Laptoplar İçin Harici Ekran Kartları

hrn_07
29-01-2010, 18:36   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
179 mesaj

Arkadaşlar ben bir laptop kullanıcısıyım ve ekran kartı düşüklüğümden dolayı oyun vb. şeylerde kısıtlama yaşıyorum yani bu seneden itibaren çıkan oyunların çoğuna ekran kartım yetmiyor ...

Bu yüzden harici ekran kartı olur mu diye nette araştırma aptım ve olabilirliğini gördüm

Mesela bulduğum bir yerden alıntı :
                                                ASUS XG Station: Dizüstüler için harici ekran kartı
                                    Yeni bir oyun çıktığında dizüstüsistemlerimizin grafik performansını artırmak istediğiniz olmuştur.Artık güncel taşınabilir sistemler ile beraber gelen Express Cardbağlantı noktası ile harici ekran kartlarının dizüstü sistemlerebağlanması gündeme gelmişti ancak bu konuyla ilgili herhangi bir ürüngörememiştik. (Express Card slotu, PCI Express mimarisinin dışarıyataşınmış şekli diyebiliriz.)
İlk ürün ASUS'dan geldi: XG Station. Dizüstü sisteminize ExpressCard slotundan bağlanıyor ve kendisi üzerinde PCI Expressx16 slotu yeralıyor. Bu istasyonun içerisine istediğiniz ekran kartını takabilmenizmümkün. Dolayısı ile tatile çıkarken masaüstü sisteminizdeki ekrankartınızı yanınıza alıp yola çıkabilirsiniz. XG Station'ı ihtiyacınızolduğunda sisteme takıyorsunuz, yani sürekli takılı olması gerekmiyor.

XG Station üzerindeki LCD ekrandafan dönüş hızı, GPU sıcaklığı, Dolby Kulaklık özelliğinin durumunu,anlık FPS değerlerini görmek mümkün. Tüm bunlara ek olarak, USBüzerinden bağlanarak da Dolby Kulaklık özelliği sunuluyor. Oyunoynarken daha iyi ses deneyimi isteyen kullanıcıların hoşuna gidecekbir özellik olacaktır.
ASUS XG Station'ın 2007'nin 2. çeyreğinde piyasaya sürülmesibekleniyor. XG Station paketinde, istasyon ünitesi, ASUS EN7900GS ekrankartı ve ilgili aksesuarların olacağı belirtiliyor.

Sorum şu :

>Bunun gibi harici ekran kartı markası modeli ve fiyatı olan bir yer, site veya açıklama yazabilirmisiniz ?

mcafee23 ayrılmıştır
29-01-2010, 18:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

kullanım olarak çok büyük ve hantal olacağını dizüstünün taşınabilirlik özelliğinin yanında ek hamallık getireceğini düşünüyorum,expresscard büyüklüğünde ve kasadan taşmayan ekran kartları ne zaman çıkacak artık :)

hrn_07
29-01-2010, 19:52   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj
Alıntı: mcafee23  
kullanım olarak çok büyük ve hantal olacağını dizüstünün taşınabilirlik özelliğinin yanında ek hamallık getireceğini düşünüyorum,expresscard büyüklüğünde ve kasadan taşmayan ekran kartları ne zaman çıkacak artık :)
>modemin yarısı kadar bişi heralde diye düşündüm bende laptopta oyunuda evde kullandığıma göre iyi bişi gibi duruyor bu harici ekran kartları
>bunun için yeni bir laptop almakta çok pahalıya gelir heralde

nonpasaran
29-01-2010, 20:13   |  #4  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj
Alıntı: hrn_07  
>modemin yarısı kadar bişi heralde diye düşündüm bende laptopta oyunuda evde kullandığıma göre iyi bişi gibi duruyor bu harici ekran kartları
>bunun için yeni bir laptop almakta çok pahalıya gelir
bu zannettiğin gibi birlşey değil benim anladığım kadarı ile burada daha ayrıntılı açıklama var ama 8600m gt ve 256 mb bellek sitede  benchmark puanıda verilmiş gt210m den biraz daha zayıf görünüyor ki bu da giriş seviyesi demek
XG Station 3dmark 2006 : 3000 civarı
hd4650 :6500
gt240m : 6750

Son Düzenleme: nonpasaran ~ 29 Ocak 2010 20:13
alper8118
29-01-2010, 20:25   |  #5  
Yıllanmış Üye
553 mesaj

hmm tr de yok bundan eminim ebay gibi sitelerden bulabilirsin((ürün piyasadaysa 2007 nin 2. çeyreği dio ama blmem ki ;))
Vede kendi düşüncem bu asus marka laptoplar harici çalışmaz
neyse hadi selametle

hrn_07
29-01-2010, 21:57   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj
Alıntı: alper8118  
hmm tr de yok bundan eminim ebay gibi sitelerden bulabilirsin((ürün piyasadaysa 2007 nin 2. çeyreği dio ama blmem ki ;))
Vede kendi düşüncem bu asus marka laptoplar harici çalışmaz
neyse hadi

yok ati nin de 2007 piyasaya çıkıyor diye haberi vardı ebaya bakıyım bi saol

hrn_07
29-01-2010, 23:12   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
179 mesaj

ebay da da aradğımı bulamadım monitör için usb external adaptörler var ordada maalesef :S

asusun sitesindede fiyat alım falan yazmıyor