LG DVD-RW Okuyor, Yazmıyor.

bLoo
01-09-2009, 15:03   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
8 mesaj

Bilgisayarı ilk aldığımda üstünde LG GCE-8526 model CD-Rw bulunuyordu. Yaklaşık 1 yıl önce dvd'den veri aktarımına ihtiyacım olduğundan dolayı yine LG marka GSA-H55N model DVD-Rw aldım. Cd veya dvd okumada hiçbir problemle karşılaşmadım fakat şimdi dvd yazmam gerekti ve sorunla karşılaştım. İnternette araştırdım IDE, jumper, master-slave gibi şeyleri öğrenebildiğim kadar öğrendim fakat gene başaramadım. Yakınımızdaki bir bilgisayarcıya götürdüm ve dvd yazamadığımı söyledim. Direk kasayı taktı ve nero yükleyip yazmaya çalıştı. Yazmayıncada yazma özelliği bozulmuştur diyip yolladı. Yani pek ilgilenmedi anlayacağınız. Aldığım yere götürmek istedim fakat battığını öğrendim :) Biraz şanssızlıklar yaşadım yani. Bilgisayarım şu anda virüslü (explorer.exe bozuk, görev yöneticisi ve kayıt defteri devre dışı, yavaşladı) C'yi formatladım genede gitmedi. Bilgilerim kaybolmasın diye diğer diskleri formatlayamıyorumda. Acaba bundan dolayı olabilir mi? Aldığım yer ufak bir yer değil kandırmış olcaklarını sanmıyorum. Başka hangi bilgileri vermem gerekli bilmiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

bLoo
02-09-2009, 15:03   |  #2  
OP Taze Üye
8 mesaj

Format attım kaspersky yükledim ve şu anda bilgisayar temiz durumda. Kasayı açtım dvd-rw ve cd-rw'yi söküp dvdyi master cdyi slave yaptım ve 2. IDE kablosu üzerine yerleştirdim. Sorun genede çözülmedi. Bilgisayarımda DVD-RAM ve CD-RW gözüküyor. Dvd okuyor. Boş dvd taktım ve yazmaya çalıştım olmadı. Dvd-ram sağ tık özellikler kayıt sekmesini aktif hale getirdim yine olmadı :( İlk dosyayı attığımda bu hata
[/URL]
Devam ettiğimdede bu hata
[URL=http://img297.imageshack.us/i/kopyalamasorunu.png/]

Arkadaşlar lütfen yardımcı olun. Zar zor almışım zaten üstüne kullanamamakta koyuyo adama. Onu bırak acil çekmem gereken dosyalar var :(

Qromodynmc
02-09-2009, 15:07   |  #3  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

arkadaşım aynı dvd writer bendede var,ilk zamanlar bende yazdıramıyorum,dvdde sorun var sanıyordum,sonra yazdırmaya başladım bence düzgün bi şekilde bi programla yazdırmayı dene kopyalama ile olmaz bu iş, dikkatli ol mesela cd yazdır diyip dvd takarsan yazdırmaz,herşeye dikkat etmelisin medya türüne falan, eğer gerçekten donanımda sorun varsa firmware güncelle bu sorununu çözebilir, en son 1.6 firmwaresi var kullanıyorum sorun yok..

bLoo
02-09-2009, 15:52   |  #4  
OP Taze Üye
8 mesaj

Birşey yapmış olmalısında yazmış olmalı :S durdk yere mi yazdı yani?
1.5 idi güncelledim onuda gene aynı :(
Şu anda elimde tek total video converter var onlada uğraşıyorum ama olmuyo dvd seçeneğini seçiyorum boş dvdyi görüyo media kısmında dvd-r yazıyo ilerliyorum dosya atmaya gelince .mpg dosyası seçiliyo birtek .mpg dosyası seçiyorum fakat dvd için uygun olmadığını söylüyo bütün dosyalara :(
Böyle bir sorunla karşılaşan, çözüm bulan birileri yok mu yaa ?? :((

BATYUS
07-09-2009, 03:33   |  #5  
BATYUS avatarı
Üye
71 mesaj

LG DVD kullanıyorum modeli farklı ama malesef benimkide sorunlu ve çıldırmak üzereyim zorla DVD okuyor ama yazmaya gelince yazıyor bozuk yazıyor :S sorunlu yazıyor ...