Lastfm Radyosu

Feel Good
09-08-2009, 20:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,688 mesaj

Biri bana Lastfm radyosunun nasıl kullanıldığını anlatabilir mi ayrıntılı olarak? Örneğin istediğimiz sanatçı değil de müziği nasıl dinleyebiliyoruz? Şarkı ismi yazarak bulamıyorum.
Bu arada Lastfm programını indirdim.
edit: Bu arada Google'dan link vermeyin mümkünse çünkü Google'dan çok araştırdım.

Son Düzenleme: Feel Good ~ 09 Ağustos 2009 20:34
CU_GS7
09-08-2009, 23:37   |  #2  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Last fm genel olarak herkesin bildiği anlamda radyo değildir.. Radyo gibi de kullanılabilir gayet tabi..
Lastfm'deki mantık, amaç ve anlam..:
İnsanların son dinledikleri şarkıların bir yerde (herkesin kendi profilsayfasında) toplanması, sayılması, düzenlenmesi ve herkesin bunuyapması ile de bir veri tabanı, sosyal bir ortamın oluşması sonucunundoğmasıdır.. Neden bu kadar karmaşık cümle kurdum ben de bilmiyorum.. =)

Öncesiteye üye oluyorsun, yani bir kullanıcı adı alıp kendine sitede biryer ediniyorsun..Siteden lastfm scrobbler'ı indiriyorsun..: http://www.lastfm.com.tr/download
Bu program kurulurken müzik dinleme programına entegre oluyor.. WMP, iTunes, Winamp vs..
Senbir şarkıyı dinlediğinde, scrobbler ile hesabından bağlantı sağlanıpsenin profilinde o şarkı listeleniyor.. Yani son dinlediklerin; lastfm..

Radyoolarak kullanım yaklaşık 2 ay önce kadar ücrete bağlandı.. Aylık 3eurosanırım.. Abone olunca radyo gibi kullanılabiliyor.. Meselabaşkalarının arşivlerini dinleyebilirsin.. O kişinin öncedendinlediklerinin arasından rastgele şarkılar arka arkayaçaldırabilirsin, hiçbirini bizzat indirmeden etmeden..

Beğendiğin şarkıların benzerlerini, beğendiğin türün diğer birçok sanatçısını, türü icra edenleri keşfedersin..
Senleaynı tarzda müzik dinleyen insanlarla sohbet edebilirsin.. Profilinoluşunca diğer insalarla müzik uyum derecen de oluşuyor.. Başkasınınprofilini açtığında uyumluluk 1 bar olarak gösteriliyor.. Az, orta,çok, süper gibi bar doluyor..
Festivaller, konserler, etkinliklerdenhaberdar olursun.. Etkinliklere katılım yapabilirsin, etkinliklerinbaşında, sonrasında yorumlarını düşüncelerini yazarsın; diğerinsanların yazdıklarını okursun..

Radyo olarak kullanım dışındatüm nimetleri ücretsiz.. Çok başarılı bir site, sistem, müzikçevresinde bir sosyal alan bence.. İnsanlar lastfm'i kendi istedikleri,sevdikleri müziklerin çalınmadığı internet radyosu sanıyor.. Amayukarıda siteden yararlanma alanlarına değindiğim gibi kullanılabilecekbir sitedir..
Lastfm anlatmakla bitmez.. =P Anlatmakla olmaz; yaşanmalı.. =)
Örnekolması açısından kendi sayfamı yazayım, buyurun bir yerden incelemeyebaşlayın siteyi.: http://www.lastfm.com.tr/user/LivingBadDreams

Son Düzenleme: CU_GS7 ~ 09 Ağustos 2009 23:45
Feel Good
09-08-2009, 23:43   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
2,688 mesaj

Yani örneğin; The Cranberries'ten bir müzik dinlemek istediğimde bana kendi seçtiği müziği dinletiyor ve atla dediğimde o tarz müzik yapan başka grupları dinletiyor. Ama benim istediğim The Cranberries'ten belirli bir müziği dinlemek. Onu seçemiyoruz sanırım anladığım kadarıyla. Ya da bu seçme işi 2 ay önce oluyordu şimdi olmuyor. Doğru mu anlamışım? Yani benim amacım hiç bir müziği indirmeden ordan dinlemekti de ondan sordum =) Sanırım artık öyle bir şey olmuyor ne yazık ki?
Diğer gibi bilgisayarında dinlediğin müziklerin Profil'ine eklenmesini falan anladım.

Son Düzenleme: Feel Good ~ 09 Ağustos 2009 23:45
Feel Good
09-08-2009, 23:46   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Alıntı: CU_GS7  
Örnekolması açısından kendi sayfamı yazayım, buyurun bir yerden incelemeyebaşlayın siteyi.: http://www.lastfm.com.tr/user/LivingBadDreams
Bana dün vermiştin unuttun mu? =)

CU_GS7
09-08-2009, 23:48   |  #5  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj
Alıntı: Feel Good  
Yani örneğin; The Cranberries'ten bir müzik dinlemek istediğimde bana kendi seçtiği müziği dinletiyor ve atla dediğimde o tarz müzik yapan başka grupları dinletiyor. Ama benim istediğim The Cranberries'ten belirli bir müziği dinlemek. Onu seçemiyoruz sanırım anladığım kadarıyla. Ya da bu seçme işi 2 ay önce oluyordu şimdi olmuyor. Doğru mu anlamışım? Yani benim amacım hiç bir müziği indirmeden ordan dinlemekti de ondan sordum =) Sanırım artık öyle bir şey olmuyor ne yazık ki?
Diğer gibi bilgisayarında dinlediğin müziklerin Profil'ine eklenmesini falan anladım.
Tüm sanatçıların tüm şarkıları site üzerinde yok kısacası.. Biraz rastgele radyo gibi kullanımı, radyo işte radyoda istediğin şarkı çıksın diye beklersin; bu şekilde düşünülebilir..

CU_GS7
09-08-2009, 23:50   |  #6  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj
Alıntı: Feel Good  
Bana dün vermiştin unuttun mu? =)
Sana özel vermiştim; yeri gelmişken foruma da veriyim dedim.. O kadar anlatım yapmışım, ortada link yok; neden bahsediyor bu denilmesin dedim.. =)

Feel Good
09-08-2009, 23:50   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Tüm sanatçıların tüm şarkıları site üzerinde yok kısacası.. Biraz rastgele radyo gibi kullanımı, radyo işte radyoda istediğin şarkı çıksın diye beklersin; bu şekilde düşünülebilir..
Tamam şimdi anladımGülümsemeHer neyse ben yine Limewire ile torrent'e döneyim o zaman =)
edit: Bu arada ilgin için teşekkürler...

Son Düzenleme: Feel Good ~ 09 Ağustos 2009 23:51
CU_GS7
09-08-2009, 23:52   |  #8  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Dön, sen bilirsin de lastfm'i de kullan yani; sen müziği dinlerken scrobbler açılsın profilin oluşsun..

Feel Good
09-08-2009, 23:57   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Dön, sen bilirsin de lastfm'i de kullan yani; sen müziği dinlerken scrobbler açılsın profilin oluşsun..
Evet, olabilir.