laptop pilleri

HPQ-User
21-04-2008, 21:54   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ali caliskan sormuş:
laptoplari pillerinin overcharge olmamasi amaciyla gerekli olmadigi yerlerde cikarilarak kullanilmasini tavsiye eder misiniz?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
toshiba satellite s5849 laptop

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.2)

1ol3irol
21-04-2008, 21:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,714 mesaj

ben şahsen hiçbir zaman tavsiye etmiyorum. eğer pili çıkarırsanız elektrik dalgalanmalarında veya voltaj düşmelerinde direk olarak laptopun power'ına zarar verirsiniz.. bu daha çok maliyetli olur.. pil bir nevi ups görevi görüyor..

Son Düzenleme: 1ol3irol ~ 21 Nisan 2008 22:00
Alibaba
21-04-2008, 23:10   |  #3  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

kim uyduruyor, nasıl oluyor da, nasıl bir belge gösteriyor da bu kadar insanı ikna edebiliyor anlayamıyorum. overcharge neden olsun? denetimsiz baştan savma bir ni-cd, ni-mh charge cihazı mı kullanıyor laptoplar? hangi laptop kullanım klavuzunda ya da üretici sitesinde böyle bir tavsiye var? lityum piller digital kontrollüdür ve charge kesme özellikleri vardır.

selimhun
22-04-2008, 09:32   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
602 mesaj
1ol3irol
ben şahsen hiçbir zaman tavsiye etmiyorum. eğer pili çıkarırsanız elektrik dalgalanmalarında veya voltaj düşmelerinde direk olarak laptopun power'ına zarar verirsiniz.. bu daha çok maliyetli olur.. pil bir nevi ups görevi görüyor..
Çok doğru...Bana  ..sana..ona  göre değil...Bilimsel bir doğru...

Kullandığım dizüstü pc  ile verilen ''kullanma kılavuzu''nda ..en az 3 kere tekrarlanan uyarı.

ARIZİ GÜÇ KAYBINDAN  KAYNAKLANAN HASARI ÖNLEMEK İÇİN,DİZÜSTÜ PC Yİ AC ADAPTÖRÜ İLE KULLANIRKEN  PİL TAKIMINI
Ç I K A R M A Y I N.....pil takımı aşırı yüklemeyi önlemek üzere koruma devresine sahip olduğu için güç kayıplarından hasar görmesi  sözkonusu değildir.

Bu her dizüstü kullanım kılavuzunda var.

Ama ..maaalesef..''pili çıkarda kullan ...pil ömrü ..uzun olur... diyen ..''ileri zekalı''lar da var.

Ayrıca ...kullanma....ömrü biter ...diyenlere bir uyarı daha var...kullanım kılavuzunda....

Pillerin bir raf  ömrü vardır...Hiç kullanılmasa da  piller bir süre sonra işlevlerini yitirirler....

Ben olsam  ''Dizüstünü pilini çıkar da kullan diyenlerle ..pek samimi olmam...Daha  kötü şeyler de önerebilirler...

Son Düzenleme: selimhun ~ 22 Nisan 2008 09:34
suikast_81
26-04-2008, 02:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
107 mesaj

ama sunu bılmekte yarar var arkadaslar dedıgınız dogru olabılır fakat butur cıhazlarla verılen pıller genelde dusuk kalıtededırler
ornegın gecenlerde toshıba fırmasının urunlerını toplattıgı gıbı tamamen sarja takmak sakıncalıdır
bu konuda sunu dıyebılırım
full sarj edın
full desar edın  yanı pılınızın durumunu gozden gecıreren tam anlamıyla doldurun ve bırdaha son 5dk kadar  doldurmayın

suikast_81
26-04-2008, 02:28   |  #6  
Yıllanmış Üye
107 mesaj

yanı tam sarf tam desarj olarak yapabılırsınz kolay gelsın

skrespin
26-04-2008, 03:11   |  #7  
Yıllanmış Üye
261 mesaj

Gecenlerde bir yerde okumuştum belkide chip dergisnin bu konuyla ilgili makalesi ( tam emin değilim)
fakat okudugum su :

pillerin belirli bir şarj olma süresi var ( raf süresi değil)
kimisi 1000 şarj kimisi 500 şarj vs vs

kısacası laptopu her şarja takışımızda bu 1 azalıyormuş full charge yapmamız yapmamaız önemli değilmiş.

kısacası pili çıkarmayalım ama durmadanda  şarjlamayalım derim ben. full charge - bıtsın yeniden charge gibi.

not: tavsiyedir ( kendı sahsi fikrimdir) ( buradakı arkdaslar bazı şeylere cok sert ve yakışıksız tepki veriyorlar)

selimhun
26-04-2008, 10:38   |  #8  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

-Dizüstü Bilgisyarları pilini çıkararak kullanmayınız..
-Her pilin olduğu gibi ..dizüstü ..bilgisyarların pillerinin de bir ''raf ömrü'' vardır . Hiç kullanılmasalar da  bir süre sonra işlevlerini yitireceklerdir.
-Her pilin olduğu gibi...Dizüstü PC pillerinin de bir ''Şarj''  '' deşarj''  kapasitesi ( sayısı) vardır. Örneğin 500 kere şarj/deşarj edilmiş bir  dizüstü pili  501 . şarj ı kabul etmeyecektir.(Hayatı sona ermiştir.!!!)

Bu tanımlamalarda  pil yerine  ''akü'' koyun ...aynı prensipler ''akü'' için de geçerlidir...

Alibaba
29-04-2008, 11:44   |  #9  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

çok nazik ve yumuşakça bilmediğin, yetkilisi olmadığın  uzmanlık ve ileri teknoloji konularında yorum yapıp tavsiyede bulunmak daha mı güzel?
insanın başına ne gelirse aldanmak ve aldatmaktan gelir. bunu ister bilinçli, isterse de bilinçsizce iyi niyet coşkusuyla yapsın.
o dediğin saçma sapan sayaç mantığını nerden duydun, okudun, uydurdun bilmiyorum ama geçen aylarda aldığım toshiba laptopu şu ana kadar 200 defadan fazla prize taktım. 21 yıldır gece gündüz bilgisayar başındayım.
yani senin mantığınla 9-10 ayda bir pilli cihazlarımı çöpe atmalıydım.
ama benim 39 senedir oynaştığım elektronik öyle demiyor. :)

öncelikle bütün pilleri aynı, bütün sakallıları deden, bütün kuşları karga, bütün sert insanları da kötü niyetli sanmamalısın.

skrespin
Gecenlerde bir yerde okumuştum belkide chip dergisnin bu konuyla ilgili makalesi ( tam emin değilim)
fakat okudugum su :

pillerin belirli bir şarj olma süresi var ( raf süresi değil)
kimisi 1000 şarj kimisi 500 şarj vs vs

kısacası laptopu her şarja takışımızda bu 1 azalıyormuş full charge yapmamız yapmamaız önemli değilmiş.

kısacası pili çıkarmayalım ama durmadanda  şarjlamayalım derim ben. full charge - bıtsın yeniden charge gibi.

not: tavsiyedir ( kendı sahsi fikrimdir) ( buradakı arkdaslar bazı şeylere cok sert ve yakışıksız tepki veriyorlar)

Alibaba
29-04-2008, 11:58   |  #10  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

bu süreler ve sayılar pil teknolojisine bağlı olarak normal kullanımla ve süreçte kimyasal tepkimeden mütevellit yıpranmadan kaynaklanan ortalama asgari tahribat süredisidir, allahın ya da silikon vadisinin kesin emri değildir.

ayrıca, PİL, AKÜ, BATARYA hepsi aynı anlama gelen farklı dillerin sözcükleridir. farklı anlamlar yüklemek bizim gibi az gelişmiş, sonradan gelişmeye çalışan, halkı az bilinçli ve eğitimli ama herşeyi gurur meselesi yapan ülkelerde çok yaygındır.
Pil italyancadır.
Akü fransızcadır, arabaya özel birşey değildir.
batarya da ingilizce yanlış hatırlamıyorsam.
ingilizcenin kendisi de orjinal değildir, latince, fransızca ve almancadan devşirme bir dildir.

bütün kağıt mendiller selpak değildir, bütün selpaklar da kağıt mendil değildir. bütün toz içecekler de oralet değildir ama biz israrla kullanır, dünyaya kafa bile tutarız ama bu şekilde dikkafalı tüketiciler olmaktan öteye gidemeyiz.

selimhun
-Dizüstü Bilgisyarları pilini çıkararak kullanmayınız..
-Her pilin olduğu gibi ..dizüstü ..bilgisyarların pillerinin de bir ''raf ömrü'' vardır . Hiç kullanılmasalar da  bir süre sonra işlevlerini yitireceklerdir.
-Her pilin olduğu gibi...Dizüstü PC pillerinin de bir ''Şarj''  '' deşarj''  kapasitesi ( sayısı) vardır. Örneğin 500 kere şarj/deşarj edilmiş bir  dizüstü pili  501 . şarj ı kabul etmeyecektir.(Hayatı sona ermiştir.!!!)

Bu tanımlamalarda  pil yerine  ''akü'' koyun ...aynı prensipler ''akü'' için de geçerlidir...

eolos
29-04-2008, 16:47   |  #11  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

bilgisayar pili onun sigortasıdır ani bir akım artısında bilgisayar pilsiz kullanıldıgı zaman yanabilir  pil mi bilgisayarmı ? önemli olan

skrespin
29-04-2008, 22:15   |  #12  
Yıllanmış Üye
261 mesaj

@Alibaba

Chip Dergisi Subat 2008 Sayfa 54 Diz ustu Pcinizin Pil Ömrünü uzatin:
baslikli yazida 55 sayfa en tepede mavi backround altindayazilmi yazi :

Dizüstü Bataryasi :  Pil ömrünü arttirp en fazla performans elde etmek icin

Lityum iyon piller (LI piller) hem guclu hem de kolay kullanimli. ama bunu icin uygun sekilde kullanilmalari gerekiyor. Saydigimiz ipuclari sayesinde pilleriniz 100lerce sarj döngüsünden sonra bile ilk gunku kadar etkili calisacak.

1)LI pillerle ilgili bazi gercekler: bir lityum iyon pilin ömrü 3 seye baglidir.: Ilki, bu tür pili yaklasik 500 defa (kullanima dayali) sarj edebiliriz. Ikincisi, hücreler kullansanizda kullanmasanizda zamanla yipralnir ve ortalama ömürleri 2 ila 3 senedir!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
ücüncüsü, calisma ömrü pillerin depolandigi ortamla (cevre isisi ve nem) ile alakalidir. eger düzgün sekilde depolanmazsa pil ömrü %50nin altina düsebilir.

2)SARJ EDERKEN DIKKAT .
   Dizüstünün adaptörünü her baglaysiniz! ,  pilin sarj durumu ne olursa olsun, bir sarj islemi sayilir. Bu yüzden is serisi dizüstüelerde (örnegin Lenovo´nun Thinkpad´lerinde) pillerin icine akilli bir teknoloji ekleniyor. Sarj döngülerini sayan sistem, sadece pilin kapasitesi belirli bir degerin altina düserse yeni sarj isleminmin baslatiyor. bu , sarj döngülerinin sayisini azaltarak pillerin ömrünü olumlu yönde etkiliyor.  teknoloji marketlerinde bulacaginiz ucuz dizustu bilgisayarlarda bu tarz bir özellik olmadigindan , pil doluluk orani %10 un altina dusmeden sarj etmemelisiniz.

3) Dogru Sarj Edin : eger dizüstü bilgisayari genelde prize bagli olarak kullaniyorsaniz pili %60 doluluk oranindayken söküp, kuru bir odada 15 derecede saklayin.

--------------------------------------

Yukaridaki yazi dedigim gibi Chip dergisi subat 2008 sayisindandir!

Yazilarindan kendinisini bir sey sandigim ve takip ettigim Alibaba adli üye. demiski :

Alibaba
çok nazik ve yumuşakça bilmediğin, yetkilisi olmadığın  uzmanlık ve ileri teknoloji konularında yorum yapıp tavsiyede bulunmak daha mı güzel?
insanın başına ne gelirse aldanmak ve aldatmaktan gelir. bunu ister bilinçli, isterse de bilinçsizce iyi niyet coşkusuyla yapsın.
o dediğin saçma sapan sayaç mantığını nerden duydun, okudun, uydurdun bilmiyorum ama geçen aylarda aldığım toshiba laptopu şu ana kadar 200 defadan fazla prize taktım. 21 yıldır gece gündüz bilgisayar başındayım.
yani senin mantığınla 9-10 ayda bir pilli cihazlarımı çöpe atmalıydım.
ama benim 39 senedir oynaştığım elektronik öyle demiyor. :)

öncelikle bütün pilleri aynı, bütün sakallıları deden, bütün kuşları karga, bütün sert insanları da kötü niyetli sanmamalısın.
demis ; yani
bu ne demek
degil 39 sene 390 senede elektornikle ugrassan her seyi ben biliyorum mantigini sürürmeyeksin! bizim gibi uyudurmayi ögrenmen lazim. tabi onun icinde okuman lazim. 20 sene önceki bilgileri bir sey mis gibi satmayacaksin. buradaki tek bilgisayardan anlayan kisi sen degilsin.

Ayrica üyemiz demiski :

Alibaba
ayrıca, PİL, AKÜ, BATARYA hepsi aynı anlama gelen farklı dillerin sözcükleridir. farklı anlamlar yüklemek bizim gibi az gelişmiş, sonradan gelişmeye çalışan, halkı az bilinçli ve eğitimli ama herşeyi gurur meselesi yapan ülkelerde çok yaygındır.[/a]
Pil italyancadır.
Akü fransızcadır, arabaya özel birşey değildir.
batarya da ingilizce yanlış hatırlamıyorsam.
ingilizcenin kendisi de orjinal değildir, latince, fransızca ve almancadan devşirme bir dildir.

bütün kağıt mendiller selpak değildir, bütün selpaklar da kağıt mendil değildir. bütün toz içecekler de oralet değildir ama biz israrla kullanır, dünyaya kafa bile tutarız ama bu şekilde dikkafalı tüketiciler olmaktan öteye gidemeyiz.

burdada göstermek istedigim bizi gectimde sana burada yazma sansi veren chip ekibine az gelismis vs vs yukarda kalin alti cizili cümlenin demek istedigi ülkedeki insanlar diyerek hitap etmissin.

-------------------------

neyse bu kadar ugrastim deymezdin ama.. insanlara yanlis fikir vermeyeleim ben bir seyi uydurmam belgelere dayandiririm. daha oncede bana ciksitin bu 2ydi birdaha yapma lütfen.  Bilgisayar sektörü cok dalli bir agactir
her dali bilmene imkan yok !!!! Onun icin bizlerede SAYGI göster Sayin Üye!!!!

sakin_insan
30-04-2008, 13:08   |  #13  
Yıllanmış Üye
508 mesaj

Bende pili çıkardığımda olacak bir elektrik kesintisine karşı laptopu kaybetmektense pili değiştirmeyi(yeni pil almayı) tercih ederim. Çünkü elektrik ne zaman kesilir hiç belli olmuyor.