LCD mi Plazma mı?

HPQ-User
23-05-2009, 02:34   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

ElektroNick sormuş:
Merhaba Değerli Chip Üyeleri,

Mutlaka çok sorulan bir sorudur sizlere bu ve artık sıkılmışsınızdır. Ama yardımcı olursanız gerçekten çok makbule geçer.

gerek TV min olmaması gerekse ÖTV nin haziran da bitmesinden dolayı 42" veya 46" ebatlarında  bir TV alma arayışındayım. öteden beri uzaktan takip ettiğim bu konuda kendimce kaanatim Plazmanın daha önde olduğuydu. Özellikle Kontrastı, ışık şiddeti ve tepkime süresi gibi parametrelerinden dolayı açık ara önde olduğunu düşünüyordum. Mesela Panasonic in özellikle plazmaları bu parametrelerde gerçekten çok görkemli. Satın alma işimi artık bu ara hızlandırmamdan dolayı gezdiğim bazı mağazalarda kafa karıştırıcı cevaplar aldım oradaki satış temsilcilerinden. mesela PS3 de almak istiyorum ama genel DVD, Uydu gibi diğer medyalarda da kullanmak istiyorum diye amaçlarımı sıraladığımda bir iki satış temsilcisi, plazmaların içinde özellikle PS3 gibi konsolların kullanımında panel yanmasından bahsettiler ve bu anlamda hiç efektif olmadığını söylediler. Satın alma gezim sonucunda iyice kafam karışmış bir şekilde eliboş döndüm. hele birde LED TV çıktı ki benim için iyice durum karıştı.

Sizlerden bu konu hakkında yardım istiyorum. LCD mi Plazma mı? Panel yanması gibi bir şey Plazma üretemeyen firmalar için bir satış argümanı mı? yoksa gerçek mi?

yukarıda da bahsettiğim gibi hem DVD, hem uydu ve hemde PS3 amaçlı kullanmak istiyorum. ve yanlış bir tercih yapmaktan çekiniyyorum. konunun uzmanlarından yardım bekliyorum.

şimdiden çok teşekkür ederim,

iyi çalışmlar,

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Diğer
Sistem Özellikleri:
-----

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US) AppleWebKit/525.19 (KHTML, like Gecko) Chrome/1.0.154.65 Safari/525.19

Ahmet_79
23-05-2009, 03:00   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj

Şimdi öncelikle şunu belirteyim ülkemizdeki tv yayınlarını baz alırsak şimdilik plazma önde gibi ancak bir kaç yıla kadar lcd tamamen plazmayı sollamış olacak artı ps3 için kesinlikle lcd almalısınız, benim size önerim direk olarak samsun led tv olacaktır, hem ps3 için ideal hemde ileriye dönük bir yatırım yapmış olursunuz bir kaç yıl sonra ülkemizdeki yayın kalitesi daha da arttığında tv'nizde buna daha uygun olacak, en fazla 3-5 yıla kada plazma devri kapanacak o yüzden hem ps3 hemde ileriye yönelik led tv derim

5 ms full hd

İtacHi_
23-05-2009, 08:31   |  #3  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,894 mesaj

Ahmet kardeşime katılıyorumBeğendimHer zaman ileriye dönük yatırım yapmak daha mantıklıdırBeğendim (Samsung ledler biraz pahalı gelebilir ancak buna değecektir.)

Son Düzenleme: İtacHi_ ~ 23 Mayıs 2009 08:32
panda34
23-05-2009, 09:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Samsung Led TV alınabilir , zira 1.2 inçlik kalınlığıyla her yere giriyor . ne işimize yarayacaksa

PcMaKeR
23-05-2009, 09:20   |  #5  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Plazma ölü yatırım mı oluyor.
LCD bakış açısına göre sapıtabiliyor arkadaşlar.

OLED ekranları hiç incelemedim ama TEKNOSADA 8 ay boyunca çalışınca LCD - Plazma arasındaki farkı baya gördüm.

Çoğunlukla plazma satılır. Görüntü kalitesi yüksek konstrat yüksek tepkime süresi düşük. Siyah renk yüksek.

Yararı bunlar:

Zararı:
Aşırı güç, xeon gaz ile gösterim yaptığı için her pixcel bir televizyon tüpünden oluşur radyasyon yüksek. Beyaz renkleri tam gösteremez.

LCDnin zararı Siyah mat durur. tepkime süresi Plazmadan çoktur. Parçaları pahalıdır. Ön Panel hassasdır çocuk gelip birden elini bastırsa ölü pixcel oluşur. İlk başlarda gözler alışası zorlanır. Temiz tutması işkenceye dönebilir dikkatli olunmalı.

Yararı ise plazmanın zararlarının tersini düşünün.

OLED hakkında bilgim yok ama;
LCD alacaksan Sony,
Plazma alacaksan Panasonic Tek geçerim arkasında da dururum. Sattığımız hiçbir müşteri geri dönmedi sorunla. Hatta sony servisi 5 yıl garanti vermektedir lcd ler için.

Panasonic servis olarak iyi ve ücretsiz kurulum yerinde servis vermektedir. Sony yerinde servisten kurulumdan sonra 1. bakımda para almıyor ama sonra ücretlendiriyor.

Umarım faydalı olur ;)

emre__
23-05-2009, 09:39   |  #6  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
1,519 mesaj

:D büyük mağzaların hepsini gezdin en net görüntü pioneer lerde war :D ben bide pioneer bak derim lcd leri var ama daha türkiye ye gelmeye başlamadı. pioneerdeki netliği görünce gerisi kesmedi hatta yan yana panasonic le duruyolardı bariz netlik farkı var. Bide paran çoksa sony nin 200hz lik tv sini öneririm bi hd görüntü seyrettim uçurum felan vardı başım döndü :D

ElektroNick
23-05-2009, 11:54   |  #7  
Taze Üye
8 mesaj

değerli vaktinizi ve fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. satın almak için yola çıktığımda Panasonic Plazması vardı kafamda. LED TV leri bende hiç bilmiyorum kağıt üstündeki verileri gerçekten kafa karıştırıcı ama fiyatları da bütçem için baya yüksek. Mailimde yazdığım; gibi bir satış elemanı plazma için "çok fazla PS3 ile çalışırsa panel yanması gerçekleşebilir. içindeki gazdan dolayı" dedi. işte bu beni kararsızlığa sevketti. tabii böyle bir şey mümkünmüdür onu da bilmiyorum ve açıkçası güvenemedim de. birde enerji sarfiyatı kararsız hale getirdi. açaba ciddi bir tüketim farkı var mıdır LCD ve Plazma arasında? yani %10 gibi bir değerse kaliteli bir görüntü için buna değer diye düşünüyorum. ama iki katına yakınsa tabii ki ozaman oturup düşünmek lazım.
Pioneer, Sony 200 Hz, LED TV gibi önerileriniz için malesef bütçe... 3.000 - 3.500 TL yi geçemiyorum.

Herkese tekrar çok teşekkür ederim.

Borga-x
23-05-2009, 14:02   |  #8  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Samsung LED tv dıyorum bende

Yanlız  o satıcı cok sağlam atmış. Kendısını kutluyorum. PS3 oyıcam ve tv bozulacak.. OHAA

Son Düzenleme: Borga-x ~ 23 Mayıs 2009 14:04
Fatih_ARMAĞAN
23-05-2009, 14:15   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Panasonic plazma tercihiniz doğru karar.

uzun süre LCD ler SD yayınlarda başarılı olamayacak.

bu konu hakkında uzun bir yazı yaılabilir ama.

kısacası ülkemiz şartlarında Plazma daha ağır basıyor.

Sadece Tv izlemeyip Tv yanında PS3 ve PC bağlantısı da olacaksa o zaman LCd tercih edilebilir. Tv seyri için özellikle

Uydu,dmast digiturt vb. Panasonic hd Ready plazma daha uygundur.

safdece tv seyri için LCd kullanmak özellikle Ful HD lcd kullanmak Sd yayınlar için fazlasıyla dezavantjalı bir seçimdir.

Saygılar..

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 23 Mayıs 2009 14:18
tolter
23-05-2009, 15:47   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,603 mesaj

tv de plazma derim renk kaliteleri daha ii oluyor özelikle siyah karanlık sahnelerde pc de ise lcd

PcMaKeR
23-05-2009, 20:23   |  #11  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

ElektroNick o satış danışmanı amma atmış başka birşeye yöneltmeye çalışmış seni. Yalan o.
en uzun kullanım süresi plazmadadır lcd ile karşlaştırırsan.

Son Düzenleme: PcMaKeR ~ 23 Mayıs 2009 20:23
Fatih_ARMAĞAN
23-05-2009, 20:44   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

Plazmadaki yanma oalyına açıklık getirelim.

PS3 kullanımında plazma yanar felan filan bunlar fasa fiso.

ama plazmada burn in diye tabir edilen bir olay vardır.
yani ekranda uzun süre sabit kalan simge logo kanal logoları vs.
mesela izlediğiniz X tv kanalı uzun süre izlediğinizde plazmayı kapadıpınızda X logosunun hafif şekilde halen köşede kaldıgını görürüz bu bazen logodan hariz oynadıgınız bi oyunun menüsü uzun süre ekranda kalırsa aynı şekilde menu ekranda hala varmış gibi gözükebilir.

bu plazmanın doğasında olan bişeydir.
Fakat son çıkan plazma teknolojileri bu olayı oldukca minimize etmiştir.
fakat halen dikkat etmemiz gereken şudurki;
uzun süre aynı programı filmi vb. izlemelerde  arada bi kaç kez farklı kanala veya farklı kaynağa geçip görüntüyü tazelememizin çok faydası olucaktır.

mesela uzun süre 4.3 izlemekten kaçının arasıra 16.9 yapın vs.vs.

umarım açıklayıcı olmuştur.

Ayrıca Bu LCD Plazma Arasındaki farklar hakkında geniş bir makale yazmayı düşünüyorum gına geldi artık bu bilincsizce ortaya atılan fkirlerden.

Feel Good
23-05-2009, 20:49   |  #13  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
sakarboy
Ayrıca Bu LCD Plazma Arasındaki farklar hakkında geniş bir makale yazmayı düşünüyorum gına geldi artık bu bilincsizce ortaya atılan fkirlerden.
Valla çok iyi olur. Ortada yalan yanlış haberler dolaşıp duruyor. Bilgileri güvenilir bir kaynaktan öğrenmek benim için çok faydalı olur.Gülümseme

PcMaKeR
23-05-2009, 20:56   |  #14  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Sakarboy ekran koruyucuda koyun deseydin tam olurdu panasonic gibi plazmalarda ekran koruyucu vardır. belirli süre sonra girer aynı görüntü varsa.

Bu olay noral tüplü televizyonlarda da olmaktadır. Bu yüzden kanallar reklama girdiğinde logo değiştirirler.

Evet makaleyi yazmanı isteriz ;)

Fatih_ARMAĞAN
23-05-2009, 21:15   |  #15  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

evet dopru ekran koruyucu olayı mantıklı da.

Panasonic Pioneer haricindeki modellerde bu olayı çözmek için özel bi ayar vs çok nadir var.

evet tüplü tv lerdede oluyorda  fakat Plazmalar bu konuda birz daha fazla yapmakta. tüplü tv bi süre elektrikten çekilirse kısa sürede düzeliyor.

fakat Plazma ilk kullanımda yüksek kontrastda kullanılmaya felan başlanıpta uzun süre aynı simge vb. bişey ekran kalınca uzun süre Power da çekili kalsa bile gitmeyebiliyor.

bu olayda  Hiç bir plazma üreten marka garanti vermiyor.

Plazmanın bi dez avantajı malesef. ama bilinçli kullanılırsa hiçde problem olmuyor.

ElektroNick
23-05-2009, 21:27   |  #16  
Taze Üye
8 mesaj

Allah muhafaza oyun oynarken Plazma nın panelleri yanıp patlayıp ailecek ölebilirdik :) artık PKK Plazmalarla saldırmaya başlardı şehirlere :) Sağlam salladığı belliydi ama yine de belki atladığım birşey vardır diye de yine danışayım dedim sizlere

Ahmet_79
23-05-2009, 22:18   |  #17  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

Led tv ile ilgili yazıyı okumanı öneririm.

HugOBoss___
23-05-2009, 23:31   |  #18  
HugOBoss___ avatarı
Yıllanmış Üye
2,011 mesaj

paranız varsa plazma kısıtlı bir bütçeniz varsa lcd

loganwolverine
24-05-2009, 00:46   |  #19  
Yıllanmış Üye
944 mesaj

Lcd Plazmalar üretilmiyor ki artık
hatta oled daha iyi olur

Nano Bilge
24-05-2009, 08:38   |  #20  
Taze Üye
14 mesaj

arkadaşlar lcd kadar süper bişe yok

PcMaKeR
24-05-2009, 09:33   |  #21  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

http://www.anadoluelektronik.com.tr/urunler.php?cat2ID=47

en düşüğü 40 inç LED TV lerin samsungların. Ben plazmadan caydım. elektrik tüketimi lcd den az siyah renkler daha belirgin kontrası da yüksek. beyaz renkler bulanmıyor lcd deki gibi.

Fatih_ARMAĞAN
24-05-2009, 22:59   |  #22  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

https://www.chip.com.tr/blog/saka ... i-Farklar_2273.html

gitarci34
25-05-2009, 09:33   |  #23  
Taze Üye
12 mesaj

lsd ve plazma tvler birbirine karşı ufak tefek üstünlükler göstersede gözden kaçan en önemli ayrıntı plazmaların ortam ışığını ayna gibi yansıtmasıdır.bu olay izleyeni çok rahatsız eder bu yüzden LSD tercih edilmelidir.fakat yeni teknoloji LED tv ler tepki sürelerinin sıfıra çok yakın oluşu ve tepkilere %100 karşılık verebilmeleri nedeni ile neredeyse kayıpsız ve orijinal bir görüntü kalitesi sunmaktadır.bu yüzden tartışmasız LED tv seçilmelidir acargitarci@hotmail.com.saygılar

Fatih_ARMAĞAN
25-05-2009, 12:47   |  #24  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

Kaç kişi gündüz TV izliyor. oda önemli. ?
Bu tür konuların meraklısı zaten tv izlenecekortamı gayet iyi biliyor zaten.
kaldıki LCD de oldukca iyi derecede yansıtıyor.

LCD nin yansımadaki avantajı çokta belirgin bişey değildir.
KAldıki Plazmanın Yansıma dez avantajının yanında LCD nin izleme açısı
dezavantajı daha büyük bir sıkıntıdır.

efsaneman_9100
25-05-2009, 12:53   |  #25  
Yeni Üye
49 mesaj

özür dilerim alakasız bir soru:elimde ingilizce ödevi var.acaba birisne yollasam çok az bir kısmı kalmış.1 dk sürer.
kime sorabilirim mail adresine göndereyim.lütfen çok acil.