Linux mu Windows mu? Hangisi daha çevreci?

CHIP Online
10-06-2008, 16:56   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Yapılan araştırma, Linux'un mu, yoksa Windows'un mu daha "çevreci" olduğunu gösteriyor.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Linu ... a-cevreci_7271.html

Çevreye verilen zararların ve alınması gereken önlemlerin çok sık tartışıldığı günümüzde, hangi işletim sisteminin daha "yeşil" olduğunu ortaya çıkartmayı amaçlayan özel bir araştırma yapılmasına da şaşırmamak gerekiyor.

Network World tarafından yapılan araştırmaya göre, Linux kullanan sunucular, Windows Server 2008 kullanan sunuculara göre daha az enerji tüketiyor. Araştırma sırasında Red Hat's Enterprise Linux (RHEL) 5.1, SUSE Enterprise Linux 10 SP1 ve Windows Server 2008'i karşılaştıran araştırma ekibi, bu sistemleri ikisi HP, biri IBM ve biri de Dell imzasını taşıyan 4 üst düzey sunucuda denemiş.

Network World'un araştırma raporunda sonuç şu şekilde özetleniyor: "Araştırmamız Linux'un "yeşil bayrak" taşımayı hak ettiğini gösteriyor. Bazı şartlarda Windows Server 2008'in daha az enerji tükettiğine şahit olsak da, konu güç tasarrufu olduğunda hiçbir işletim sistemi  Red Hat's Enterprise Linux'un üzerine çıkmayı başaramadı. "

CHIP Online yorumu:
Yapılan araştırma, teknoloji devlerinin ürünlerinde çevreye duyarlı davranmak zorunda olduklarını gösteriyor. Burada sadece sunucu işletim sistemleri karşılaştırılmış olsa da, müşteriler artık daha "çevreci" teknolojileri tercih etmeleri gerektiğini öğrendiler; ya da en azından öğreniyorlar.

Tüm konu: Linux mu Windows mu? Hangisi daha çevreci?

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bir teknoloji ürünü satın alırken çevreye etkisini göz önünde bulunduruyor musunuz?

turust
10-06-2008, 17:47   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
168 mesaj

teknoloji ürünü satın aldığımda çevreye etkisini hiç düşünmüyorum.
düşünmelimiyim?

mehmet_joss
10-06-2008, 23:27   |  #3  
Taze Üye
18 mesaj

Şimdiye kadar aklımın bi kenarında dahi yoktu aldığım ürünlerin çevreye zarar verdiğini.açıkcası benim için önemli olan isteklerimin karşılanması.windows linux mu derseniz tbikide windows.....

frkn_ua
11-06-2008, 00:13   |  #4  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

nede olsa penguen :)

neverofnever
11-06-2008, 18:06   |  #5  
Yıllanmış Üye
507 mesaj
teknoloji ürünü satın aldığımda çevreye etkisini hiç düşünmüyorum.
düşünmelimiyim?
10 yıl sonra sokakta bir bardak su için adam öldürenler olurken evinde işletim sistemlerini kaynatıp içersin sende...

kurtogluomer
26-06-2008, 16:41   |  #6  
Taze Üye
7 mesaj

aklımın köşesinden bile geçmedi

Kapalı Hesap (53751)
26-06-2008, 16:48   |  #7  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Aldığım ürünlerin çoğunun etiketinde RoHS yazması beni memnun ediyor.Yani çevreye etkisini tabiki göz önünde bulunduruyorum.Doğa bize bu kadar cömert davranıyor ama artık dünya nüfusu 6 milyar ve doğa kendini yenilemede zorluk çekiyor artık insanlarda akıllı adımlar atmalı...

em12em34
22-11-2008, 07:47   |  #8  
Üye
75 mesaj

ben o konuda yorum yapmıcamda neden linux daha az tüketiyor onu söyliyecem linux donanıma ACIYOR.windows ise donanıma KIYMIYOR!!!!!ACIMIYOR!!!!!GEREKTİĞİNDE EKRAN KARTINI YAKAR WİN!!!!!win tam bir performans canavarı!!!!

Hiper£l£v£nKids
22-11-2008, 15:10   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj
em12em34
ben o konuda yorum yapmıcamda neden linux daha az tüketiyor onu söyliyecem linux donanıma ACIYOR.windows ise donanıma KIYMIYOR!!!!!ACIMIYOR!!!!!GEREKTİĞİNDE EKRAN KARTINI YAKAR WİN!!!!!win tam bir performans canavarı!!!!
Yanılıyorsun.Windows Vista Rami sabit diske kaydedip ilerde işlem yaptığın zaman daha hızlı çalışmanı sağlar.Yani sabit diske kaydettiği veriyi rame verir.Yani rami fazla kullanarak zamandan tasarruf eder,aynı şey Linux OS'larındada var ama onlar Windows'a göre daha az tüketiyor.

ahmetan
07-10-2009, 15:21   |  #10  
Taze Üye
6 mesaj

Linux işletim sistemleri her zaman rakiplerine göre daha düşük konfigürasyon istediklerinden, pc nizi linux ile daha uzun süre kullanabilirsiniz. Windows ise her sürümde donanımında terfi etmesini istediğinden pc leri daha kısa ömürlü hale getirmektedir. Çöpe giden pc parçaları çevreye zarar veriyor. Bu yönüylede linux daha çevrecidir arkadaşlar.

Ahmet Ertuğrul
07-10-2009, 15:56   |  #11  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Hangi işletim sistemi daha çevreci?...Hmm, çevre konusunda çok küçük bir ayrıntı. Daha çok reklam ön planda.

Çok sık elektronik alışverişi yapmıyorum o yüzden aldığım zaman daha pahalı da olsa çevreye daha az zarar veren ürünleri tercih etmeye çalışıyorum.

Son Düzenleme: Ahmet Ertuğrul ~ 07 Ekim 2009 15:58