Laptopta NVIDIA Optimus-Fake Geçiş

Dakua
13-11-2014, 06:47   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
4 mesaj

Merhabalar arkadaşlar, hemen konuya giriyorum:

Samsung'un bir laptop'ını kullanıyorum. Her şeyden önce sistem özelliklerini belirteyim:

GPU: Intel HD Graphics 3000 / NVIDIA GeForce GT 520MX
CPU: Intel(R) Core(TM) i5-2450M CPU @ 2.50GHz (4 CPUs)
Bellek: 6 Gb
Windows 7 Home premium SP1 64 Bit

---

Sorunuma gelince: Kullandığım laptopta bugüne kadar oynadığım oyunları hep düşük çözünürlüklerde oynamak zorunda kaldım. Çözünürlük arttıkça kasmalar da direkt olarak artıyordu. Bu laptopta oyun oynarken "en başından beri" yüksek performanslı NVIDIA ile oyun oynuyorum; lâkin buna rağmen -Payday 2 adlı oyundan örnek verirsem- oyunu 800x600 çözünürlükten yukarısında oynayamıyorum. Akıcı bir şekilde oynamam için, 30~45 FPS alabilmem için çözünürlüğü en yüksek 800x600 yapıp oyunun, aklınıza gelebilecek bütün grafik ayarlarını minimuma indirmem gerekiyor. Bilgisayardan gayet iyi anlayan biriyim ve oyundaki her bir ayarı açıkken ve kapalıyken/en düşükteyken ve en yüksekteyken vs. denedim(diyeceksiniz ki sadece Payday 2 için mi böyle? -Hayır, tüm oyunlarda aynı). Hâlbuki NVIDIA olan ekran kartım gerek Payday 2, gerek diğer oyunları çok büyük bir rahatlıkla çalıştırabilecek bir kart. Benim de aklımda birden şu soru belirdi: "Acaba oyunları açarken NVIDIA'yı kullanmıyor mu bilgisayarım?" 

Ve evet... Kullanmıyor bir şekilde. NVIDIA GeForce Experience bilgisayarımda yüklü ve sürekli güncel tutuyor ekran kartını. Hatta en son Game Ready Driver yükledi, resmini paylaşacağım aşağıda. Ben de güvenli kipe geçip bilgisayarımın Intel HD entegre kartını devre dışı bırakayım dedim NVIDIA'nın durumunu anlamak için. Bilgisayarı yeniden başlattığımda karşılaştığım manzara şaşırtmadı beni. 800x600 çözünürlükle başladı bilgisayar ve max. 1024x768'e çıkıyor. Masaüstüne sağ tıkladığımda NVIDIA'ya dair hiç bir şey göremiyorum. Denetim masasına baktığımda ise tüm sürücüleri kurulu ve güncel bir vaziyette. Şu anda entegre kartım da devre dışı ve Payday 2'yi açtığımda açılır gibi oluyor fakat masaüstünde kalıyor görüntü ve hiç bir işlem başlamıyor Payday 2'yle ilgili.  

Sorunumu özetleyecek olursam: Entegre ekran kartım aktifken yüksek performanslı kartım da aktif görünüyor. Fakat oyunları "yüksek performanslı NVIDIA" kartı ile çalıştırmak üzere ayarlamış olmama rağmen entegre karttakiyle TAMAMEN aynı performansı alıyorum. Yani görünürde NVIDIA aktif; fakat aslında öyle bir durum yok. Entegre kartla oyunu açıp da denedim, tamamen aynı şeyler... Her çözünürlükte aynı davranıyor iki kart da. Bu yüzden NVIDIA'nın aktif olamadığını düşünüyorum ve sorunum da işte tam olarak bu. Sizden bu konuda yardım bekliyorum. Tahmin ediyorum ki bir sürü insana daha yardımı dokunacaktır bu konunun. 

Aşağıdaki resim, NVIDIA GeForce Experience'ı açtığımda direkt karşıma çıkan hata.

--

Burada ise yeni bir sürümün olduğunu söylüyor; fakat resimdeki yere tıklayıp kurduğumda olsun, internetten indirip kurduğumda olsun, sürücüyü silip Windows'un kendi kendine "güncelleme var" diyerek bulup indirdiği ve kurduğu sürücü olsun... Her zaman bu iki resim arasında kısır döngüdeyim. Sürücüyü onlarca defa GeForce Experience'tan kurdum, onlarca defa Temiz Kurulum seçeneğini seçerek kurdum, onlarca defa manuel olarak kurdum vs. vs. ama bir türlü düzeltemedim şunu. Masaüstüne sağ click yaptığımda hâlâ NVIDIA ile ilgili bir seçenek yok. Entegre ekran kartım aktifken masaüstüne sağ tıklayıp NVIDIA'ya ulaşabiliyordum. Şimdi tekrar entegre'yi aktif edip deneyeceğim. 

Yardımlarınızı bekliyorum.

Düzenleme: Evet, entegre kartı aktif edince tekrardan bilgisayarım eskisi gibi oldu ve Payday 2'ye girebiliyorum. Sorunlarım ise hâlâ devam ediyor. Çözünürlüğü 800x600'ün üstüne çıkarınca ciddi bir mouse lag falan... Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisi ile çalıştırmayı seçtiğim hâlde durum aynı ve ben oyuna aslında bu seçenek seçilil olarak girildiğine inanmıyorum. Entegre kart ile de açınca her şey tamamen aynı yine. Yalnız arkadaşlar özellikle belirtmek istiyorum: sadece ben sorunun bu olduğunu düşünüyorum; "sorun bu" demiyorum. Bilsem zaten yardım istemezdim. "Sizce" sorun neredeyse ve sorunu çözmek için fikirleriniz, bildikleriniz varsa bu başlık altında yorumlarınızı bekliyorum.

HELP MEE!?! Alkış Masum

Bu sorunun kabul edilmiş çözümüne hemen ulaşmak için tıklayın
Sistem Bilgilerim
Son Düzenleme: Dakua ~ 13 Kasım 2014 07:04
Dakua bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
ahmet5536
13-11-2014, 11:05   |  #2   ÇÖZÜM
ahmet5536 avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 12
74 mesaj

İntel sürücüsünü devre dışı bırakırsanız, nvidia çalışmaz.

Denetim masasından nvidia ilgili ne varsa silin.

Nvidia,geforce ile ilgili ne varsa silin.

İntel görüntü sürücüsünü silin.

Bunu yükleyin. İntel ve Nvdia yı seçip kalıntıları temizleyin.

Sonra ilk bunu https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=23764

sonrada bunu kurun(temiz kurulum seçeneği işaretli olsun) http://tr.download.nvidia.com/Wi ... ernational-whql.exe

Oyunlar için ise nvidia denetim masasına gelip, oyunun exe sini yüksek performans'a çekin.

Oyunlarınız korsan ise oyunları güncelleyin.

ahmet5536 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 2 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Dakua
13-11-2014, 16:14   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

Söylediklerinizi harfiyen yapmaktayım şu an, NVIDIA sürücüsü de inip kurulumu bitince bu mesajımı düzenleyip durumu bildireceğim.

---

1-) Dediğiniz gibi denetim masasından NVIDIA'yla ilgili her şeyi(nvidia denetim masası, sürücüsü, physx yazılımı) sildim, bilgisayarı yeniden başlattım bu işlemleri yaptıktan sonra(nvidia sürücüsünü silince ayriyetten tekrar başlattım ve kaldığım yerden devam ettim işlemlere).

2-) Intel HD Graphics'i sildim(sanırsam böyleydi ismi. grafik sürücüsüydü ama) ve bilgisayarı tekrar başlattım.

3-) Linkte vermiş olduğunuz DDU programını indirip NVIDIA'yı seçip "Clean and Restart" dedim ve program Windows'un otomatik sürücü yükleme özelliğini devre dışı bıraktı ve güvenli kip'e geçip sürücüyü öyle silmemi önerdi.

4-) Programın dediği gibi güvenli kipe geçip NVIDIA'ya dair ne varsa temizlemesi için "Clean & Restart"a tıkladım. 

5-) NVIDIA'nın silinmesi bittikten sonra bilgisayarı tekrar güvenli kipte açıp aynı şekilde Intel'i seçip tekrar "Clean & Restart" dedim ve silme işlemi bitince bilgisayarımı normal modda açtım.

6-) Verdiğiniz linkteki Intel HD ile ilgili olan dosyayı indirdim ve kurdum(100 mb gibi bir şeydi sanırım). Bilgisayarı yeniden başlattım.

7-) Verdiğiniz linkteki NVIDIA ile ilgili olan 293 mb'lık dosyayı indirdim(normalde hep "özel kurulum"u seçerdim; fakat bu sefer "Hızlı(önerilir)"i seçtim), kurdum ve bilgisayarı yeniden başlattım.

8-) Her zaman yaptığım gibi ve sizin de dediğiniz gibi oynayacağım oyunları NVIDIA Denetim Masası'ndan "Yüksek Grafik İşlemcisi NVIDIA" ile çalışmaları için ayarladım.

9-) NVIDIA GeForce Experience'a girip ilgili oyunların ayarlarını yine benim daha önce yapmış olduğum ve sizin de dediğiniz gibi en yüksek performans için ayarladım.

Sonucu bu mesajı düzenleyerek bildireceğim. ^_^

Düzenleme: Gözle görülür bir performans artışı oldu; lâkin yine 800x600'den yukarı çıkamıyorum düzgün oynamak için. Şimdi acil bir işim var, gelince diğer iki oyunda da deneme yapıp konuyu bir sonuca bağlayacağım. Teşekkür ederim tekrar.

Son Düzenleme: Dakua ~ 13 Kasım 2014 16:42
ahmet5536
13-11-2014, 17:47   |  #4  
ahmet5536 avatarı
Üye
74 mesaj

Önemli değil , hangi oyunlarda sorun yaşıyorsunu ?

mehmet_93
13-11-2014, 18:35   |  #5  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

Bi kaç öneride benden olsun. Windows'da sürüm yükseltme yaptıysanız driverler kafayı yemiş olabilir.  Temiz bi format atıp (varsa recovery) deneyebilrsin,z. Yine olmazsa ekran kartının sıcaklığını gpuz veya aida64 gibi bir programla kullanımdayken inceleyip 70-80 i geçiyormu diye bakaibilirsiniz. O da çözüm olmazsa başka bir oyundaki değerleri belirtmenizde fayda var. Payday 2 yi hiç denemedim :)

mehmet_93 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Dakua
13-11-2014, 23:00   |  #6  
OP Taze Üye
4 mesaj

Sorun yaşadığım oyunlar zaten oynadığım oyunların tümünü oluşturuyor: The Elder Scrolls V: Skyrim, Payday 2 ve Counter Strike: Global Offensive.

GPU-Z ile 15dk CS:GO oynayıp GPU'mun ısısına baktım da... 84~92 derece arası. :\ Hiç oyun falan açmasam, masaüstünde öylece dursam dahi 60 derece oluyor ısısı. 

Ayrıca mehmet_93, herhangi bir sürüm yükseltme vs. de yapmadım bu bilgisayara. 

---

Optimus teknolojisi ile ilgili olan sorunum çözüldü; fakat şimdi de sanırsam ısınma sorunum var. Ağzı kulaklarına varıyor Yani başlığım çözüme kavuştu, teşekkür ediyorum hepinize. Hem de 24 saatten kısa bir süre içerisinde; hatta 4-5 saat içerisinde çözümü bana sunduğunuz için.

mehmet_93
13-11-2014, 23:38   |  #7  
mehmet_93 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
593 mesaj

Çözüldü diyonda şimdi yeni başlık açcan ekran kartı 84-92 dereceyi görüyor ne yapmalıyım diye :D  O konuda görüşmek üzere :)
(Bu arada normalde fps değerlerin böyle olcak ona göre değerlendir :)

Counter-Strike: GO 2012
low 1024x768   75 fps
med. 1366x768  68 fps
high 1366x768  38 fps

The Elder Scrolls V: Skyrim 2011
low 1280x720  31.3 31.4 ~ 31 fps
med. 1366x768  21.8 22 ~ 22 fps
high 1366x768  14 16.8 ~ 15 fps

mehmet_93 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
ahmet5536
14-11-2014, 01:04   |  #8  
ahmet5536 avatarı
Üye
74 mesaj

Isı sorunu var. Fanları ve termal macunları değiştirin öncelikle.

ahmet5536 bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Dakua
14-11-2014, 08:10   |  #9  
OP Taze Üye
4 mesaj

İşte bu yüzden yeni konu açmayacağım. :D Çok sağolun. :D Zaten forumda da bi' arama yaptım, laptopta ısınma ile ilgili sayfalarca konu var, çözümümü buldum o konularda + burada da yazmışsınız zaten. ^_^ 

Laptop aslında babamın, o 2-3 sene kullandıktan sonra ben şehir dışına üniversiteye geldiğim için aldım laptop'ı ondan. O yüzden kendimi bildim bileli hep sıcaktı laptop ve farkedememiştim ısı sorununu. Artık sömestr tatilinde söylerim, halleder o. :D 

Ve de Mehmet var ya... Can'sın! :D Çok sağol o değerler için. CS:GO'yu da yeni satın aldım ve bir kere oynamıştım, onu da 640x480'de oynuyordum sen düşün kasma olmasın diye... :D Bu sayfanın linkini kaydettim sırf verdiğin değerler için. :D 

Tekrardan çok teşekkür ediyorum ikinize de. Beğendim

Son Düzenleme: Dakua ~ 14 Kasım 2014 08:14
Yiğit Çelik
28-09-2016, 02:21   |  #10  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Öncelikle çok teşekkürler problemin anlatımı ve çözümü için tam olarak aynı problemi yaşıyorum.(civilization V oynarken bile kasıyo,bazen grafik kartı çalışmayı durdurdu deyip oyundan atıyo) Sadece o verdiğiniz linkleri özel olarak bu arkadaşın laptopunun özelliklerine göre mi verdiniz yoksa hepsine uyar mı onu sormak istedim.

benim laptopun özellikleri  :

GPU: Intel(R) HD Graphics 4000 / NVIDIA GeForce GTX 670M / 3GB GDDR5
CPU: Intel(R) Core(TM) i7-3610QM CPU @ 2.30GHz 2.29GHZ (4 CPUs)
Bellek: DDR(II veya III silinmiş okuyamadım)16 Gb(4GBx4)
Windows 7 Home premium SP1 64 Bit

şimdiden teşekkür ederim.