çok kiloluysanız yapabileceğiniz en yararlı spor yürüyüştür. Düzenli yapabileceğiniz bu yürüyüşler kondüsyonunuzu artırırken, bir yandan da yağ yakım sürecini hızlandıracaktır. Hedefimiz önce haftanın 5 günü yapılacak kırkbeşer dakikalık yürüyüşler olmalıdır.  

Yürümek, kilo verdirmekten ziyade zinde kalmanızı sağlar. Yürümek ve koşmak, kalp, şeker, kemik erimesi, stres ve depresyon gibi hastalıkları ciddi oranda azaltır. 80'li yıllarda ağırlıkla yapılan egzersizlerin sağlık açısından iyi olduğu iddia edilirdi ancak günümüzde bu tarz egzersizlerin kan basıncını yükselttiği ve böylece kilo alma ihtimalini artırdığı ispatlanmıştır. Bu da son zamanlarda insanları yürüyüş, koşu gibi sporlara yönlendirmektedir.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre yürümek zihni rahatlatır. Yürüyüş yapmak gibi düşük tempolu faaliyetler ve düzenli yapılan faaliyetler insan vücudundaki endorfin hormonunu yükseltir ve böylece kendimizi daha zinde ve iyi hissederiz. Çoğu zaman gezinti niteliğindeki yürüyüşler bile stresimizi atmamıza yardımcı oluyor. Zamanla bu yürüyüşleri tempolu hale getirirseniz kalbinizin zinde kalmasını sağlarsınız.

Koşucular ve düzenli yürüyüş yapan kişilerin vücutları yoğun bir şekilde egzersize alışkın olduğu için onlar bu egzersizlerin sürekliliğini sağlayabilirler. Eğer egzersize yeni başlıyorsanız yapacağınız en iyi şey çalışma programınızın yoğunluğunu zamanla artırmak olacaktır. Yeni alışkanlıklar edinmek ilk etapta zor gelebilir ama bu şekilde egzersize adapte olma süresi altı haftayı bulabilir. Koşmaya alıştığınızda bundan vazgeçemeyeceksiniz ve bu kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayacaktır. Eğer bu şekilde düzenli spor yapmak istiyorsanız uygun yöntem yürüyüşe ayırdığınız zamanı her hafta 10 dakika artırmak olabilir.

Yürüyüş ve koşuyu teknik açıdan karşılaştırırsak:

Her ikisi de iyidir. Ancak önemli olan egzersiz yaparken bunu bilinçli bir şekilde yapmamızdır. Öncelikle hedefinizi belirlemeli ve hedefinize göre koşmalı ya da yürümelisiniz. Yürümek ve koşmak kardiovasküler egzersizlerdir. Yani bu egzersizler kalp ve dolaşım sistemini hızlandırıp çalıştırır. Dolayısıyla nabzımızı kontrol altında tutmamız gerekir.

Yağ yakımı için aynı kondisyon kazanmak için aynı bir çalışma nabzımız olacaktır. Uzun mesafeli yaptığınız koşular, egzersiz yaparken çok yorulmanız ve çok terlemeniz yağ yaktığınız anlamına gelmez. Tersine kendinizi fazla zorlarsanız kas kaybına yol açabilirsiniz.

Uzun mesafeli yapılan bir yürüyüşün belli bir temposunun olmaması yani yürüyüşün antrenman psikolojisinde yapılmaması da yine size maksimum fayda sağlamaz.  

Özellikle dizinizde ve kalp dolaşım sisteminizde herhangi bir sağlık probleminiz varsa hangi egzersizi yapabileceğinizi bilmeniz için mutlaka doktor kontrolü yaptırmalısınız. Burada doktorun tavsiyesi dikkate alınıp uygulanmalı: rutin doktor kontrollerinizi aksatmamanızı tavsiye ediyoruz.

Uzun mesafe koşularında ve yokuş yukarı yapılan yürüyüşlerde dizlere binen yük artar. Bu da dizimizde sorun varsa iyileşme sürecini uzatır ya da kalıcı sakatlıklara neden olabilir. Aynı şekilde kalp sorunu olan kişilerin kontrolsüz koşmaları istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Yanlış seçilen bir koşu ya da yürüyüş ayakkabısı, teknik ve stil kullanmadan yapılan yürüyüş ve koşular antrenmanınızın verimini azaltabilir. Buradaki en önemli unsurlardan biri de hangisini severek yapacağınızdır. Koşmak fazla yorucu göründüğünden antipatik; yürümek de sıkça göründüğünden kolay olduğu düşüncesi çoğu insanın egzersizi ertelemek kişinin bulduğu bahanelerden birkaçıdır.

Bunun tam tersi düşünceler de olabilir ya da ikisini de sevmeyebilirsiniz. Ancak sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için bunun gerekliliğini kabul edip, ağır basanı seçip uygulamaya geçmelisiniz. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa ve daha önce spor yapmadıysanız ise yürüyerek başlamanız daha doğru olacaktır. Birdenbire koşmaya başlamak yorucu olacağından sizin spor yapma isteğinizi azaltabilir. Kendinize hedef koyup önce tempolu yürüyüş daha sonra da tempolu koşu yapabilirsiniz.

Uzun mesafeli tempolu yürüyüşten sonra nabzınızı da kontrol ederek koşuya geçebilirsiniz. Hedefiniz koşmak değilse, yürüyüş temponuzu artırabilir ya da aynı sürede mesafeyi artırmaya çalışabilirsiniz. 45 ya da 50 dakikalık egzersizin ardından nabzınızın tekrar eski haline gelip toparlanması ilk zamanlar daha uzun sürecektir. Ancak çalışmaya düzenli devam etmeniz bu süreyi kısaltır. Bu da kondisyonunuzun yükseldiğini gösterir.  

Opr. Dr. Kenan KIBICI

ISTANBULRUNNERS

xerox3435
22-09-2010, 15:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
272 mesaj

aç karna yaptıım tempolu yürüyüşler sonucunda ellerimde buruşmalar meydana geldi

Bunun nedeni Ne ??

Vücudun yağsız kalması filanmı ?

Jubei76
22-09-2010, 16:18   |  #3  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj
Alıntı: xerox3435  
aç karna yaptıım tempolu yürüyüşler sonucunda ellerimde buruşmalar meydana geldi

Bunun nedeni Ne ??

Vücudun yağsız kalması filanmı ?

bu bedenin susuz kaldığını gösterir bunun için en az 2 litre su içmelisin.

ufak bir bilgi : yürüyüş kısmına gelince tempolu yürüyüş tamam doğru ama 1 dakikada 116 adım ve üzeri olarak yürünürse vucut yağ yakmaya başlar

panda34
22-09-2010, 16:24   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Ben hic kosamiyorum 150-200 metre kossam hemen dalagim sisiyor, ama bisikletle 25-30km hizla hic durmadan giderim 1 saat. vucudun kosarken sarsilmasi dalagi sisirtecek ne yaptiriyor?

Jubei76
22-09-2010, 16:47   |  #5  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj
Alıntı: panda34  
Ben hic kosamiyorum 150-200 metre kossam hemen dalagim sisiyor, ama bisikletle 25-30km hizla hic durmadan giderim 1 saat. vucudun kosarken sarsilmasi dalagi sisirtecek ne yaptiriyor?
zaten birden koşmamak gerekiyor önce tempolu yürüyüşler sonra hızlı adımlar sonra koşu. bedenin alışması gerekiyor bu tempoya daha sonra alıştımı zaten şişme falan olmayacaktır.

xerox3435
22-09-2010, 19:08   |  #6  
Yıllanmış Üye
272 mesaj
Alıntı: Jubei76  
bu bedenin susuz kaldığını gösterir bunun için en az 2 litre su içmelisin.

ufak bir bilgi : yürüyüş kısmına gelince tempolu yürüyüş tamam doğru ama 1 dakikada 116 adım ve üzeri olarak yürünürse vucut yağ yakmaya baş

Nasıl susuz kalıyorum anlamadım ,, Yani gün içinde susadığım anda hemen su içerim

Yürürken demi su içeyim yani susuz kalmamak için ?

Yürüyüş bandında kaç hızda yürümek lazım o zaman ?,   5.0 km hız idealmi

CarlJohnson
02-10-2010, 10:28   |  #7  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj

yüryüş bandında 6.0 falan en uygunu gibi belkide 5.0 kişinin bacak boyutuna ve spor alıskanlıgna gore degisir..uzun bacaklı birinde 6.0da normal adım atılırken daha kısa boylu birinde hafif kosuya gecirtebilir bu hız.sabah ac karnına cok saglıklı degil ama kosuya cıkmadan bir süre once su içmek faydalı olabilir..
@panda34   hocam walla koşarken 150 200metre bisikletle 25km hızla 1 saat..ilginc bir orantn var :D 
dalak şişmesi genel olarak tüketilen sıvı ve yemeklerle ilgili belli bir miktar yemek +sıvı ve dogru sindirim süresiyle dalak şişmesi ortadan kalkar büyük oranda geri kalanıda koşarak kondisyonu acarak engellersiniz.

hayqo12
02-10-2010, 11:23   |  #8  
Yıllanmış Üye
364 mesaj

Herkese merhabalar.Benim sorum o kadar uzun değil:) bir günde hiç koşmuyorum sigara alkol yok.Ama günde 4 sürahi su içme ihtiyacım var.Lavabodan çıktığımda nerdeyse yok :) Peki bu 4 sürahi su sorunun çözümü ne?

CarlJohnson
02-10-2010, 17:47   |  #9  
CarlJohnson avatarı
Yıllanmış Üye
1,081 mesaj
Alıntı: hayqo12  
Herkese merhabalar.Benim sorum o kadar uzun değil:) bir günde hiç koşmuyorum sigara alkol yok.Ama günde 4 sürahi su içme ihtiyacım var.Lavabodan çıktığımda nerdeyse yok :) Peki bu 4 sürahi su sorunun çözümü ne?
hocam valla emin degilim ama azcık iradeyle o su istedigini azaltmanız lazım 2 3 litre arası ideal spor yapmayan biri için..fazla su fazla wc ye girmek böbrekte büyük rahatsızlıklara sebep oluyormus biraz daha azaltmaya calısın cok susadıgınzda içmemeye calısın eger aşırı içmişseniz..tam olarak neden bilmem bir uzmanın yorum yapması lazım tabide tavsiye edicegm iş mümkün oldukca suyu azaltmak..veya agzınızı calkalayın suyla bırakın bu da bir yontem belli süre işe yarar :) yani her sefernde içmeyin bazen agzınızı calkalayın suyla tükürün sonra..bu kadar suya devam ederseniz ilerde veya yakın zamanda böbrekte sorun olabilir..cok devam ederse durum doktora gidin kesinlikle..

serkançakır
12-01-2011, 12:54   |  #10  
Üye
51 mesaj

en iyi spor sabah 6 da kalkıp koşmak sonra denize gidip serinlemek sonrada güzel bir kahvaltı yapmak ....

metabolic
12-01-2011, 14:21   |  #11  
Yeni Üye
44 mesaj

Ben body building için salona gidiyorum . Oradaki hocamız yürüyüş ün sadece ısınmak için olduğu eğer ki kalori yakmak istiyorsak kesinlikle koşmamız gerektiğini söylemesidir. Genelde günlük olarak ya da dışarı çıktığımda dakika da 116 adım atmak için koşmam gerekiyor ya da çok sık aralıklarla ve hızlı yürümem gerekmektedir. Kilo vermek ya da kalori yakmak için koşu tercih edilmelidir.

bosluk
12-01-2011, 17:21   |  #12  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj
Alıntı: hayqo12  
İdrar çıkışınız da fazla ise yakın bir zamanda doktora başvurunuz. Şekerinize, kan sayımınıza, elektrolitlerinize ve ADH seviyenize bir bakılsın. Bir sorun olmayabilir de, ama ciddi bir hastalığın başlangıcı anlamına da gelebilir, dikkat etmek lazım ;)

Galilee
01-04-2012, 19:47   |  #13  
Taze Üye
2 mesaj

Bence su içmek o kadar zararlı değil yahu. Bende çok su içen bir insanım bide Sırma Su tercih ediyorum. Yeni şişelerinden dolayı birazda:P
  http://www.youtube.com/watch?v=WWiPKgmZXgw

Kapalı Hesap (200174)
01-04-2012, 23:19   |  #14  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

Eğer çalışıyorsanız cumartesi ve pazar sabahları deniz kenarında normal adımlarla en az 1-2 km yürümek
Akşamları isten geldiğinizdede 1 saatinizi ayırsanız yürümeye vücudunuza çok iyi gelir..
Bende öksürük sıkıntısı vardı boğuluyordum öksürürken sanki ciğerlerim dışarı fırlayacakmış gibi oluyordu
puroda içiyordum  tabi doktor bi kaç antibiyotik verdi yanısıra puroyu azalt veya bırak dedi
ve temiz havada yürüyüşe çık bişeyciğin kalmaz deyince aklımdan ilk geçen şu oldu bu adam galiba benle kafa buluyor 10 gün aralıksız dediklerini yaptım şuan ne öksürük var nede başka bişey önceden 1 km'lik biryere araba ile giderdim şuan yürüyorum acil değilse...
Nefes alıp verişimde gayet güzel....
Arada yürümek spor yapmak lazım...
Puro içmeyi bıraktım şuan günde en az 8 tane sigara içiyorum onuda bırakacağım bile bile kendimizi öldürüyoruz başka hiç biirşey yapmıyoruz....

Su meselesinede gelince eğer oturduğunuz yer köylere yakınsa gidin köyden alın suyunuzuda için göz suyu tertemiz katkısız...(Bumbuz ve saf içtinizde yeniden doğmuşsunuz gibi his veriyor ama fazla içmeyin bademciklerinizde şişebilir başıma gelen gibi köye gitmiştim bir defasında bizim  tapulu fındık bahçesindede su çıkarttık toprak devamlı yazları ıslaktı şüphelendik burda su var diiye kazıttık gerçektende su imiş teste yolladık temiz raporuda alınca dedim bu içilir :D bi içtik sanki toprağın altına derin dondurucu koymuşlar öleki soğuk boğazlar kilitlendi o vakit Gülümseme
Marketlerde satılan sulara bile ne katıyorlar allah bilir....

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (90581) ~ 01 Nisan 2012 23:24