laptopumun fanı sürekli çalışıyor

HPQ-User
19-05-2009, 18:57   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ulus sormuş:
thosiba L10 102 marka bir dizüstü bilgisayarım var. Son günlerde fanı sürekli çalışmaya başladı. Eskiden ilk açılışta bir kez çalışır ve daha sonra belirli ralıklarla çalışıp dururdu. şimdi ilk açılışta bir kez çalışıp duruyor, ardından belirli bir süre sora tekrar çalışmaya başalayıp bilgisayarı kapatıncaya kadar durmuyor. Bu bir sorun olduğunu mu gösterir? Eğer sorun varsa ne yapmam gerekir

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İNTEL PENTİUM(R) M processor 1.6 Ghz 256 mb RAM
XP profesyone işletim sistemi

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Fatih_ARMAĞAN
19-05-2009, 19:01   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj
HPQ-User
ulus sormuş:
thosiba L10 102 marka bir dizüstü bilgisayarım var. Son günlerde fanı sürekli çalışmaya başladı. Eskiden ilk açılışta bir kez çalışır ve daha sonra belirli ralıklarla çalışıp dururdu. şimdi ilk açılışta bir kez çalışıp duruyor, ardından belirli bir süre sora tekrar çalışmaya başalayıp bilgisayarı kapatıncaya kadar durmuyor. Bu bir sorun olduğunu mu gösterir? Eğer sorun varsa ne yapmam gerekir

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
İNTEL PENTİUM(R) M processor 1.6 Ghz 256 mb RAM
XP profesyone işletim sistemi

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

son 10 15 gündür havaların ısınması ile doğru orantılı bir problem olma olasılığı yüksek.
çünkü bulundurugunuz ortamdaki ısı artışından cihazın etkilenip kendisini daha fazla sogutma ihtiyacı duyabilir.

diğer bir ihtimalde. Fan ın soguttuğu aliminyum bloktaki gözeneklerin fazla toza maruz kalmasından dolayı işlemci yeterince sogutulamaz ise Fan daha yüksek devirde veya sürekli çalışıp ısıyı olması gerektiği değere getirene dek çalışması normaldir.

Süleyman.
19-05-2009, 19:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Aynen öyle. Hem sıcaklar, hem de toz. Uzun zamandır, ki tahmin ediyorum çok uzun zaman olmuştur, bilgisayarınızın içi temizlenmiyorsa, içeride bir gaz ve toz bulutu bulunuyordur fanların etrafında. Neredeyse yeni gezegen oluşturacak kadar yoğunlaşmıştır. Arada sırada servise temizletmek lazım.

linda
19-05-2009, 21:57   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
387 mesaj

ek olarak : görev yöneticisinden arka planda bir proğramın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek lazım. bazen sisteme sızan trojan yada herhangi bir zararlı yazılım da olabilir. sistem kullanımından bunu anlayabilirsiniz. olumludan bakarsak diskiniz dolmuş olabilir.diskiniz defrag yapıyor olabilir. vs vs. görmek lazım.

tolter
20-05-2009, 00:19   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,603 mesaj

fanın durması nedir ya ben hiç rastlamadım yavaşlıyor demek istedin herhalde