Lenovo ideapad 520 Aniden Kapanıyor

r4kun
22-11-2022, 18:27   |  #1  
r4kun avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Merhaba,

Öncelikle biraz uzun olacak, detaylıca açıklamak istiyorum kusura bakmayın lütfen. Başlıkta belirttiğim gibi sorunum bilgisayarımın (Lenovo IdeaPad 520 81BF00BTTX) bazen aniden kapanması. Birçok sebebi olabileceği için sizlere biraz daha bilgi vermek istiyorum.

• Bir oyun açtığımda kesinlikle kapanıyor.
• Bir youtube videosu açtığımda çok nadir de olsa kapanıyor. (1440p veya üzeri bir çözünürlükte açtığımda bu ihtimal artıyor)

Bunlardan yola çıkarak ısındığını düşündüm ve termal macunlarını kaliteli bir macunla yeniledim. Macunu doğru miktarda ve doğru şekilde uyguladığımı düşünüyorum. İçini de yakın zamanda temizlemiş olmama rağmen tekrar temizledim. Ayrıca çok etkisi olduğunu düşünmesem de bir soğutucu da kullanıyorum.

Termal macundan sonra sorun hallolmasa da çok seyrekleşti, hatta bir kez oyun da oynadım ancak daha sonra hemen hemen eski durumuna tekrar döndü. Oyun falan açamıyorum ve bazen yeni sekme açarken bile kapanıyor. Sanki daha çok yük altına girdiğinde veya aniden basit de olsa bir işlem gücü gerektiğinde oluyormuş gibi geliyor bana.

Emin olamıyorum ama aklıma bir ihtimal daha geliyor. Bilgisayarımın bataryası yok, prize takılı kullanıyorum. Batarya şiştiği için çıkarmıştım (bataryayı çıkarırken Kioxia Sata SSD ekleyerek HDD'yi CD/DVD sürücüsü yerine takmıştım belirtmekte fayda var). Şişme sebebi olarak da benim düşüncem adaptörden kaynaklı bir sorun olduğuydu. Çünkü bilgisayarı aldığım ilk zamanlarda bile üzerine dokunduğumda metal olduğu için ufak da olsa elektrik hissediyordum. Bazen azalıyor bazen hiç hissedilmiyor bazen de artıyordu bu durum. Genelde olmadığı için çok önemsemedim ve kullanmaya devam ettim. Bu modelde kronik bir sorun olduğu söyleniyor. Adaptörün topraklamaya uygun olmadığı sebebiyle olduğunu söyleyenler var. Ancak Lenovo'ya göre bu gayet normalmiş.

Emin olmamakla birlikte bataryayı çıkardıktan sonraları bu kapanma sorunu yaşanmaya başladı diye hatırlıyorum. Bir ihtimal acaba adaptör yetersiz mi geliyor, veyahut adaptörden kaynaklı bir güç kesintisi sebebiyle kapanıyor olabilir mi diye de düşünüyorum. Oyun oynamak gibi performans gerektiren bir anda acaba güç yetmiyor mu.. Windows olay görüntüleyicisinde tam kapandığı anda oluşan hata loglarını da ekleyebilirim dilerseniz. Oradan yola çıkmak mümkün olabilir belki.

Fikirlerinizi belirtirseniz çok sevinirim.

Son Düzenleme: r4kun ~ 22 Kasım 2022 19:26 Neden:
excel_mustafa
22-11-2022, 19:06   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,446 mesaj

laptopun altındaki voltaj ve amper değerleriyle adaptörün voltaj ve amper değerleri nedir ? eğer adaptörün amperi laptopun altında yazan değerden düşükse adaptör yetersiz kalıyordur. bu değerleri ve laptopun tam modelini buraya yazarsan daha net birşey söyleyebilirim. bir de speccy ile sıcaklıkları da kontrol edip buraya yaz.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
r4kun
22-11-2022, 20:27   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

Cevabınız için teşekkür ederim. Link ekleme engeli olduğu için linkleri boşluklar atarak ekliyorum.

Bilgisayar : https ://i.imgur. com/sUNlBWe.jpg
Adaptör : https ://i.imgur. com/RVzBRTo.jpg

Output 20V 3.25A Bilgisayar üzerinde de 20V 3.25A yazıyor.

Değerler : https ://i.imgur. com/6kkjzQ0.jpg

Bilgisayar yaklaşık 3 saattir açık ve çok yüksek işlem gücü gereken bir program açmadım. Sadece iki tarayıcı açık. Yüksek yük altına girmediği halde işlemcinin 85 dereceyi görmüş olması normal gelmiyor bana. Isınmaması için daha ne yapabilirim bilmiyorum. Dediğim gibi temizliğini yaptım. Isı iletkenliği iyi bir macun da sürdüm.

Son Düzenleme: r4kun ~ 22 Kasım 2022 22:20
excel_mustafa
22-11-2022, 23:29   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,446 mesaj

macunu kalın sürdüysen veya hava boşluğu kaldıysa işlevini yerine getiremez, ince ve yüzeyi tam kaplar şekilde sürmelisin bir de macunun orijinal olduğundan emin ol piyasada çok fazla sahte macun var.

lenovonun topraksız ve küçük adaptörlerinde kronik sorunlar var. eğer adaptör ucu dikdörtgen uçluysa alttaki adaptörü alabilirsin orijinalinden daha kalitelidir.

https://www.hepsiburada.com/s-li ... or-pm-bsuczlkpc9706

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
r4kun
22-11-2022, 23:40   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Macun orijinal ondan eminim ama belki biraz fazla sürmüş olabilirim. Temizleyip tekrar dikkatlice süreyim o halde.

Adaptör ucu yuvarlak maalesef. Bunun için önerebileceğiniz bir adaptör var mı?

excel_mustafa
23-11-2022, 00:15   |  #6  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,446 mesaj

ucu 4.0x1.7 mm ise bu adaptör uyar

https://m.n11.com/urun/koodmax-l ... sarj-aleti-16492623

Son Düzenleme: excel_mustafa ~ 23 Kasım 2022 00:17