Laptopumu evde prize takılmı kullanmalıyım ?

murat3218
11-04-2009, 01:57   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
151 mesaj

Arkadaşlar ben dizüstü bilgisayarımı genelde evde kullanıyorum,  bilgisayar açıkken laptopumu prize takıp mı kullanmalıyım yoksa bataryadan kulanıp bitince şarjz edip mi kullanayım  ?   Hangisi batarya ömrünü uzatır ?

Kapalı Hesap (79876)
11-04-2009, 03:25   |  #2  
Kapalı Hesap
1,252 mesaj

Prizden güç alman daha iyi olur bataryayı "doldur-boşalt" ömrünü bitirirsin.
Prizde takılıyken bataryayı çıkartırsan daha uzun ömürlü bir bataryan olurGülümseme

panda34
11-04-2009, 09:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Batarya tam dolu olarak prize takılı kullanmanın hiç zararı yok .
Batarya'yı şarj edersiniz %100 dolu olur , prize takılı kullanın
yaklaşık bir hafta sonra şarj %96'ya inecek , %95'e inerse batarya yeniden şarj oluyor .
Yeniden şarj olmasını engellemek için (batarya yarım doluyken şarj ömrü azaltır).
Yüzde 96'ya inince prizden çıkarın , Laptop'u bataryadan kullanın bitene kadar
bilgisayar neredeyse kapanıncaya kadar kullanın mesela Yüzde 5 şarjda kapanırsa
Yüzde 6'ya kadar kullanın , sonra Şarj edin ve prize takılı 1 hafta daha kullanmaya
devam edin . Bu şekilde Mart 2008'de aldığım Acer 2920Z Laptop'un şarjı 3.5 saat giderken
1 sene sonra hala 3 saat çalışıyor , Çok normal bir eskime .
Laptop'u sadece şarjdan kullandığım zamanlarda oldu , sadece prize takılı kullanmadım .
Bataryanın ömrünü korumada asıl olay , yarım dolu iken bataryayı şarj etmemedir .
Batarya ne kadar boş olursa yeniden şarj öncesi , o kadar iyidir !
Modern bataryaların hepsinde şarj seviyesi ölçer vardır ,
şarj ölçer vesilesi ile Laptop'un güç kaynağı Batarya'ya elektrik vermeyi keser
sadece prizden çalıştırır eğer prize takılıysa .
Bu demek oluyorki , batarya laptop'a takılıyken , prize takılı kullanmanın zararı yoktur .
Hatta faydası vardır , Elektrikler kesilse Batarya devreye gireceği için laptop korunur .

strong_rap
11-04-2009, 12:08   |  #4  
Yeni Üye
43 mesaj

Peki prizde fazla takılı olursa bi ısı problemi olmaz mı???

Razorback
11-04-2009, 12:09   |  #5  
Yıllanmış Üye
712 mesaj
strong_rap
Peki prizde fazla takılı olursa bi ısı problemi olmaz mı???
olmaz

Razorback
11-04-2009, 12:14   |  #6  
Yıllanmış Üye
712 mesaj
JeWoR
Prizden güç alman daha iyi olur bataryayı "doldur-boşalt" ömrünü bitirirsin.
Prizde takılıyken bataryayı çıkartırsan daha uzun ömürlü bir bataryan olurGülümseme

bu dediğin çok eskidendi laptoplarda şarj dolunca sürekli tam dolu gösterirdi yani sürekli pil şarj olurdu ama artık öyle değil prize takılıyken pil yüzde 95 civarına düşmüşse şarj devreye giriyor. böylece tam dolu pil prize takılı olunca şarj olmuyor.

Razorback
11-04-2009, 12:27   |  #7  
Yıllanmış Üye
712 mesaj
murat3218
Arkadaşlar ben dizüstü bilgisayarımı genelde evde kullanıyorum,  bilgisayar açıkken laptopumu prize takıp mı kullanmalıyım yoksa bataryadan kulanıp bitince şarjz edip mi kullanayım  ?   Hangisi batarya ömrünü uzatır ?

pil ömründe önemli olan pil eğer yarı dolu ise bitirene kadar kullandıktan sonra şarj etmektir. örneğin laptop yüzde3 de kapanıyorsa siz yüzde 4 yada 5 de pc yi şarj ederseniz pilin vaktinden önce ömrünü kısaltmamış olursunuz.

batarya ömrünü uzatacağım diye çıkarıp bataryasız kullanarak elektrik kesilmelerinde oluşabilecek arızalara karşı laptobu riske atmış oluyorsun..

loganwolverine
11-04-2009, 12:31   |  #8  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

uzun eürelerler kullancaksan bataryayı çıkarıp gücü piirizden alarak kullan

nonpasaran
11-04-2009, 12:40   |  #9  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj
mengu88
Batarya tam dolu olarak prize takılı kullanmanın hiç zararı yok .
Batarya'yı şarj edersiniz %100 dolu olur , prize takılı kullanın
yaklaşık bir hafta sonra şarj %96'ya inecek , %95'e inerse batarya yeniden şarj oluyor .
Yeniden şarj olmasını engellemek için (batarya yarım doluyken şarj ömrü azaltır).
Yüzde 96'ya inince prizden çıkarın , Laptop'u bataryadan kullanın bitene kadar
bilgisayar neredeyse kapanıncaya kadar kullanın mesela Yüzde 5 şarjda kapanırsa
Yüzde 6'ya kadar kullanın , sonra Şarj edin ve prize takılı 1 hafta daha kullanmaya
devam edin . Bu şekilde Mart 2008'de aldığım Acer 2920Z Laptop'un şarjı 3.5 saat giderken
1 sene sonra hala 3 saat çalışıyor , Çok normal bir eskime .
Laptop'u sadece şarjdan kullandığım zamanlarda oldu , sadece prize takılı kullanmadım .
Bataryanın ömrünü korumada asıl olay , yarım dolu iken bataryayı şarj etmemedir .
Batarya ne kadar boş olursa yeniden şarj öncesi , o kadar iyidir !
Modern bataryaların hepsinde şarj seviyesi ölçer vardır ,
şarj ölçer vesilesi ile Laptop'un güç kaynağı Batarya'ya elektrik vermeyi keser
sadece prizden çalıştırır eğer prize takılıysa .
Bu demek oluyorki , batarya laptop'a takılıyken , prize takılı kullanmanın zararı yoktur .
Hatta faydası vardır , Elektrikler kesilse Batarya devreye gireceği için laptop korunur .
aynen katılıyorum yeni laptoplarda dolu bataryayı pc de tutmakla ekmek dolabında tutman arasında hiçbir fark yoktur çıkar dışarıda sakla diyenler hala 10 sene evvelki teknolojiyle üretildiğini zannediyorlar laptopların
pil doluysa pilin üzerinden enerji geçişi olmaz pc pil yokmuş gibi davranır sadece enerji kesilmesi durumunda pili devreye sokar ayrıca çıkartırsan bir enerji kesilmesi durumunda pc yi riske sokarsın

murat3218
11-04-2009, 17:45   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
151 mesaj

O zaman Chip Online  yanlış mı biliyor ?

Yukarıdaki linkte diyor ki;  Laptopunuzu genellikle evde kullanıyorsanız, bataryanızı sürekli prize bağlı tutmamanızda fayda var. Bataryaları tam dolum gerçekleştiğinde çıkarıp, şarjı sona erdiğinde tekrar prize takmak suretiyle bataryanın ömrü uzatılabilir.

Razorback
11-04-2009, 18:54   |  #11  
Yıllanmış Üye
712 mesaj
murat3218

Yukarıdaki linkte diyor ki;  Laptopunuzu genellikle evde kullanıyorsanız, bataryanızı sürekli prize bağlı tutmamanızda fayda var. Bataryaları tam dolum gerçekleştiğinde çıkarıp, şarjı sona erdiğinde tekrar prize takmak suretiyle bataryanın ömrü uzatılabilir.

chip online anlatım bozukluğu yapmış!!
linkte anlatılmak istenen pilsiz kullanım değil, pil dolunca arada bir şarj bağlantısını kesip pili tam boşaltıp tekrar doldurmak ömrü uzatır demek istiyor..

rifat384
11-04-2009, 19:40   |  #12  
Yıllanmış Üye
244 mesaj
murat3218

eğer elektrik hatlarında bir sorun yoksa yani elektrik artıp azalmıyorsa pilini çıkarıp kullanman daha iyi olur fakat elektrik bir sorun varsa pil ile kullan

fasterdem
11-04-2009, 21:08   |  #13  
fasterdem avatarı
Yıllanmış Üye
404 mesaj

Arkadaşlar diyorsunu ki pil dolu olduğunda bataryadan elektrik geçmiyor, direk pc ye gidiyor pil şarj olmuyor.Benim notebook çok yeni alalı 2 ay oldu.Üstelik çok güncel bi notebook ama pil takılı iken ve fişe bağladığımda pc yi sağ alt tarafta batarya hala doluyo diyo ve %100 gösteriyor.Bunun bi ayarı varmı yani sizin dediğiniz gibi olması için?

panda34
11-04-2009, 21:49   |  #14  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
fasterdem
Arkadaşlar diyorsunu ki pil dolu olduğunda bataryadan elektrik geçmiyor, direk pc ye gidiyor pil şarj olmuyor.Benim notebook çok yeni alalı 2 ay oldu.Üstelik çok güncel bi notebook ama pil takılı iken ve fişe bağladığımda pc yi sağ alt tarafta batarya hala doluyo diyo ve %100 gösteriyor.Bunun bi ayarı varmı yani sizin dediğiniz gibi olması için?
Batarya dolu %100 dediğinde bataryadan elektrik geçmiyor ,
Batarya doluyor olsa fazladan birde , şarj oluyor yazar .

CapanQGLU
11-04-2009, 21:52   |  #15  
CapanQGLU avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

Batarya Azaldığında Mecburen Takacaksın.

dextercan
11-04-2009, 22:21   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,624 mesaj

ya bu konu niye bu kadar uzamış anlamadım bende laptop kullanıyorum  uygulamam ise şöyle:genelde evde kullandığım için pili hiç takmıyorum laptopu hiç dışarıda çıkarmıyorum bazı istisnalar hariç evde kullandığım içinde pile hiç gerek olmuyor yinede arada bir pili deşarj ediyorum.

man on the moon
11-04-2009, 22:35   |  #17  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,151 mesaj

ben masaüstü bilgisayar için ups kullanırken laptop kullanıcılarının derdini anlamadım. Hiç kasmaya gerek yok.

M.Erdi
11-04-2009, 22:45   |  #18  
Yeni Üye
33 mesaj

Öncelikle şunu söyleyeyim bi kere laptopununda batarya takılı halde şarz edilmez aksi takdir de bu pilin ömrünü azaltır.ama bataryayı çıkarıp şarj edersen hiç bişey olmaz.

CU_GS7
11-04-2009, 22:57   |  #19  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj
M.Erdi
Öncelikle şunu söyleyeyim bi kere laptopununda batarya takılı halde şarz edilmez aksi takdir de bu pilin ömrünü azaltır.ama bataryayı çıkarıp şarj edersen hiç bişey olmaz.
Pardon ama batarya takılı olmadan nasıl şarj olacak anlamadım..
Sanırım laptop kapalı iken şarj edilmeli gibi bir şey demek istedin..

murat3218
12-04-2009, 13:10   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
151 mesaj
murat3218

Ayrıca  alt tarafta cihp online notuda var
o notta şöyle yazıyor :
Denmek istenen pil tam olarak şarj olduktan sonra, elektrik bağlantısını çıkartıp laptop'u pili ile kullanmanızdır.

Yani chip in söylediği herşey açık ve net. prize takılı kullanmayın bataryadan kullanın diyor.

nonpasaran
12-04-2009, 13:42   |  #21  
nonpasaran avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,216 mesaj

arkadaşlar birincisi chip online da yazılanlar doğru olacak diye bir kural yok.Onlarda insan ve hata yapabilirler.
ikincisi bu konunun bu kdar uzamasının sebebi sanırım çoğu arkadaşın elektrik teknik bilgisine sahip olmaması.
çok basit bir dille anlatayım;
laptoplarda batarya dolduktan sonra bataryayı elektrik akımından bypass eden bir sistem vardır.yani dolu bataryaya akım girişi olmaz. daha önce de yazdığım gibi dolu bir bataryanın laptop a bağlı olmasıyla komşuda durması arasında bir fark yoktur.zaten sürekli şarj oluyor olsa bekledikçe %99-98-97-96 diye düşmezdi doluluk seviyesi.Bende aldığımda bu konuda herkes bişi söyledi bende üşenmedim üreticisine mail atıp konuyu sordum onlarında cevabı aynı oldu.ben 2 senedir pil takılı ve sürekli şebekeye bağlı olarak kullanıyorum gözle görülür hiçbir performans düşüşü olmadı bataryada.tabii hiç pilde kullanmıyorsanız 10 günde bir prizden çekip pili bitirip şarj etmeniz gerek.Ayrıca örneğin kullanırken bir ceryan kesintisi oldu hemen fişten çekin pil ile kullanın.çünkü örneğin 10 dk lık bir enerji kesintisi sırasında pil 90 lara düştüyse ceryan gelince şarj olmaya başlar işte pilin ömrünü bitiren de budur

murat3218
12-04-2009, 14:00   |  #22  
OP Yıllanmış Üye
151 mesaj

ben bu söylelenin yanlışlıkla söylendiğine inanmıyorum çünkü, chip: ''Laptopunuzu genellikle evde kullanıyorsanız, bataryanızı sürekli prize bağlı tutmamanızda fayda var. Bataryaları tam dolum gerçekleştiğinde çıkarıp, şarjı sona erdiğinde tekrar prize takmak suretiyle bataryanın ömrü uzatılabilir.'' yazdıktan sonra alt tarafada özellikle belirtmişler ''Denmek istenen pil tam olarak şarj olduktan sonra, elektrik bağlantısını çıkartıp laptop'u pili ile kullanmanızdır. ''

Neyse herkes bildiği gibi kullanmaya devam etsin en iyisi :)

bartonfink
28-04-2009, 06:11   |  #23  
Taze Üye
4 mesaj
murat3218

Chip'in o makaleye konu olan pil (belirtilmemiş olsa bile) Ni-MH pilleridir..
Şu makaleye bakarsanız iki pil arasındaki farkı anlatır.
------------------------------------------------------------
Daha çok eski laptoplarda kullanılan Ni-MH bataryalarında görülen bu durumu şöyle izah edebiliriz: Laptopunuzun bataryasını tam şarj ettikten sonra bataryanız tükenene kadar laptopunuzu kullanmaya devam edin ve kesinlikle bataryanız tamamen deşarj olmadan laptopunuzun fişini prize takmayın. Li-on bataryalarda ise böyle bir problem yoktur ve genellikle bu tip bataryaların tamamen deşarj edilmemesi önerilir.
------------------------------------------------------------

Son Düzenleme: bartonfink ~ 28 Nisan 2009 06:13
Süleyman.
28-04-2009, 12:47   |  #24  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Yıllardır dizüstü bilgisayar kullanıyorum. Pil ömrüne hiç dikkat etmedim, şöyle mi yapayım böyle mi diye. Çünkü bilgisayarın ömrü pilinkinden daha kısa oluyor. Bilgisayarı değiştirmek zorunda kalıyorum. En fazla iki yıl kullandığım bilgisayarın da pilinde şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım. Pil ölürse yenisini alırsınız olur biter. Yormaya gerek yok bence kendinizi.

eozenir
02-05-2009, 20:04   |  #25  
eozenir avatarı
Yıllanmış Üye
406 mesaj

haftada1 kere deşar ve tekrar şarj etmeni öneririm. bu tavsiye pilin ölmemesi için. 2. ise kullanmadığın zaman full şarj et ve pili öyle çıakr. ni cd piller sonuna kadar bitsede bişi olmaz. ama yeni teknoloji piller yani li-ion yüksek kapasiteli piller. tamamen yani %1 in altına düştüğü anda pil ölür. bi daha şarj edilmez. ne kadar az pille kullanım o kadar uzun ömürlü pildir. piller genellikle düzgün kullanımda 500 veya 600 kere şarj da tam kapasite ile çalışır.