Laptop Soğutucular Yanıltıcı Olabilir Mi

HPQ-User
19-08-2010, 08:51   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ronald sormuş:
Merhaba,

Aşırı ısınmaya başlayan Lenovo Sl500c marka laptop'um için bir laptop soğutucu aldım ve şu an kullanıyorum. 12x12 bir fanı var ve tek fan  var cihazda. Ürün tam olarak şu:  

SpeedFan programıyla ölçüm yapıyorum. Opera + Jdownloader +Eset + Power Iso sürekli çalışan programlar sistemimde. Soğutucuyu almadan önce  ölçümlerimde 60 derecenin üstünde değerler görüyorumdum. Hatta ekranın sıcaklıktan kararıp gittiği çok olmuştu. Şimdi ise 45-50 derece arasında yukarıdaki programlar çalışırken, Opera'yı kapatıp bilgisayarı hiç kullanmadığımda ise 37 dereceye kadar düşen bir sıcaklık görüyorum.

Sormak istediğim 10 derecelik azalma yeter mi? 37 derece gözü
ken sıcaklığa rağmen laptop umun sol tarafı neden hala çok sıcak geliyor bana? fan ortada olduğundan orta kısmı soğutup bu durumda düşük derece olarak yansıyıp ama işlemci sıcaklığını aynı tutup beni yanıltabilir mi? soğutucunun dizaynı iyi mi sizce? ben fanın üstünün ızgarayla kaplanması ve eğimli olması nedeniyle sıcaklığı daha iyi dağıtabilir diye düşündüm. Bir de laptop um için 12x12 fan az gelir mi ?

teşekkürler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows 7
Sistem Özellikleri:
Lenovo Sl500c Laptop

İnternet Tarayıcı: Opera/9.80 (Windows NT 6.1; U; tr) Presto/2.6.30 Version/10.61

Cem Uğur
19-08-2010, 09:59   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
139 mesaj

Bir yandan banada öyle gelmişti. Nedense soğutuculara pek olumlu bakamıyorum. Bilmiyorum ama, kandırmaca da olduğunu düşünüyorum.