Linux’un Yaratıcısı Hangi Masaüstünde ?

world_pc
18-07-2009, 20:59   |  #1  
world_pc avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,359 mesaj

Linux işletim sistemi çekireğinin geliştiricisi Linus Torvalds, işletim sistemi altında kullandığı masaüstü yöneticisini değiştirdi. Torvalds şimdi ne kullanıyor?
Linux işletim sistemi çekirdeğinin baş mimarı ve şu anki baş geliştiricisi Linus Torvalds, günlük hayatında da elbette bir Linux çekirdeğine sahip işletim sistemi kullanıyor.

Yazılım uzmanı olması onun bir grafik ara yüze ihtiyacı olmayacağını düşündürse de, bu düşüncenin aksine kendisi zamanında sıkı bir KDE kullanıcısı olarak tanımlanıyordu. Şimdilerde ise bu kararından çark etmiş görünen Torvalds, artık GNOME masaüstü arabirimini kullanıyor.
Bu Geçiş Neden?
Tabii geçişin ne olduğundan çok neden olduğu daha önemli. KDE, çoklu ortam bakımından oldukça zengin bir masaüstü sistemi. GNOME ise aksine çok daha basit ve sade olmasıyla öne çıkıyor. Linus Torvalds ise KDE 4′te henüz olgunlaşmamış olan özellikler ve gittikçe karmaşıklaşan yapı sebebiyle artık GNOME kullandığını söylüyor. kendi nitelemesiyle KDE 4′e “tam bir felaket” diyen Torvalds’ın geçiş sebebi de bu şekilde ortaya çıkıyor. Tabii ki birçok kullanıcı için KDE 4 oldukça başarılı ve sağlam bir masaüstü sistemi olmaya devam ediyor.

Selçuk İslamoğlu
18-07-2009, 22:13   |  #2  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Doğru diyor.

PcMaKeR
18-07-2009, 23:40   |  #3  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

KDE kadar kasan dengesiz masaüstü görmedim.
opensuse nin dvd versiyonunu indirdim kde yi seçtim anam o nedir ya masaüstüne vista gadget gibi birşeyler koymuşlar sürükle bırak yaparken pc kendinden geçiyor. Taklitlerinden sakının sözü doğruymuş.

Mustafa Can
19-07-2009, 00:42   |  #4  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
KDE kadar kasan dengesiz masaüstü görmedim.
opensuse nin dvd versiyonunu indirdim kde yi seçtim anam o nedir ya masaüstüne vista gadget gibi birşeyler koymuşlar sürükle bırak yaparken pc kendinden geçiyor. Taklitlerinden sakının sözü doğruymuş.
eskiden kde güzeldi ama aynı olay az önce pardus 2009da başıma geldi aynen katılıyorum

Mustafa Can
19-07-2009, 00:57   |  #5  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

Anket yaptım =)

PcMaKeR
19-07-2009, 12:12   |  #6  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Yetti artık bulduğuma pişmanım kullanmayın diyormuş :P Şaka bir yana Linuxun Server olarak kullanımı çok iyi.  Özellikle PHP - (Mysql - Oracle) - APACHE üzerinde web server ları çok başarılı. Uygun opmize edilirse karşısına aynı özellikler Windows server 2003 yada 2008 koyup onada PHP - (Mysql - Oracle) - APACHE kurup karşılaştırsan Linux ezip geçiyor.

Ama şöyle birşey var bunu sadece RedHat linux Enterprise 5 ile Suse Linux Enterprise 10 da gördüm en son.

Ama son kullanıcı için hala erken.