Linux Mu Windows Mu?

SirIsaacNewton
03-02-2008, 12:11   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Merhaba.Aklıma Takılan Bir Soruyu Sizle Paylasmak İstedim.
Acaba Kişisel Bir Bilgisayar İçin(oyun,iş,ders,müzik vs...)Linux mu daha Kullanışlı Yoksa Windows mu Daha Kullanışlı?

nirvana34
03-02-2008, 15:36   |  #2  
Taze Üye
9 mesaj

Tabikide windows kullanışlı ve en güvenli.XP pro. veya vista ultimate en iyisi.

Sefa Adak
03-02-2008, 15:58   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Windows daha kullanışlı ve Windows uyumlu yazılımlar çok daha fazla...

Son Düzenleme: Sefa Adak ~ 03 Şubat 2008 15:59
piramses
03-02-2008, 16:08   |  #4  
Yeni Üye
33 mesaj

Tek oyun için windows ama diğer ,müzik, filim vb.  dersen linux. Arkadaşlarda dalga geciyorlar galiba xp pro güvenliymiş ha güldürmeyin insanı bilgeys bile biliyor güvensiz olduğunu. Vista yeni olduğu için şimdilik güvenli diyebilir. Tabi sistemin yüksek donanımın varsa rahat kulanabilirsin. Donanım mım düşük diyorsan linux yükle aynı görsel efekler linuxdada var ve daha az bir donanım istiyor. 64mb geforce4 ekran kartımla compiz kulanabiliyorum ve sorunsuz . Vista yüklesem 1 saat de açılır.

SirIsaacNewton
03-02-2008, 21:14   |  #5  
OP Taze Üye
7 mesaj

Saolun Arkadaşlar bilgilendirdiğiniz İçin.Fakat benim Niyetim sizi birbirinize sokmak değildi sadece bilgi sahibi olmaktı.

SirIsaacNewton
03-02-2008, 21:24   |  #6  
OP Taze Üye
7 mesaj

linux'un en son versiyonu nedir arkadaslar ve nereden bulabilirim?

piramses
04-02-2008, 00:57   |  #7  
Yeni Üye
33 mesaj

ubuntu veya madrivayı kurabilirsin.

ubuntu için : http://www.ubuntu.com/

SirIsaacNewton
04-02-2008, 12:27   |  #8  
OP Taze Üye
7 mesaj

Saolasın Kardes

insanlara
09-03-2008, 12:55   |  #9  
Yeni Üye
26 mesaj

bence linux hemde beleş gel windows hadı internet bağlantımı kes :D:D  ama genede bilgisayarda hem vindows hemde linux kurulu

frkn_ua
09-03-2008, 16:23   |  #10  
Yıllanmış Üye
893 mesaj

linux a yeni başlayacaksanız ubuntu veya pardus le başlamınızı tavsiye ederim.ayrıca oyun dışındaki bütün işleriniz için linux daha iyidir...

kevin
14-04-2008, 03:53   |  #11  
Yeni Üye
32 mesaj
SirIsaacNewton
Acaba Kişisel Bir Bilgisayar İçin(oyun,iş,ders,müzik vs...)Linux mu daha Kullanışlı Yoksa Windows mu Daha Kullanışlı?
bu istediklerin icin en ideali gercekten windows. kendim unix kullanicisiyim. ama sana sunu soylemek isterimki. linuxun temel islevselliklerini bilmeden sakin linux kurma... cunku guzelim sistemden nefret edersin. hatta ne dersin biliyormusun. aa ne be bicim bir sistem dersin... bir arkadasimiz windowsun cok aciklari oldugunu linux de acik olmadigini soyledi. ama linux windowsdan daha tehlikeli. tabiki ince ayarlari gerekli yamalari yaptiginiz surece pek sorun olmaz. ama sunuda hic bir zaman unutmayin ki linuxde 0day ler hic bir zaman bitmez. tabi o seviyedeki insanlarda gelip kisisel bilgisayarlarla ugrasmazlar...

xfce4
22-04-2008, 14:19   |  #12  
Yıllanmış Üye
131 mesaj
kevin
SirIsaacNewton
bu istediklerin icin en ideali gercekten windows. kendim unix kullanicisiyim. ama sana sunu soylemek isterimki. linuxun temel islevselliklerini bilmeden sakin linux kurma... cunku guzelim sistemden nefret edersin. hatta ne dersin biliyormusun. aa ne be bicim bir sistem dersin... bir arkadasimiz windowsun cok aciklari oldugunu linux de acik olmadigini soyledi. ama linux windowsdan daha tehlikeli. tabiki ince ayarlari gerekli yamalari yaptiginiz surece pek sorun olmaz. ama sunuda hic bir zaman unutmayin ki linuxde 0day ler hic bir zaman bitmez. tabi o seviyedeki insanlarda gelip kisisel bilgisayarlarla ugrasmazlar...
Şu anda gentoo kullanıyorum 1.5 yıldır makinama windows kurmadım (arkadaşları oyalamak için sanal sistem kurduğum xp hariç) ve tamamen katılıyorum.. işte gereken yorum.. Beğendim

samet1986
25-04-2008, 10:31   |  #13  
Yıllanmış Üye
944 mesaj
nirvana34
Oha!Soru

Borga-x
25-04-2008, 10:50   |  #14  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj
samet1986
nirvana34
Oha!Soru
Napıcan var böyleleri şaşırmamak elde deil. Ben vısta altına Opensuse ve Back track2 Linux'unu kurdum .Bu aksamda Ubuntu ve mandriva'yı kurucam. Bakalım hangısı daha kullanışlı. Gerçi ackTrack surumunu sırf merakımdan kurdum kullanmayacagım sanırım

VOY
25-04-2008, 11:24   |  #15  
Yıllanmış Üye
922 mesaj

Ben oyunlar için xp yi öneririm ama görünüş bakımından eğlenceli farklı bir şey denemek istiyorsan  bir sloganıda ulusal işletim sistemimiz Pardus(linux)u
öneririm.

Son Düzenleme: VOY ~ 25 Nisan 2008 11:25
samet1986
25-04-2008, 14:44   |  #16  
Yıllanmış Üye
944 mesaj
Borga-x
samet1986
nirvana34
Oha!Soru
Napıcan var böyleleri şaşırmamak elde deil. Ben vısta altına Opensuse ve Back track2 Linux'unu kurdum .Bu aksamda Ubuntu ve mandriva'yı kurucam. Bakalım hangısı daha kullanışlı. Gerçi ackTrack surumunu sırf merakımdan kurdum kullanmayacagım sanırı
Alkış Kurtulmak lazım bu win. in pençelerinden... Ben daha geçen gün kurduğum pardus'a driver kuramadım... Vaktim yok maalesef.

org_01
11-05-2008, 03:17   |  #17  
Üye
56 mesaj

tabiki linux (nerde beles oraya yerles) tek eksigi oyun
Xp den daha guvenli antiviruse gerek yok
open office office 2003 kadar iddali

Diablotical
22-07-2008, 01:05   |  #18  
Yıllanmış Üye
593 mesaj

Müzik,Video,İnternet... gibi uygulamalar için tabiki Linux..XP den çok daha güzel görüntü sağlayabiliyor opengl desteğiyle linux
Oyun içinse tabiki windowsa bağımlı haldeyiz ancak Wine 1.11.1 stabil olmayan yeni sürümüyle çoğu oyunu artık Linux sistemlerde oynayabiliyoruz,diablo 3 ün linux destekli sürümününde olacağı söylentilerinide varsyarsak linux gelecekte windows tekelinden kurtaracaktır bizi :):)
  Güvenlik konusuna gelirsek,vista ile sürekli admin şifresi sorma olayı yıllaaar öncesinde linuxta var olan şeydir ve çoğu uygulamada linuxa ek güvenlik sağlar.Bunu neden söyledim Linux windowstan 10 adım ilerde gider herzaman güvenlik konusunda.
En ufak güvenlik açığında internette hemen o açığı kapatılmış bulabilirsin ve uygulayabilirsin.Bazı arkadaşların söylediği gibi ince ayarlarla kapatabileceğimiz çok önemli açıklarda vardır.ÖRN modzilla thunderbird kullanan biri olarak kullanıcı adımı ve şifremi saklayan bir dosya olduğunu farketmiştim tabiki seçenekli olarak yani isterseniz o dosyadan kurtulabiliyorsunuz,açık şekilde şifre , kullanıcı adım, mailim yazıyordu şimdi sorsanız bulamam çünkü yok artık:)
  Herşeye rağmen vista ultimate miş yok XP miş asla ve asla güvenlikte Linuxa rakip olamazlar.
Linux kullanışlı ancak araştırmacı meraklı ve sabırlı insan işletim sistemidir ve işi kavrayan vazgeçemez,
windows; yeni başlayan,acemi,çömez, elindekiyle yetinen,sırf oyun için asla PC sine Linux kuramayacak kadar pasif insan işletim sistemidir.Biraz çabayla aynı oyunu Linuxta çalıştırabileceğini bilmeden Linuxa söven insanların işletim sistemidir ve WİNDOWS tekelinde kurban insanların işletim sistemidir.

Diablotical
22-07-2008, 01:10   |  #19  
Yıllanmış Üye
593 mesaj
SukurMuhacir
Arkadaşlar aşağıda eski bir tarihte yapılmış bir swot analizini gönderiyorum. Düşünün ki Linux her geçen gün gelişmekte olan bir işletim sistemidir. Bu swot analizinin yaklaşık 1 yıl önce yapıldığını düşünürsek, bugün bu analize Linux lehine eklenecek daha bir çok madde olduğunu söyleyebiliriz.

Linux'un güçlü yanları: (Bu gücü büyük ölçüde GPL lisanslamadan geliyor)

OFİS
• MS Office muadili dahili,ücretsiz OpenOffice
yazılımını içerir. OpenOffice içerisinde
bulunan Writer (Word), Calc (Excel), Impress
(PowerPoint), Draw ve Math paketleri ile
istediğiniz formatta ofis dokümanları
oluşturabilirsiniz.

• Kullanıcılar MS Office formatlarını uyum
sorunu yaşamadan rahatlıkla açabilip,
istedikleri formatta belge üretebilirler.

• Kullanıcılar belgelerini isterlerse PDF
formatına çevirip yayınlayabilirler.

ÇOKLU MASAÜSTÜ
• Kullanıcı aynı anda birden fazla masaüstü
kullanabilir veya oturum açabilir.

ÇÖZÜCÜLER

•Kullanıcılar Linux ile beraber gelen/yüklenebilen çözücüler
(codec) ile her hangi bir işlem yapmaksızın
DVD, VCD, DivX, MPEG, AVI, MP3,RA vb.
Formatlardaki video ve görüntü dosyalarını
yürütebilirler.

DOSYA SİSTEMİ

• RaiserFS, Ext2, Ext3, NTFS, FAT32 v.b.
dosya sistemleri ile çalışabilmesi.

GÜVENLİK

• Linux genellikle öntanımlı olarak sistem
güvenlik önlemleri alınmış olarak
sunulmaktadır. Spam, virüs ve sisteme karşı
olan tehditler, ateş duvarı (Firewall) ve
antivirüs yazılımları ile engellenir.

GÜVENLİK
•E-mule gibi p2p dosya paylaşım yazılımlarında tam güvenlik.

EKRAN
• Linux görsel uygulama geliştiricileri için çoklu ekran desteği içerir.

GRAFİK
• OpenGL desteği ile yüksek grafik desteği.

• Tak-Çalıştır mantığı ile işleyen ağ servisleri.
• Windows, Unix, Mac gibi tüm ağ bileşenlerinin takıldığı anda sistemde algılanması ve etkileşime geçmesi.
• Ağ üzerindeki her tür makine ( Windows,Unix, Mac ) üzerindeki yazıcı kullanabilmesi ve kendi üzerindeki yazıcıları her tür makinaya ( Windows, Unix, Mac ) paylaştırması.

KARARLILIK
• Sistem kilitlenmelerinde ve çökmelerinde, kurulum sihirbazından otomatik tamir ve uzaktan bağlantı ile bakım imkanı vardır.

DONANIM
• Sistem düşük konfigürasyon ile çalışma imkanı sunar.

AÇIK KAYNAK
• Açık kaynak kodludur, istenen değişiklikler sistemde yapılabilir ve sistem incelenebilir.
• GNU lisanslı ürünler ücretsizdir.

MS Windows'a göre eksik yanları:

OYUN
• MS tarafından üretilen oyunların oynanamaması.

DONANIM
• S-Video çalışmamaktadır.
• SD-Card çalışmamaktadır.

usb flash bellekler card readerlarla mmc kartları micro sd card lar artık yeni sürümlerle hepsini tanımaktadır Linux
Oyunlardada 2 3 sene içinde idda ederim tüm oyun yapımcıları bir yama ile oyunları Linux destekli yapacaklardır ÖRN:Quake 4,doom 3

baDibere
22-07-2008, 16:36   |  #20  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

S-Video'yu bilmem ama SD Kart çalışıyor ya da çalıştırılabiliyor bildiğim kadarıyla...

mytheka
20-08-2008, 17:32   |  #21  
Taze Üye
16 mesaj

Ders,araştırma,güvenlik için Linux birebir.Ama oyun,geniş program içeriği için Windows en iyisi.

Mehmet Can
01-10-2008, 18:46   |  #22  
Üye
79 mesaj

Böyle sorular hep sorulacaktır. Arkadaşlar ikiside birer işletim sistemi. İşletim sistemleri insanların yapmak istedikleri işi en güvenli en rahat ve en ucuz şekilde yapmalarına olanak tanıyan işletim sistemi kullanması gereklidir.
Linux mu Windows mu sorusunu sormak saçma bir soru bence.
Windows daha amatör kullanıcılar için geliştirilmiş bir işletim sistemi bence. Yani işlerini bir an önce yapmak isteyen yüzeysel kullanıcılar için işin sadece ön tarafının göründüğü bir sistem.

Linux işletim sistemi ise bilişim ile daha çok alakadar olan. sistemlerin çalışma prensiplerini daha detaylı görmek isteyen. Sorunlara karşı mücadele etmeyi seven kişilerin 10 binlerce kullanıcının sistemdeki bir hatayı bulup onun onarılması için ellerinden gelen çabayı gösterdiği bir platformdur. Yani bu iş ile profesyonel bir şekilde ilgilenen kullanıcıların tercih ettiği bir sistemdir.

Bu soruyu sormadan önce sizlerin hangi kategoride olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir.
Linux Windows Unix MacOS hepsi farklı kullanım şekilleri için tasarlanmış sistemlerdir. Siz hangisini tercihiniz hangisinden yanaysa o işletim sistemini kullanın.
Kolay gelsin.

Hiper£l£v£nKids
26-10-2008, 08:30   |  #23  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj

Ben ortasını söyleyim ikisini bir arada kullan :D

oprselim
26-10-2008, 13:12   |  #24  
Taze Üye
17 mesaj

Merhaba,

Kişisel bir bilgisayar için:
Windows XP

NOT: Eğer XP ile sürekli sorunlar yaşıyorsan Linux işletim sistemini veya Pardus öneriyorum.

Vista hoşunuza gidiyor ise en iyi alternatifim: openSUSE'dir.

Ofis veya işyerleri için: Linux

Her zaman olası bir duruma karşı: Pardus çalışan CD veri kurtarmak amacıylada kullanabilirsiniz.

baDibere
26-10-2008, 13:18   |  #25  
Yıllanmış Üye
205 mesaj

Merhaba,

oprselim
Merhaba,

Kişisel bir bilgisayar için:
Windows XP

NOT: Eğer XP ile sürekli sorunlar yaşıyorsan Linux işletim sistemini veya Pardus öneriyorum.

Niçin kişisel bilgisayarlar için WinXp önerdiniz ve XP ile sorun yaşayanlara Linux önerdiniz?

Şahsen kişisel bilgisayarımda WinXp'de sorun yaşamadan direkt olarak Pardus'a geçtim.

Bu önerilerinizi destekleyecek fikirleri yazarsanız, burayı ziyaret eden ve "windows / linux" sorusuyla ilgilenen kullanıcılara eminim ki faydalı olacaktır.

Saygılarımla..