laptop bilgisayarlarda anakart arizasi

HPQ-User
11-08-2008, 11:55   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

newton sormuş:
Bilgisayarlarin anakartlari elektrik tesisati yuzunden arizalanabilir mi?

Eski diz ustu bilgisayarimda anakart arizasi cikmisti. Bunun uzerine yeni bir diz ustu bilgisayar aldim, ancak bu bilgisayari bir sure tatilde kullandim ve bir problemi yoktu. Ancak eve dondukten bir hafta kadar sonra problem cikti ve servise goturdugumde anakartta problem oldugunu belirttiler.
Her iki bilgisayarin markalari farkli, biri toshiba, digeri ise HP idi.

Ancak evde acer marka cok daha eski bir bilgisayari ayni prizde bir problem yasamadan kullaniyorum.

Her iki bilgisayarimda da sorun cikinca tesisatla ilgili bir problem olup olmadigini ogrenmek istedim.

Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
laptop

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727)

Banned
11-08-2008, 12:14   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
1,447 mesaj

Bilgisayarın anakartı elektirik tesisatı yüzünden bozulabilir.. örneğin anakartın yanma ihtimali var..

flox13n
11-08-2008, 12:23   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
102 mesaj

Evet yapabilir anlık elektirik gidip gelmeleri anakartına zarar verir.

Banned
11-08-2008, 12:35   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

arkadaşım tabiki evlerde meydana gelen elektrik alçalıp yükselmeleri laptop ya da pc'lerde böyle sorunlar yapabilir senin yapman gereken laptopun için bir regülatör(akım dengeleyici)almak olmalı.

gungor_1
11-08-2008, 13:49   |  #5  
Taze Üye
1 mesaj

Ilk bilgisayarim ekranda bir parlama ile kapandi ve bir daha acilmadi, ikincide ise pil sarj olmuyordu. yani bunlar akimdaki dalgalanmalardan kaynaklanabilir mi?

Bir de tesisatta akim dalgalanmasi olup olmadigini anlamamin bir yolu var mi? Bir multimetrem var, bununla olcebilir miyim?

Verdiginiz cevaplar icin cok tesekkur ediyorum.

SAİNT
11-08-2008, 14:00   |  #6  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

kardeş tatile deniz kıyısına gittiğini düşünerek cevaplıyorum rutubet 1 numaralı düşmanındır çünkü birçok arkadaşımın başına geldiği için ordan bilgi sahibiyim telefonları bozuldu hiç sorun olmayan telefonlar bozuldu tamirciye götürüldüğünde oksitlenme olduğu söylenmiş ve dediğin gibi prizinizde topraklama yoksa buda bi sorun elektirik kesintilerinden etkilenmemek için önerim güç kaynakları kullanılması ve psu kaliteli olması

DaRWeLL
11-08-2008, 19:50   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

önerim teknik servise götürmeniz..aynı şey benmde başıma geldi.bir yıldırım düştü elektrikler ani gitti ve alet bidaha açılmadı.pili veya fişi takıncada işlemcinin oldugu yerden tiz bir ses geliyordu.bilgisayarının grntisi varsa hemen gönder zaten bu bildgm kadarıyla garanti kapsamına giriyor

Fatih_ARMAĞAN
11-08-2008, 19:55   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Ev tesisatında problem olma olasığı çok yüksek.
Ek olarak ev tesisatınızı nekadar yenileseniz bile sorun düzelmeyebilir. bulunduğunuz bölge/mahalle itibarı ile elektiriklerde voltaj düşüklüğü vb. problem olabilir..

Regulator ( elektrik güç düzenleyici) kullanmanız gerekebilir.
Buna ek olarak Bilgisayarınızı şimdilik koruma altına almak için 1000watt lık bir Güç kaynağı almanızı siddetle öneririm.

sametasil
15-01-2017, 14:11   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

SONY VAİO MARKA DİZÜSTÜ BİLGİSAYARIM AÇILMIYOR 3 IŞIĞI YANIP SÖNÜYOR 69 KERE BİP SESİ VERİP KAPANIYOR SEBEBİ NEDİR SİZCE..