longhorn nedir?

massas
12-02-2010, 00:14   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
681 mesaj

arkadaşlar longhorn uzun zamandır kafamdaydı.(3-4 yıldır.) Bu gün yine bir makalede gördüm kafama takıldı. Bir işletim sistemimi  yoksa windows server 2008 gibi bir şey mi aydınlatırsanız sevinirim.

mcafee23 ayrılmıştır
12-02-2010, 00:19   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

vista'nın yapım aşamasındaki kod adıdır

massas
12-02-2010, 00:21   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
681 mesaj
Alıntı: mcafee23  
vista'nın yapım aşamasındaki kod adıdı
Windows 7 beta 7000 gibi bir şey mi?

mcafee23 ayrılmıştır
12-02-2010, 00:22   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/windows-longhorn_t124518.html

evet onun gibi birşey
vista win7 ile alakası yok
vista beta  diyelim

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 12 Şubat 2010 00:24
PcMaKeR
12-02-2010, 00:31   |  #5  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

vistanın geliştirme aşamasındaki kod adıydı.
hala da görebilirsiniz vista,windows server 2008 hatta windows 7 de.
system32 içinde gezinti yapın.

Bir programa geliştirme aşamasında takma ad verilir. bu ad en son piyasada sunulacağı zaman değiştirilir.

mesela visual studio ya orcas dediler(2008 versiyonuna).

_hEro
12-02-2010, 01:03   |  #6  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj

Hmm açıkcası ilk defa duydum.Bunu yapmaktaki amaç ne peki ?
Usül öle galiba :p

Reborn91
12-02-2010, 01:04   |  #7  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj
Alıntı: _hEro  
Hmm açıkcası ilk defa duydum.Bunu yapmaktaki amaç ne peki ?
Usül öle galiba :
Birazcık tanıtım sanırım.

hamann7725
12-02-2010, 01:16   |  #8  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

Aslında ben longhorn kelimesini ilk olarak 2001 yılında bir makalede görmüştüm sanırım.İşletim sisteminin adı longhorn diye bazı şeyler geçiyordu bu vista adı sonradan falan çıktı.Hatta ben longhorn diye bilirken vista çıkmış falan dediler.Dedim o ne yav? Gülümseme Longhorn çıkacaktı falan demekki işte o zaman isimde böyle bir değişikliğe gidildi.

PcMaKeR
12-02-2010, 09:32   |  #9  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

Ya bir ürün çıkarken ona tak diye isim koyamazsınız.
O ürün ile isim birbirini çağrıştırmalı.
Vista ismini alması görsellikten geldi. İlk defa windows ta köklü değişikliğe gidiliyordu. Codename ms içinde herşey ms dışında hiçbirşey.

h@y@let
12-02-2010, 18:24   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
887 mesaj

Windows 7 nin codename de vienna ydı mesela :)

massas
12-02-2010, 22:31   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
681 mesaj
Alıntı: h@y@let  
Windows 7 nin codename de vienna ydı mesela :)
Aynen onu hatırlıyorum az aramamıştık zamanında :))))

özkan_oktay
12-02-2010, 22:46   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,355 mesaj

longhorn xp den önceki işletim sistemlerinden biri xp yapım aşamasındaki haliydi..ilk longhorn oydu..windows history oalrak araştablrsnz...

Kapalı Hesap (46812)
13-02-2010, 00:01   |  #13  
Kapalı Hesap
26 mesaj

özkan_oktay yok artık diyorum...

daha önce söylemişler bende söyleyeyim.

xp nin modifiye edilmiş halidir kendisi microsoft yeni bir sürüm çıkarıp aynı millenium edition taktiğini uygulaıp piyasayı oyalarak daha sağlam bir işletim sistemi yapmak için vakit kazanacakları bir sürümdü longhorn. m1 yani milistone 1 sürümü yani ilk beta sürümü tam bir hayal kırıklığı yarattı çünkü xpden tek farkı birazcık görselliğiydi. eğer bu sürümü bulup kurarsanız daha kurulum aşamasında win xp yazılarını bile görebilirsiniz. daha sonra microsoft komple olarak bu projeyi rafa kaldırıp en baştan bir işletim sistemi yapmaya karar verdi buda vista oldu ama taktiklerinden vazgeçmediler ve vista çıkar çıkmaz ozamanki vienna yani win7 üzerinde çalışmaya başladılar. buda bir isyana neden oldu ozamanlar çünkü pc dünyasının önde şirketleri bile uyumsuzluk derdinden yakınıyorlardı. microsofttan ardı arkası kesilmeyen açıklamalar arasından birisi blackcomb ismi ile sıyrıldı. bu isimli servis paketi vistayı viennaya yani win7ye heryönden bir adım daha yaklaştırıcak ve win7de başlat düğmesi beklemeyin gibi açıklamalara neden olacaktı. neyseki beklenen service packler kimseyi pek memnun etmedi. tabiki aynı me den sonra xp nasıl geldiyse vistadan sonra hemen hemen herkesi bayram ettiren vienna yani win7 geldi. Tabi bu arada bir grup yazılımcı longhorndan çok etkilenmişlerdi bunun nedeni xp gibi sağlam ve stabil olması vista gibi görsel olması idi. Vistanın hezimeti ardından bu grup longhorn üzerine eğilip longhorn reloaded m1 adında bir illegal işletim sistemi ortaya çıkardılar. Bütün dünya nefesini tutup microsoftun tepkisini bekledi tabi hemen yasaklanmasını istedi microsoftta. longhorn reloaded m1i yapan yazılımcılar m2 çıkmayacak stabil son sürüm çıkacak demişti ve kendi sayfalarında hertürlü yazılım ve donanım desteği vereceklerini dile getirmişlerdi ama beklenen malesef olmadı ve asla son sürümü çıkmadı. ancak longhorn reloaded gerçekten xp kadar stabil vista kadar görsel bir işletim sistemi biraz ararsanız kesinlikle bulursunz ama ne yazıkki sadece ingilizce...

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (65009) ~ 13 Şubat 2010 00:05
PcMaKeR
13-02-2010, 00:04   |  #14  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj
Alıntı: özkan_oktay  
longhorn xp den önceki işletim sistemlerinden biri xp yapım aşamasındaki haliydi..ilk longhorn oydu..windows history oalrak araştablrsnz...
xp nin  1 kod adı vardı:
Windows neptune ve oddyssy 2000 için
sonra xp de aynı yıllarda 2000 rtm çıkmadan önce (windows 7 nin başlangıcı gibi aynı) whistler kod adıyla başlandı. Longhorn windows xp rtm haline kavuşmak üzereyken başlandı belkide ms nin en uzun dönemiydi windowsta geliştirme yapılırken. 2001 den 2006 kasıma kadar longhorn olarak anıldı 2007 de rtm haline tam dönmeden önce vista ismini aldı.

longhorn geliştirilirken xpnin cilası yavaş yavaş parlatıldı kötü yanları temizlendi çekirdek tamamen yenilendi longhorn hazır hale geldi ve takma adından kurtuldu.

yani longhorn kısaca vistanın takma adıydı ben hiç xp de longhorn yazısı görmedim ama vistanın çoğu yerinde longhorn bulunmaktadır. sp1 ve sp2 de isimler yerini vista haline bıraktı neredeyse.

windows history e bakarsanız göreceksiniz...

Birazcık daha dikkat!

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Neptune : 2000

http://en.wikipedia.org/wiki/Development_of_Windows_XP : xp

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Longhorn : vista.

Kapalı Hesap (46812)
13-02-2010, 00:11   |  #15  
Kapalı Hesap
26 mesaj

PcMaKer arada şu var longhorn tamamen bırakıldı ve vista sıfırdan tekrar yazıldı ben ozamanki haberlerden öyle biliyorum, verdiğiniz linkler ingilizce türkçe bir açıklama varmı bu konuda net bir bilgi olarak

PcMaKeR
13-02-2010, 00:26   |  #16  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
8,935 mesaj

translate ile çevirin okuyun derim. xp ilk milenstoneundan çıkışına kadar inceledim.
mesela xp nin 64 bit olan sürümünü çoğu kişi xp nin64 bit olarak derlendiğini sanıyor ama windows server 2003 64 bit ile aynı çekirdeği paylaştığını bilmiyor.

longhorn nun hiç rafa kalktığını duymadım. geliştirme süreci çok yavaşladı çünkü windows vistada olan performans sorunları xp çıktığında da vardı hatırlarsanız xp nin sp1 ine kadar önerilen en düşük sistem ile önerilen normal pc de bile kağnı gibi çalışıyordu. xp nin mesela en iyi olduğu dönem sp2 nin çıktığı dönemdi.

sp3 ise vista sp1 ile birlikte çıktı neredeyse mesela vistadaki bazı özellikler eklenmişti xp sp3 e. uzak masaüstü bağlantısı,nap,firewall düzenlemeleri, özel birkaç güncelleme ile vista ile iyi haberleşmesi sağlandı sp3 lü xpnin. sp2 li xp vista ile tam haberleşemiyordu yada windows server 2008 in etki alanına tam giremiyordu...

Mesela Windows 2008 server da longhorn olarak anıldı çoğu durumda. Ama baktı ms vistada problemler var windows 2008 server ı sp1 ile birlikte piyasaya sürdü ve çıkış tarihi windows vista sp1 in çıkış tarihiyle neredeyse aynıdır.

Kısaca longhorn ms nin kafasını ağrıtan bir geliştirme süreciydi. çünkü ilk defa çoklu çekirdek mimarisini ve 64 bit işletim sistemlerinin yaygınlaştığı bir dönemdi ve pc donanımıda durmadan gelişiyordu.

windows 7 de bu hatayı yapmadı... windows 7 ile windows server 2008 r2(revizyon iki) aynı çekirdeği paylaşıyor ve pc deki donanımı en iyi optimize ederek kullanıyor.

Umarım yeterlidir.
şuna aldanmayın:
çoğu yerde windows xp longhorn build 4XXX olarak anılır evet doğrudur fakat kernel değiştirilirken arayüz cart diye değişmiyor insanlar xp görünümü görünce bu windows xp nin cilalanmışı dediler ve öyle gitti. ama 2003 - 2007 ocak arasında çekirdek yenilendi. çoğu özellik değişti. driver katmanı, bellek katmanı, işlemci uyumluluğu vb birçok şey değişti. Ama bunlar arayüzü görenin sadece xp cilası olduğunu düşünmesini değiştiremedi.

ms en büyük hatayı burda yaptı işte. kullanıcıların öneri ve istekleri windows  7 deki gibi tutulmadı.(bence...)

Kapalı Hesap (46812)
13-02-2010, 11:22   |  #17  
Kapalı Hesap
26 mesaj

PcMaKeR söylediklerinizde haklısınız, translate saçmalıyor arada ondan sorayım dedim, bu arada rafa kaldırılma haberleri ciddi ciddi var, yani bunu microsoftun kendi açıklamalarında bile görmüştüm, chipte haberleri vardı ama bulamadım

Ahmet Ertuğrul
13-02-2010, 15:26   |  #18  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Longhorn kod adı piyasadayken yapılan boynuzlu duvar kağıtlarından hatırlıyorum.

uGuR.uK
13-02-2010, 18:42   |  #19  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

ne longhorn'muş anasını satim 2 sayfa uğraştırmış milletiGülümseme. halbuse olay basit; XP'nin tam oturduğu zamanlarında MS bunun yerine alcak yepyeni sistemine başlamıştı zaten. O boynuzlu resimler, biton haberler vs. bunlarla birlikte kod adıda enteresandı: "Longhorn". farklı tarzda bir işletim sistemi geliyor, herşey değişcek vs. nidalarıyla döndü dolaştı sonra vista yapıp satıldı.

pcman34
13-02-2010, 20:33   |  #20  
pcman34 avatarı
Yıllanmış Üye
728 mesaj

yahu vista m1 (longhorn) bulan olursa iso linki koyabilirmiiii

ulas742
10-02-2011, 18:43   |  #21  
Yeni Üye
43 mesaj