Laptopta İlginç Bir Problem İçin Yardım?

caxaza
27-10-2010, 19:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Merhaba arkadaşlar acer aspire 5110 (5112 wlmi) marka laptopum 4-5 kez ısınmadan dolayı tamire gitti ekrana görüntü gelmiyor ancak laptop çalışıyordu.Chipset te lehim erimesi denildi (oyun felan oynayıp ısınınca olur dediler).Bu arıza 4-5 kez yapıldı.En son 2 gün önce yine arızalandı tamirciye yine götürdüm ancak adam bu sefer yapılmaz kaldırıp atın dedi.Sonra eve geldim aklıma çılgınca bir fikir geldi ;Laptopu fişe taktım sonra sıcak hava çıkışlarını (fanlarına) tamamen sıcak hava çıkmayacak şekilde bantladım(amacım sıcak havayı içeriye vererek bozulan lehim yapısını eski haline toplanmasını sağlamaktı).Laptopu koyduğum yer ise dümdüz idi.Sonra laptopu çalıştırdım bi 5 dk felan açık durdu (tabi bu arada ekrana görüntü gelmiyor arıza dolayısıyla).Laptopun ortası (ekran kartının olduğu nokta) iyice ısınınca power tuşuna basılı tutarak laptopu kapattım bi 2 saniye sonra power tuşuna tekrar bastığımda arıza düzeldi ve ekrana görüntü geldi.
Evet arkadaşlar şimdi soracağım soruya gelelim :

Bilgisayarı normal bi şekilde kapatıyorum diğer sefere açmaya yine aynı arıza oluyor ve aynı yöntemi uygulayarak açmak zorunda kalıyorum (başka bir forumda soğuk lehim yapısının bozulması denildi ısınınca temas ediyor,soğuyunca temas kesliyormuş.),tamir ettirme imkanım yok her seferde bu yöntemi kullansam ciddi bir problem oluşurmu? birde oyun yüklesem yine ciddi problem yaratırmı?...Yardımlarınız için Şimdiden Çok Çok Teşekkür Ederim...

Semih Özyurt
27-10-2010, 19:33   |  #2  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,748 mesaj

Laptop soğutucusu kullanmayı deneyin.

caxaza
27-10-2010, 19:41   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

peki de bu yöntemle açtım diyelim pc yi peki kapattıktan sonra chipseti nasıl ani bir soğutma yapabilirim ki lehim temas halinde kalsın? bi yol gösterin hemen kestirip atmayın ama yani....

Semih Özyurt
27-10-2010, 20:01   |  #4  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,748 mesaj

tamircinin söyledikleri tuhafıma gitti ne demek kaldırıp atın başka bir tamirciye daha başvurun chipsetin değiştirilmesini talep edin böyle uyguladığınız yöntemlerle sorunu çözemezsiniz.

Kapalı Hesap (154666)
27-10-2010, 20:02   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Bana göre o laptopta ısınma ya da lehim sorunu yok. Lehimin eriyip sıvı hale gelmesi en az 180 derece cantigratta olur. bu sıcaklığa hiçbir yarı iletken dayanamaz.
Aklıma gelen tek sorun ekran aydınlatması için kullanılan lamba. Bu lambalar flöresan ampul prensibine göre çalışır ancak yüksek voltaj gerektirir. Sanırım ekran aydınlatması için kullanılan ampul biraz zayıflamış ya da dış devresinde bir sorun var.

caxaza
27-10-2010, 22:11   |  #6  
OP Taze Üye
5 mesaj

mr_yamyam arkadaşım ekrana hiç görüntü gelmiyor bak şöyle anlatayım power tuşuna açmak için basıyorum fan çalışıyor lambalar çalışıyor normal bi şekilde fakat hard disk lambası sürekli yanık duruyor ve ekrana hiç görüntü gelmiyor yani ekranda bırak görüntüyü bir tane çalışan piksel bile olmuyor tabii aydınlatmada yok...Benim demek istediğim herzaman bu yöntemle açsam pcyi ilerde sorun yaratırmı zaten 1 yıl daha gitse yeter bana babam öğretmen projeksiyon için gerekli oluyor ona seneyede emekli olur...Ha birde 1-2 tane oyun yüklesem nfs most wanted fifa 07 fln bi sorun yaratırmı çünkü geçen seferki arızalarda tamir ettirdiğimde adam bi tane bile oyun yükleme demişti....Yardımlarınızada ayrıyetten Teşekkür Ederim....

Kapalı Hesap (154666)
28-10-2010, 04:21   |  #7  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Orta seviyede bir oyun yükleyip bir deneme yap.
Eğer aşırı ısınma problemi olmazsa bu şekilde idare edebilirsin