Lityum iyon piller neden patlar?

CHIP Online
25-02-2013, 11:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Sık sık patlayan pil haberlerini görüyoruz. Peki ama bu piller neden patlıyor?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/lit ... n-patlar_38813.html

Resimlerle: Cebinizin pili çabuk bitmesin

Lityum iyon piller, bugün en sık kullanılan şarjlı pil teknolojileri arasında bulunuyor. Cep telefonlarından uçaklara çok geniş bir kullanım alanına sahip olan lityum iyon pillerin kötü bir alışkanlığı var: çok nadir de olsa patlayabiliyorlar.


Peki lityum iyon pillerin içinde ne oluyor bitiyor da, bir bomba gibi patlayabiliyor?


Lityum iyon piller, "ısıl sürüklenme" olarak bilinen bir işlem dolayısıyla patlamaya meğillidirler. Bu durum, temel olarak artan ısının sistemin daha fazla ısınması, böylece ısının giderek artması şeklinde oluşan bir pozitif döngü olarak tarif edilebilir. Isıl sürüklenmeye fiziksel ve kimyasal birçok işlemde rastlanır; patlayan yıldızlar ve kuruyan beton gibi.


Lityum iyon pillerde, birkaç nedenden dolayı ısıl sürüklenme gerçekleşebilir. Pilin içerisindeki negatif ve pozitif kutupları ayıran zarda meydana gelen aşınmalar, zamanla kısa devrelere yol açabilir. Bu durum, lityum iyon pilin erimesine neden olur. 60 dereceden yüksek ortam ısısı, sıkça fazla şarj etmek, pile yapılan modifikasyonlar, onun patlamasına neden olan faktörler arasında sıralanıyor.


Tüm Konu: Lityum iyon piller neden patlar?

Resimlerle: Cebinizin pili çabuk bitmesin

Kaynak: www.chip.com.tr