Linux sistemini kaldırıp xp kurma

HPQ-User
15-03-2009, 01:06   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Erdi sormuş:
Elimde bir üniversitenin öğrencilerine vermiş olduğu laptop var fakat içinde linux suse edition yüklü. Linuxü kaldırıp xp kurmak istioyorum fakat hdd formatları farklı olduğu için xpyi bir türlü yükleyemedim. Hdd formatını ntfs yapmam lazım. Yardımcı olursanız sevinirim..

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Linux
Sistem Özellikleri:
HP 6735b laptop

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.7) Gecko/2009021910 Firefox/3.0.7 (.NET CLR 3.5.30729)

OnlyMann
15-03-2009, 01:16   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

xp cd ile makinayı açtıktan sonra size disk alanlarını gösteren alan gelecektir. Burada alanların tümünü silip yeniden alan açmanız (isterseniz) gerekir. kurma süreci devam edecektir. form içerisinde kuruluşu anlatan görüntülü anlatımlar verilmişti.

Quenwicky
15-03-2009, 18:46   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Xp cdsini takıp boot yaptığımda tam disk alanlarının gösterildiği ekran gelirken bi hata veriyor. Bir kaç cd ile denedim hep aynı hatayı aldım. Sanırım hdd formatını ntfs yapmam gerekiyor, yoksa xp görmüyo ama nasıl yapcağımıda bi türlü bulamadım..

Banned
15-03-2009, 18:53   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Quenwicky
Xp cdsini takıp boot yaptığımda tam disk alanlarının gösterildiği ekran gelirken bi hata veriyor. Bir kaç cd ile denedim hep aynı hatayı aldım. Sanırım hdd formatını ntfs yapmam gerekiyor, yoksa xp görmüyo ama nasıl yapcağımıda bi türlü bulamadım..
Xp cd nizi boot edin. Şimdi ekranına gelin.( Windows xp yi şidi kurmak için enter basın yazan ekran). Bu ekranda R tuşuna basın ve kurtarma konsoluna girin. İşletim sistemi için (sorarsa) 1, şifre için direk enter basın ve komut satırına geçin. Sırasıyla fixmbr , soruya e , fixboot , soruya e ve exit komutlarını verin. Artık xp nizi sorunsuz kurabilirsiniz. Yalnız bu işlemlerden çnece yedeklemek istediğiniz bilgi varsa yedekleyin çünkü xp diskleri direk silecektir. Artık disk seçim ekranına sorunsuz gelebilir, diskleri silebilir ve biçimlendirebilirsiniz.

Quenwicky
17-03-2009, 02:29   |  #5  
Taze Üye
5 mesaj

Dediğiniz ekrana gelmeden hata veriyor.

Banned
17-03-2009, 02:37   |  #6  
Banlandı
5,777 mesaj
Quenwicky
Dediğiniz ekrana gelmeden hata veriyor.
Siz disk alanının gsterileceği ekran demişsiniz oysa benim bahsettiğim disk alanından önceki ekran..

Bakın linkteki 4 nolu resimde  gösterilen ekranda R tuşuna basmalısınız. Ayrıca visya kurmayıda deneyebilirsiniz, muhtemelen vista disk sorunlarını aşacaktır.

Quenwicky
17-03-2009, 04:01   |  #7  
Taze Üye
5 mesaj

Teşekkür ederim ama tam buraya gelmesi gerekirken mavi ekranda bir hata veriyor. CHKDSK/F falan yazıyodu..

Banned
17-03-2009, 04:15   |  #8  
Banlandı
5,777 mesaj
Quenwicky
Teşekkür ederim ama tam buraya gelmesi gerekirken mavi ekranda bir hata veriyor. CHKDSK/F falan yazıyodu..
Hocam siz bir şekilde bu harddiski formatlamalısınız. Benim bildiğim harddiskte proplem yoksa hani xp diski görmese bile bu aşamadan önce reset atmaması gerekir. Şüphem sizin sorununuz öncelikle kullandığınız cd den kaynaklanıyordur. Derseniz değil cd sağlam, içerisi denendi çalışıyor, temiz. O vakit harddiski biçimlendirmek için başka bir cdden çalışanyazılım kullanmanızı veya linux altında iken en azından bir partitionu ntfs olarak biçimlendirmnizi veya linux boot yöneticisiniz linux açkıkken kaldırmanızı öneririm. İlgili seçenekler linuxta mevcut biraz araştırınca bulabilirsiniz.

Quenwicky
17-03-2009, 04:26   |  #9  
Taze Üye
5 mesaj

İlginiz için teşekkürler. Benim linux ile ilgili bilgim nerdeyse sıfır. Sadece windowstan anlıyorum win98 cdsi ile fdisk yaptım yine olmadı. (cdler sağlam denedim) Acaba harddiskte bir problem olabilir mi?

Banned
17-03-2009, 04:38   |  #10  
Banlandı
5,777 mesaj
Quenwicky
İlginiz için teşekkürler. Benim linux ile ilgili bilgim nerdeyse sıfır. Sadece windowstan anlıyorum win98 cdsi ile fdisk yaptım yine olmadı. (cdler sağlam denedim) Acaba harddiskte bir problem olabilir mi?
Harddiskte değilde biostan sata ayarlarınızda yada anakar sata sürücülerinize proplem olabilir. Biostan disk yapılandırmanızı sata değilde IDE olarak ayarlayın olmadı neten sata sürücü indirip cdye entegra edin ve cd yi boot ettikten sonra ilk açıışta F6 ya basıp ykleyin, dahada olmadı herhangi bir servise 25-40 lira verseniz sistemi kurup teslim ederler. Şimdi sizin sürücü vs. proplemlerinizde olacaktır.

Quenwicky
17-03-2009, 05:45   |  #11  
Taze Üye
5 mesaj

Biostan IDE yapınca oldu. Çok teşekkür ederim.