Linux'ta virüs olmaz diyenler...

hahahaapşuu
12-02-2011, 17:55   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
40 mesaj

Merhaba arkadaşlar. Birçoğumuzun inanışına göre linux'ta virüs olmaz,ve hatta virüs programı bile kullanmak mantıksız. Aslında bir bakıma Windows işletim sistemlerinin büyük pazar payını düşünecek olursak,kötü amaçlı yazılım yapanlar hep microsoft tarafında fakat bu insanların büyük çoğunluğu linux kullanmaktadır. Hal böyle olunca Linux kullanıcılarının da düşüncesinde ohh ne iyi ben rahatım,gibisinden şeyler var. Ancak benim Linux konusunda büyük çekincelerim var. Mesela dünyada milyonlarca gönüllünün çekirdeğine varana kadar kodlamaları yazmaları ve bu gönüllülerin içerisinden 3000-5000 kişinin kötü niyetli olduğunu düşünecek olursak,ne kadar güven içindedir linux kullanıcıları? Sakın yanlış anlamayın burada hiçkimseyi linuxtan vazgeçirmeye çalışmıyorum. Elbette linux işletim sisteminin windows'tan çok üstün olduğu noktalar da var. Bu benim şahsi düşüncem sadece. Saygılar...

BLACK HORSE LİNUX TROJAN

Video KaldırılmışVideo Kaldırılmış

Son Düzenleme: hahahaapşuu ~ 12 Şubat 2011 21:18
Feyk
12-02-2011, 18:05   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,269 mesaj

Kanıt nerde?
Bende res,m mesim var diye girdim :S

Kapalı Hesap (154666)
12-02-2011, 19:04   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Virüslerin çalışma prensiplerini bilirsek bu sorunun yanıtı ortaya çıkacaktır.

ezimuse
12-02-2011, 19:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
296 mesaj

o kod yazan geliştiren gönüllüler milletin sistemini hackliyelim diye gönüllü olmuyorlar ve bi kişinin yazdığı kod başkaları tarafındanda inceleniyor ayrıca o eziyete katlanıpta %3 - 5 lik bi pazar payı için virüs yazmaya değmez ayrıca root gerektiren her işlemde parola ister linux dışardan erişim zordur

CarL CoX
12-02-2011, 19:22   |  #5  
CarL CoX avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
614 mesaj

evet doru demiş yukardaki arkadaşş onların yazdığı kodlar üst düzeyler tarafından inceleniyo yani bazı firmalar bilgisayarın yanında linux işletim sistemi veriyo eğer snn dediğin gibi bişe olsa kimse linux kullanın diye bas bas bağırmaz (: doru düşünmüşsün iyi bi soru ama öyle bişe olamaz (:

hahahaapşuu
12-02-2011, 20:42   |  #6  
OP Yeni Üye
40 mesaj

Yine söylüyorum arkadaşlar,böyle birşeyin olduğuna %100 emin değilim ama sadece bu benim şahsi düşüncem. Ayrıca bende Windows işletim sisteminin yanında Ubuntu kullanıyorum.

hahahaapşuu
12-02-2011, 20:44   |  #7  
OP Yeni Üye
40 mesaj

Ayrıca bakınız

CarL CoX
12-02-2011, 22:36   |  #8  
CarL CoX avatarı
Yıllanmış Üye
614 mesaj

yaa virüs şöyle olur linux açık kaynaklı kodlarla yazıldıgı içinn bak şimdii ben mesela alırım linuxu kendi kodlarımı eklerim zararlı kodlarımı koyarım siteme üyelerimede derimkii cocuklar alın size linux kimsede yok işte şubu özellikleri var yumulun derimm sizdeindirirsinizz virüslü linuxuu ancak öyle olabilir yanii bilemiyormm :\

LİNUXSİST
13-02-2011, 00:56   |  #9  
Taze Üye
9 mesaj

linux la kaç bin kişi uğraşıyo asıl microsoft yapsa kimsenin ruhu duymaz belkide yapmıştır bunu bilemeyiz çünkü kodları kapalı ama linux ta açık zararlı kod eklenirse bu kodları inceleyen bi başkasıda bunu analar dediğin gibi milyonlarca kişi bu işle uğraşıyor onun için ben windows tan daha çok güveniyorum...

tumantuy
14-02-2011, 20:09   |  #10  
Yıllanmış Üye
329 mesaj

aslında virüs yok diyenlerde hackerlar değil mi:)
yani siz koyunu kurta emanet etmişsinizde haberiniz yok :)
siz devam edin virüs yok canııııııııım

hahahaapşuu
20-02-2011, 16:15   |  #11  
OP Yeni Üye
40 mesaj
Alıntı: tumantuy  
siz devam edin virüs yok canııııııııı
Koyunu kurda emanet etmek tam bu sistemler için söylenebilecek çok iyi bir deyim

tremere
20-02-2011, 23:47   |  #12  
Yeni Üye
49 mesaj

bak şimdi canım kardeşim.
daha 3-5 yıl önce senin abilerin aynısını mozilla firefox ve google chrome için diyorlardı.
internet explorer o zamanlar %80 kullanım oranına sahipti.
şu an firefox en yüksek kullanım oranına sahip(ie7 ve 6'yı ayırırsak)
chrome her gün yükseliyor.
ve bunlar hala ie'den çok daha güvenli.

nedeni ise özgür yazılımın bir parçası olan açık kaynak felsefesinden kaynaklanıyor.
bu şekilde ortak havuz oluşturulduğundan dolayı tekerlek yeniden icat edilmek zorunda kalmıyor.
programlar hem daha hızlı, hem daha güvenli, hem daha konforlu oluyor.
linux zaten bu programların asıl çalışma platformu.
açık kaynak bir şeyde güvenlik açığı oluşturacak bir kod en fazla birkaç saat içerisinde tespit edilir.
dolayısıyla beta harici full sürümler yayınlanmadan önce illa ki açıklar giderilir.
düşün ki milyonda bir ihtimal giderilmedi, her şeye rağmen windows'tan daha hızlı giderilir.

microsoft şirketi bir kere kapalı kaynak olduğundan içinde ne var bilemiyorsun
birçok kişi microsoft şirketinin istatistik ve benzeri şeyler yapmak amacıyla içine virüs koyduğundan bahsediyor.
microsoft zaten bunu inkar bile etmiyor, herşeyi kılıfına uydurmuşlar.
antivirüs programları zaten windows'un yarım kaldığı noktaları tamamlıyor.
dolayısıyla linux'te hiçbir zaman antivirüs ve antispy programı olmamıştır
şimdi birkaç kişi var diyecek, onlar windows'taki virüsleri linux üzerinden taratmak için,

senin koyduğun meşhur virüsü ben biliyorum, 34 dakika içerisinde sorun giderildi, Windows'ta ise 7 yıldır kapatılmayan güvenlik açıkları var.(win7'de taaa 98 zamanlarından kalma açıklar var)
Çünkü birinin kodlarını sadece şirket çalışanları görüyor, öbürünü ise bütün dünya.

Şimdi Windows'u kötü göstermeye çalışmıyorum.
Win7 çok klas bir işletim sistemi, ben şu an win7 kullanıyorum.
Linux'un özellikle oyun ve grafik alanında gelişmesi lazım bence
Ama güvenlik ve hız olarak nasa, fbi, cia, pentagon, bankalar, cern deneyi, süper bilgisayarlar linux'u tercih ediyor.

Doğruya doğru.
Al bak dünyanın en pahalı ve hızlı 20 süper bilgisayarı ne kullanıyor
[img]http://www.habertux.com/wp-conte ... %C3%BCs%C3%BC-2.png[/img]

Son Düzenleme: tremere ~ 20 Şubat 2011 23:48
hahahaapşuu
21-02-2011, 17:14   |  #13  
OP Yeni Üye
40 mesaj
Alıntı: tremere  
bak şimdi canım kardeşim.
daha 3-5 yıl önce senin abilerin aynısını mozilla firefox ve google chrome için diyorlardı.
internet explorer o zamanlar %80 kullanım oranına sahipti.
şu an firefox en yüksek kullanım oranına sahip(ie7 ve 6'yı ayırırsak)
chrome her gün yükseliyor.
ve bunlar hala ie'den çok daha güvenli.

nedeni ise özgür yazılımın bir parçası olan açık kaynak felsefesinden kaynaklanıyor.
bu şekilde ortak havuz oluşturulduğundan dolayı tekerlek yeniden icat edilmek zorunda kalmıyor.
programlar hem daha hızlı, hem daha güvenli, hem daha konforlu oluyor.
linux zaten bu programların asıl çalışma platformu.
açık kaynak bir şeyde güvenlik açığı oluşturacak bir kod en fazla birkaç saat içerisinde tespit edilir.
dolayısıyla beta harici full sürümler yayınlanmadan önce illa ki açıklar giderilir.
düşün ki milyonda bir ihtimal giderilmedi, her şeye rağmen windows'tan daha hızlı giderilir.

microsoft şirketi bir kere kapalı kaynak olduğundan içinde ne var bilemiyorsun
birçok kişi microsoft şirketinin istatistik ve benzeri şeyler yapmak amacıyla içine virüs koyduğundan bahsediyor.
microsoft zaten bunu inkar bile etmiyor, herşeyi kılıfına uydurmuşlar.
antivirüs programları zaten windows'un yarım kaldığı noktaları tamamlıyor.
dolayısıyla linux'te hiçbir zaman antivirüs ve antispy programı olmamıştır
şimdi birkaç kişi var diyecek, onlar windows'taki virüsleri linux üzerinden taratmak için,

senin koyduğun meşhur virüsü ben biliyorum, 34 dakika içerisinde sorun giderildi, Windows'ta ise 7 yıldır kapatılmayan güvenlik açıkları var.(win7'de taaa 98 zamanlarından kalma açıklar var)
Çünkü birinin kodlarını sadece şirket çalışanları görüyor, öbürünü ise bütün dünya.

Şimdi Windows'u kötü göstermeye çalışmıyorum.
Win7 çok klas bir işletim sistemi, ben şu an win7 kullanıyorum.
Linux'un özellikle oyun ve grafik alanında gelişmesi lazım bence
Ama güvenlik ve hız olarak nasa, fbi, cia, pentagon, bankalar, cern deneyi, süper bilgisayarlar linux'u tercih ediyor.

Doğruya doğru.
Al bak dünyanın en pahalı ve hızlı 20 süper bilgisayarı ne kullanıyor
[img]http://www.habertux.com/wp-conte ... %C3%BCs%C3%BC-2.png[/img]

Teşekkür ederim. Linux gerçekten harika bir işletim sistemi. Yalnız çekincelerim koderler hakkındaydı,sizin açıklamanızla da o çekincelerim ortadan kalktı. Aslında sizin de söylediğiniz gibi Linux'un biraz daha gelişip standartlaşması gerekecekcek birçok şeyi var. Mesela Windows işletim sistemindeki exe paketleri veya NTFS dosya sistemi gibi. Ext dosya sistemleri 1 2 3 4 diye gidiyor. Gnome ve KDE arasında bir tercih yapmaları gerek. Yani kendi içerisindeki saçmalıkların da giderilmesi gerekir. Saygılar

tremere
21-02-2011, 22:03   |  #14  
Yeni Üye
49 mesaj

Linux'un biraz daha gelişip standartlaşması gerekecekcek birçok şeyi var.
Kendi içerisinde bile bazı standartları yok. Kesinlikle haklısın.
Ancak senin söylediğin exe ve ntfs'yi desteklememesi bu şeylerin içinde değil.

Exe microsoft şirketinin kendi program kurulum kütüphanesidir. Linux'te ise farklı dağıtımların kurulum dosyaları vardır deb ve rpm gibi. Sorun exe'nin microsoft'a ait olması değil, kapalı kaynak olması.
Ntfs de aynı şekilde. ext1 diye bir sistem yok. ext2-3-4. Nasıl ki fat microsoft'un ilk dosya sistemi olmasına rağmen hala destekleniyorsa ext2 ve 3 de destekleniyor. Ayrıca ext4 ntfs'ye göre çok daha hızlı bir dosya yönetim sistemidir. Disk birleştirmeye ihtiyaç duymaz.

Gnome ve KDE arasında bir tercih yapmaları gerek sözünüzden linux'un güzelliği olan tercih yapma olayını kavrayamadığınızı görüyorum. Linux bunun üzerine kurulu bir sistem. İsteyen istediğini tercih etsin. Hatta sistemin ismini değiştirip kendi isminle dahi açılmasını sağlayabilir. Ali'nin Linux'u açılıyor gibi...

Linux'un bence en büyük sorunu xorg. Ondan da orta vadede kurtulacaklar zaten.Directx10 ve 11'in oyun geleceği parlak olmadığı için ilerki yıllarda Opengl'ye kaymalar artacak ve Linux'te oyun dramatik biçimde kendiliğinden gelişecektir.

Dediğim gibi ben şu an win7 kullanıyorum ama linux gelişmelerini de yakından takip ediyorum.
Buradan günlük linux haberlerini okuyabilirsin(İngilizce)

Herşeyden önce rekabet iyidir. Rekabet olmasaydı bugün win7 bu kadar güzel olmazdı. Vista rezaleti sona ermezdi.

Son Düzenleme: tremere ~ 21 Şubat 2011 22:04
hahahaapşuu
22-02-2011, 23:02   |  #15  
OP Yeni Üye
40 mesaj
Alıntı: tremere  
Linux'un biraz daha gelişip standartlaşması gerekecekcek birçok şeyi var.
Kendi içerisinde bile bazı standartları yok. Kesinlikle haklısın.
Ancak senin söylediğin exe ve ntfs'yi desteklememesi bu şeylerin içinde değil.

Exe microsoft şirketinin kendi program kurulum kütüphanesidir. Linux'te ise farklı dağıtımların kurulum dosyaları vardır deb ve rpm gibi. Sorun exe'nin microsoft'a ait olması değil, kapalı kaynak olması.
Ntfs de aynı şekilde. ext1 diye bir sistem yok. ext2-3-4. Nasıl ki fat microsoft'un ilk dosya sistemi olmasına rağmen hala destekleniyorsa ext2 ve 3 de destekleniyor. Ayrıca ext4 ntfs'ye göre çok daha hızlı bir dosya yönetim sistemidir. Disk birleştirmeye ihtiyaç duymaz.

Gnome ve KDE arasında bir tercih yapmaları gerek sözünüzden linux'un güzelliği olan tercih yapma olayını kavrayamadığınızı görüyorum. Linux bunun üzerine kurulu bir sistem. İsteyen istediğini tercih etsin. Hatta sistemin ismini değiştirip kendi isminle dahi açılmasını sağlayabilir. Ali'nin Linux'u açılıyor gibi...

Linux'un bence en büyük sorunu xorg. Ondan da orta vadede kurtulacaklar zaten.Directx10 ve 11'in oyun geleceği parlak olmadığı için ilerki yıllarda Opengl'ye kaymalar artacak ve Linux'te oyun dramatik biçimde kendiliğinden gelişecektir.

Dediğim gibi ben şu an win7 kullanıyorum ama linux gelişmelerini de yakından takip ediyorum.
Buradan günlük linux haberlerini okuyabilirsin(İngilizce)
www.distrowatch.com
Herşeyden önce rekabet iyidir. Rekabet olmasaydı bugün win7 bu kadar güzel olmazdı. Vista rezaleti sona ermezdi.

%100 haklısınız. Bir tanıdığımın bilgisayarına geçen yılın başlarında Pardus 2009/2 kurmuştum ve şu ana kadar ne sistem çökmesi ne de başka sorunlar çıktı. Şu an soruyorum memlunmusun diye, hiçbir sorun yok Allah senden razı olsun diyor. Yani en azından Windows kadar sorunlu bir işletim sistemi olmadığı da kesin...

loseface
28-02-2011, 16:28   |  #16  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

konuyu pek okumadım ama konuya açana cevap yazayım.Virüs yazılıyor,hatta şu an büyük ihtimal microsoft makinalara yazmaktan daha cazip birşey nede olsa bir havası var linuxa virüs yazdım diye ancak linuxa virüs yazıldığında,o virüs sistemin bir açığından faydalanarak etkisini gösteriyor.Bunuda herhangi bir kullanıcı geliştiricilere ilettiğinde anında yaması çıkıyor açık kaynak olduğu için binlerce kişi bu açığı kapatabiliyor.Birde demişsin o kadar kişiden 5000 i kötü düşünceli olsun geliştiriciler birde destekçiler var özgür yazılımda.Destekçiler kodlarını yollarlar geliştiricilerde hemen o kodu eklemezler bazı testlere tabi tutup dapıtımlarına eklerler.Bundan dolayı virüs sorunu olmuyor.

devil_darkness
04-03-2011, 13:20   |  #17  
Yeni Üye
35 mesaj

Lütfen çok rica ediyorum bir gnu/linux kitabı okuyunuz. Zamanınız yoksada unix'in dosya yapısı ve kullanıcı yetkileri üzerine bir makale okuyunuz. gnu/Linux, unix sistemlerine giren zararlıların niye zarar vermeyeceğini kendiniz görürsünüz.
uzun lafın kısası
Virus yazılabilir ama adam gibi kurulmuş, kullanıcı yetkilier doğru verilmiş bir makinede virus sisteme zarar veremez.

Kapalı Hesap (107285)
22-03-2011, 18:21   |  #18  
Kapalı Hesap
853 mesaj

Peki şöyle birşey olabilir mi? Örneğin benim pc!de hem windows hem de linux kurulu. İnternete sadece linux üzerinden giriyorum ve anti-virüs kullanmıyorum. Şimdi linux ile internete girdiğimde pc'ye windows virüsleri dolup oradan windowsa atlama durumu olabilir mi? kendiliğinden veya örneğin bir mp3 dosyası ile...

LİNUXSİST
28-03-2011, 09:40   |  #19  
Taze Üye
9 mesaj

Alıntı: tumantuy14.02.2011 20:09:57[url=linux-ta-virus-olmaz-diyenler_t195798_r1026674.html][/url]

siz devam edin virüs yok canııııııııım

Koyunu kurda emanet etmek tam bu sistemler için söylenebilecek çok iyi bir deyim

illa bu kodlardan anlayan birisi çıkıp derdi var diye bu zamana kadar en azından açık kaynak kodlu microsoft gibi kapalı değil microsoftta adamlar ismini ne işe yaradığını bilmediğimiz bir sürü güncelleme yayınlıyorlar... bu durumda söylediğiniz gibi linux güvenli değilse windows da değil ama ben tercihimi linuxdan yana kullanırım en azından açık kaynak kodlu....

bensenbiz
08-06-2011, 23:33   |  #20  
Taze Üye
12 mesaj

Para babalarının tekerleğine çomak sokmuş olduğu için Linux, bu o para babalarının (onalr bilir kendilerini) uydurdukları savsatalardır. Hicbir sistem güvenli değildir tamamen. Ama Linux ta bir açığın kapatılması en fazla 24 saat sürer. Windowsta ise aylarca beklersiniz açıklar kapatılsın diye. Bi sürüm çıkartır Microsoft ardından 3 tane service pack cıkarıtr. Demekki beni tam olarak koruyamamıs bana eksik sistem satmış. Yakında herkes anlaycak Linux'un gücünü.Yaşasın özgür yazılım

hworm
29-06-2011, 16:19   |  #21  
Taze Üye
5 mesaj

windowsdaki virüs sayısı milyon tane linuxdaki sayı taş çatlasa 2-3 bin :) ki arkadaşın dediği gibi root yetkisi isteyen işlemlerde parola girilmesi gerek.windowsu ayakta tutan şey oyunlar ve kolay kullanım.ve tabi insanları alışkanlıklarından vazgeçememesi.windows oyunları wine ve playonlinux ile her ne kadar oynanabilsede tüm oyunları desteklemiyor ve tam randıman vermiyor bu yüzden oyunseverlerin çoğunluğu windowsu tercih ediyor.linux kullananlar ise bilgisayar bilgisi acemiden bi nebze yüksek elite kesim olarak kalıyor :) Yanlış anlaşılmasın linux kullanan bilgisayar dahileri de var :) ama acemiler bilgisayar kullanmaya yeni başlayanlar genelde windows ile başlıyor.Bilgi edinen ve farklı birşeyler olduğunu görenler linux'a kayıyor :)

Son Düzenleme: hworm ~ 29 Haziran 2011 16:20
Banned
29-06-2011, 17:50   |  #22  
Banlandı
558 mesaj

aga sana tavsiyem bu videoyu sevgili linuxsever kardeşler partisinin resmi sitesi ubun tu forum türkiye de paylaş bakalım seni ne yapıyorlar TC. vatandaşlığından bile çıkarırlar. bide video açılmıyor aga