Linux'u denemek istiyorum

HPQ-User
31-07-2008, 15:00   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Linux sormuş:
İyi günler. Ben Linux işletim sistemini denemek istiyorum. İnternetten araştırdığım kadarıyla Ubuntu çok kullanılan bir versiyon. Sanırım Eylül'de yeni bir sürümü çıkacakmış ve çeşitli yenilikler sunacakmış. O zamana kadar yüklemeyi düşünmüyorum. Aklıma takılan bir şey, Ubuntu'ya Wine programıyla Office 2003/2007, babylon ve lingvo gibi sık kullandığım programların yüklenip yüklenemeyeceği. Hatırladığım kadarıyla %90 oranında uyumluluk sağlanabiliyormuş Wine ile. Dual-boot sistem istiyorum, çünkü Windows'a illaki ihtiyacım olacak. Bir de Chip OS varmış, kısa bir süre önce öğrendim. O nasıl bir sistem ve Ubuntu yerine onu kullanmamı tavsiye eder misiniz? Özgürlükten yana olan Linux kullanıcılarından destek bekliyorum. Videolu anlatımlar varsa çok daha iyi olur. Ben de eğer Windows'a ihtiyacım olmadığına %100 karar verirsem tam bir Linux'çu olmayı istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
ACER aspire laptop

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.1

Hiper£l£v£nKids
31-07-2008, 15:51   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

Öncelikle Pardus'ta iyi bir dağıtım hem tubitak tarafında türkleri tarafından geliştiriliyor.Wine çoğu şeyi uyumlu yapıyor ama office messenger gibi ms yazılımlarını uyumlu yapmadığı gibi şikayetler görüyorum bazı forumlarda.Ama yapıyor diyenlerde var.Sonuç sana kalmış ubuntunun yeni sürümü çıkınca onu nero ile cdye bootlana bilecek bir şekilde yazdır ve kur çoğu linux dağıtımının kurulumu windows kadar kolaylaştı yani iş sana kalmış

SAİNT
31-07-2008, 16:14   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

bugüne kadar bir çok sistem duydum ubuntu pardus vs vs ama ne işe yaradıklarını bilmiyorum xp çok seviyorum herşeye uyumlu program sıkıntısı yok ne biliyim ya işte istediğin herşeyi her yerde bulabiliyorsun yani onsuz bir işletim sistemi düşünemiyorum vistayı bile şimdilik gözümde yok arkadaş pardüsü yüklemesiyle kaldırması bir oldu hiç birşeyi tanımıyor oyun yüklenmiyor eeeeeeee ben napacam pc bakıpdurcammı ı love you xp