kullanıcı denetimi hesapları

u-mit
04-11-2009, 12:42   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
108 mesaj

daha önce soruldu mu ya da bahsi geçtimi göremedim. fakat cevabı önemli benim için.

kullanıcı denetimi hesabında "Yalnızca programlar bilgisayarımda değişiklik yapmaya çalıştığında beni uyar" aktif olduğu msn bile açılırken uyarı veriyor. istediğimiz programları uyarı vermeden açtırma yetkimiz var mı? hiç uyarı verme seçeneğini yapmak istemiyorum ama istediğim programlar da açılırken uyarı almak istemiyorum.

hem yan yana olsun istiyorum hem de ikiside cam kenarı olsun istiyorumla eşit bir istek mi yoksa bunu da bir çaresi var mı? :)

OSMAN BAĞÇEVAN
04-11-2009, 12:47   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

1.istediğiniz programları uyarı vermesi için ayarlayın..
2.istediğiniz programların uyarı vermemesi için hiçbirşey yapmayın..

bölece istediğiniz programlarda uyarı verir , istediklerinde vermez :)

u-mit
04-11-2009, 12:48   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
108 mesaj

nereden ve nasıl? :) arıyorum ama henüz muvaffak olamadım.

OSMAN BAĞÇEVAN
04-11-2009, 12:54   |  #4  
Denetmen
6,606 mesaj

Ebeveyn Denetimleri
Başka bir hesabı yönetin

DEnetim masas/kullanıcı hesapları , burayı karıştırın siz..
Karıştırın dediğim üstte sölediklerimle ayarlamaya çalışın ve bir sürü seçenekte mevcut..

u-mit
04-11-2009, 13:06   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
108 mesaj

bir soru daha.
ebeveyn denetimine girdiğimde karşıma tek hesap çıkıyor. umit-bilgisayar yöneticisi-parola yok. bilgisayarda tek hesap var, bu sorun teşkil etmek sanırım. bu hesaba açmaya çalıştığımda bu hesabın parolası yok, şimdi parola koymak istermisiniz diyor. burada parola koyarsam bilgisayar açılışında bu parolayı isteyecek mi yoksa sadece ayarları değiştirken mi isteyecek bu önemli. çünkü pc açılışında parola istemesine gerek yok. eğer isteyecekse parola koymak istemediğim için hayır diyorum şimdilik. hayır dediğimde de "yönetici hesabı olduğu için ebeveyn denetimi uygulanmaz" diyor.

kısaca istediğim;
yönetici hesabında parola olmasın ya da parola olsa bile açılışta sormasın ya da başka bir hesap açmak zorunda kalmayayım.
kullanıcı denetimi hesabında "Yalnızca programlar bilgisayarımda değişiklik yapmaya çalıştığında beni uyar" seçeneğini seçtiğimde istediğim programlarda uyarı almayayım.

OSMAN BAĞÇEVAN
04-11-2009, 13:16   |  #6  
Denetmen
6,606 mesaj

benim kişisel görüşüm , böle şeylere gerek yok..Ya uyarsa ne olur , uyarmasa ne olur..ben yine açıcam,yüklücem programımı...Sizin yapmak istediğinizi anlamıyorum açıkcası...Neyse kişisel görüşüm benim bu...

Siz parola koyarsanız , bilgisayarınız açılırken paralo isteyecek..Bunu sormak yerine , deneyebilirdiniz..Yada google de araştırıp , tam olarak neler yapıcağınızı anlamış olurdunuz..

Siz bana şunu söleyin..Sizn yapmak istediğiniz kısaca :
istediğim bir program açılmasın , istedikleriniz açılsın ?
böle  birşey mi yapmak istiyorsunuz kendi kullanıcı hesabınızda..

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 04 Kasım 2009 13:17
u-mit
04-11-2009, 13:34   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
108 mesaj

uyarsa ne olur uyarmasa ne olur sorusuna cevabım: her zaman kulladığınız bir program var, programı açmak için bir komut giriyorsunuz sonra tekrar ekstradan bir izin daha giriyorsunuz. sizce bu saçma değil mi?

bilgisayar açılışında parola istemesine gerek yok. gereksiz yere neden her bilgisayarın açılışında parola gireyim bilgisayara? vakit kaybından başka bir şey değil bu benim için.

dediğiniz gibi soru sormak yerine deneyebilirdim. aslında tüm sorularım yanıtlarını deneme yanılma yöntemiyle bulabilirdim. peki forum sitelerinin amacı nedir sizce? başka kişilerin bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak değil mi? google de araştırabilirim tabi ki ama şunu da yapabilirim şimdi. burada her sorulan soruya google de araştır yazabilirim. e herkes heryerde her soruya bu cevabı verirse ne olacak?

istediğimi ik cümleyle yazmıştım çok basit şekilde ama bu sefer detaylı şekilde anlatayım. lütfen cevabını bilen bir arkadaş yazsın.

windows 7 açılırken herhangi bir şifre sormasını istemiyorum. (bunu yönetici hesabına parola girildiğinde açılışta parola isteme ihtimaline karşı söyledim. eğer istemeyecekse yönetici hesabına parola ile korumak bir sorun teşkil etmeyecek.)
ikinci bir kişinin ayrıca hesap açmasını istemiyorum. zaten bu bilgisayarı tek kişi kullanıyor.
kullanıcı denetimi hesabındaki ayarın  "Yalnızca programlar bilgisayarımda değişiklik yapmaya çalıştığında beni uyar" olmasını istiyorum fakat istediğim programların "örneğin şu an msn çalışırken ekstradan izin istiyor" izin istemeden çalışmasını istiyorum.

OSMAN BAĞÇEVAN
04-11-2009, 13:42   |  #8  
Denetmen
6,606 mesaj

msn sağ tıklayın
özellikler
güvenlik
gelişmiş
sahip
düzenle
kullanıcı hesaplarını seçip uygula , tamam diyoruz
eğer iki tane kullanıcı hesabı gözüküyorsa ikisine de aynı şekilde yapıyoruz
ve uygula tamam diyoruz
Tamam
Güvenlik sekmesinde yiz
düzenle diyoruz
burada ki kullanıcı hesapların hepsini tek tek seçerek bütün
kutucukları ''izin ver''diyoruz
sonrada uygula tamam tabiki..

Şimdi bi bakıp , msn yi açarken izin istiyor mu ?

u-mit
04-11-2009, 13:58   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
108 mesaj

maalesef yine istedi.

OSMAN BAĞÇEVAN
04-11-2009, 14:04   |  #10  
Denetmen
6,606 mesaj

msn nin özelliklerine girin ve
Uyumluluk sekmesine tıklayın..

''Bu programı yönetici olarak çalıştır''
yanında ki kutucuğun tikini kaldırın,
Uygula , Tamam deyin..

Şimdi uyarı olmaması gerekiyor ki benim sistemimde uyarı vermiyor...

u-mit
04-11-2009, 14:16   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
108 mesaj

orada tik yoktu zaten hiç. eğer şu an senin sisteminde vermiyorsa ben başka yerden bir ayarı bozdum demektir :) çünkü bende hala onay istemeye devam ediyor.

OSMAN BAĞÇEVAN
04-11-2009, 14:21   |  #12  
Denetmen
6,606 mesaj

siz bilgisayarınızda yönetici misiniz yoksa admin mi ?
kullanıcı hesabı ndan bakın bakalım ne yazıyor sizin adınızın altında..

u-mit
04-11-2009, 14:26   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
108 mesaj
u-mit
04-11-2009, 14:29   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
108 mesaj

ve ayrıca

OSMAN BAĞÇEVAN
04-11-2009, 14:32   |  #15  
Denetmen
6,606 mesaj

tek seçenek kalıyor benim dediğimi yapamadınız...

tek tek sırasıyla yazdım iyi okuyun..

Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
msn sağ tıklayın
özellikler
güvenlik
gelişmiş
sahip
düzenle
kullanıcı hesaplarını seçip uygula , tamam diyoruz
eğer iki tane kullanıcı hesabı gözüküyorsa ikisine de aynı şekilde yapıyoruz
ve uygula tamam diyoruz
Tamam
Güvenlik sekmesinde yiz
düzenle diyoruz
burada ki kullanıcı hesapların hepsini tek tek seçerek bütün
kutucukları ''izin ver''diyoruz
sonrada uygula tamam tabiki..
kesin olucak bunu yaparsanız ya..isterse kullanıcı hesabı denetimi çubuğu en üstte olsun yani tam denetim olsun yine olucak..

bu linkte explorer in değişimi anlatılmış..Sizde buna benzer bir şey yapıcaksınız..umarım anladınız..

Son Düzenleme: OSMAN BAĞÇEVAN ~ 04 Kasım 2009 14:34
u-mit
04-11-2009, 14:45   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
108 mesaj

onları yapmıştım. ama orada bir şey dikkatimi çekti.

sahip/düzenleye geldiğimizde iki tane kullanıcı hesabını da seçip uygula tamam diyoruz demişsin. oranın farklı bir mantığı var sanki. eğer ikisine de uygula dersek bir önceki ekranda geçerli sahibi yine aynı kalıyor. oraya istersen bir daha dikkatli bak. o uygulamanın geçerli sahibini değiştirmekle ilgili bir ekran orası sanki.

OSMAN BAĞÇEVAN
04-11-2009, 14:49   |  #17  
Denetmen
6,606 mesaj

ikisini aynı anda seçemiyoruz zaten..

tek tek uygula,tamam diyeceksiniz...sonrada izin verdik mi , tamamdır olay..

izin verme yaparsanda onu birdaha açamazsınız..yani yine izin verip açman gerekir..kolay birşey de bir kere yapsan çok basit olduğunu anlıcaksınız..

u-mit
04-11-2009, 15:13   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
108 mesaj

olmadı. aynı şeyleri revo unistal programı için de kurcaladım ama yine izin ekranı çıkıyor. bir yerde bir şeyi değiştirdim galiba.

sağol yardımların için.