Laptop fanı

E.D.
22-05-2008, 19:40   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
493 mesaj

Arkadaşlar 2 sorum olacak. İlk olarak sistem boştayken benim işlermci sıcaklığı 51 civarlarında sizce bu normal mi? İkinci olarak ise bu fan işlemci yüküne göre artıp azalıyor. Ben bir yerde laptop fanlarının sabit değerde çalışmasının işlemcinin ömrünü uzattığını duymuştum. Bu fan değerini sabitleyebileceğim bir program kullansam yararlı olur mu sizce?

waybe
22-05-2008, 20:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,376 mesaj

bence yüksek sıcaklıgı ama fazla degil

eolos
22-05-2008, 20:54   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

bencede  iyi sıcaklıkayrıca ısı derdim var diyorsan bi tane laptop altına sogutucu al

emre__
22-05-2008, 22:52   |  #4  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,519 mesaj

walla benim laptop normal sıcaklığı 50 derece civarı ama biras yüklenince 70 e çıkıyo ama banamısın demiyor ama ben sert yerde kullanıyorum laptopu kitabında da yazmışlar aşıra ısına bilir kucağınızda fazla tutmayın diye normal yane :) 1 tane fanla bu kadar ama ben 15 te bi hava üflüyorum süpürge ile baya toz çıkıyo sende bi hava üflet toz girmişse oda çıkartır sıcaklığı fan rahat dönmediği için... ben   gold un servisine gittim hava üfledi yallah gene aynı sorunu çıkartırsa asus un servisine yollıcaklarmış elimde fanı yok diyor...

1ol3irol
27-05-2008, 23:21   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

fan değerini sabitlemek istiyosan performanstan vazgeçeceksin.. xp'de notebook hardware control programıyla max. battery, vista da ise güç tasarrufu seçeneğini seçerek en düşük devir hızına sabitlersin ama dediğim gibi performans düşer. ya da rightmark cpu clock utility programını kullanırsın voltajlarını düşürürsün falan ama o biraz daha ustalık istiyor

Aras Yurtman
05-06-2008, 11:51   |  #6  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Bence fanın fazla çalışmasına gerek yok. İşlemci kolay kolay bozulmaz. (Laptoplardaki fanların ekran kartlarını da soğuttuğunu; bu yüzden ısınmayı, fan sesini ve güç tüketimini azaltmak için oyun oynamadığınızda ekran kartlarını "Maksimum Pil Ömrü"ne ayarlamayı unutmayın.)

Fanın sürekli en yüksek ayarda çalışması için bazı HP Compaq'larda BIOS ayarlarında "Fan Always On" diye bir seçenek var. Siz de önce bir BIOS'a bakın.

Teknik_Ş
11-06-2008, 10:39   |  #7  
Üye
64 mesaj

Sıcaklık normal fakat bence fanla ilgili hiç bir şekide fanla ilgili programlar kullanma.Çünkü işlemcinin ısısına göre fanların devirleri artar yada azalır.Eğer fan sabit devirde kalırsa yaptığın işlev çoğalırsa bu sefer işlemciyi soğutamayabilirsin.Bence bırak olduğu gibi çalışsın.

LordSedna
13-06-2008, 08:36   |  #8  
Yeni Üye
20 mesaj

hp compaq presario f500 serisinden bi notebook kullaniyorum. fan konusunda laptop ların cogu basarısız. o yüzden notebook altı sogutucu aldım ve cok memnunum. ayrıca emin ol islemci ısın gayet normal. tam yük altında benim makinada 90 dereceyi geçiyor. ekran kartı ısısı daha da yükseliyor ki yuk altında olmadan ekran kartı 69 derecenin altına hiç inmedi şimdiye kadar. tam yük altında 100 dereceye yakın ısıda calısıyor (ZALMAN ZM-NC 1000 oldugu halde..) o yüzden rahat ol kullanırken.. notebook fanlarından hayır yok pek.

Borga-x
13-06-2008, 09:01   |  #9  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
Teknik_Ş
Sıcaklık normal fakat bence fanla ilgili hiç bir şekide fanla ilgili programlar kullanma.Çünkü işlemcinin ısısına göre fanların devirleri artar yada azalır.Eğer fan sabit devirde kalırsa yaptığın işlev çoğalırsa bu sefer işlemciyi soğutamayabilirsin.Bence bırak olduğu gibi çalışsın.
KAtılıyorumBeğendim