lütfen yardım

figen555
28-12-2009, 16:57   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
20 mesaj

Msn ve postalarımı açtığım kimi zamanlarda cep telefonuma (bazen diğer zamanlarda da olabiliyor) çağrı alıyorum. Numaralara dönüş yaptığımda ise bağlanamıyorum. Yurt dışı kodlarla başlıyorlar. İlk defa telefon elimdeyken tesadüf etti, sadece bir kez çaldığını da böylece öğrenmiş oldum. Mesela üç gün önceki numara +359 895 825903, bugün gelen çağrı +359 893 243168.  Çok önceleri bir kez google dan bakmıştım numaraya, Suudi Arabistan koduydu. Arkadaşlarım vardı yanımda. Belki Hacıdan birileri aramış ve numarayı yanlış çevirmiştir dediler hatta. Üzerinde durmamaya çalışıyorum ama neredeyse sürekli böyle çağrılar oluyor. Ayrıca msn de çok sık olarak (üstelik hiç kullanmıyorken, yani masaüstünde açık duruyor ve sadece müziğimi açıp evin başka başka yerlerindeki işlerimi yaptığım zamanlarda bile oluyor) "Bağlantı sorunu nedeniyle yaptığınız değişiklikler kullandığınız diğer bilgisayarlara uygulanmayacaktır" olarak buluyorum. Farkettiğim bir şey daha oldu böyle olunca msn sanırım yeniden açılmış oluyor ki, plas özelliği olmadan açılmış durumda buluyorum msn penceresini. Aslında daha bir sürü istem dışı ve diğer insanlarda pek de rastlanmayan bağlantı sorunları, postalarımı zaman zaman açamama, tüm bunlardan sonra duyarlılığım arttığı için çok dikkat ettiğim  ve doğru yazdığımdan kesinlikle emin olduğum halde parola yanlış hatası verdiği için çoğu zaman iki kez parola girdiğimde açabiliyorum gibi gibi problemlerim var. Bu sorunları evimdeki pc de laptopta da yaşıyorum. Çok uzun yazmış olduğumun farkındayım. Bunlar ne anlama geliyor lütfen yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkür ediyor, yanıtlamasanız bile beraberinde iyi günler ve sağlıklar diliyorum.

G00GLE
28-12-2009, 20:37   |  #2  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
747 mesaj

telefon ile msn arasında herhangi bir ilişki olduğunu sanmıyorum. bu çağrılar çoğunlukla bir zamanlarki 900 lü hatlar gibi çok yüksek meblağda dakika ücretiyle faturalara yansıyan aramalara yönlendirmek amacıyla yapılıyor. kesinlikle itibar etmemenizi öneririm. öte yandan bilgisayarlarınızın aynı şekilde davranıyor olması kullandığınız programlar ve kullanım alışkanlıklarınızla alakalı olabilir. örneğin bahsettiğiniz plus programı dikkatli kurulmadığında reklam yazılımı da kuruyor sisteme. onun gibi şeyler olabilir. tavsiyem sistemlerinizi sağlam antivirüs programlarıyla taramanız yönünde olacaktır.

figen555
28-12-2009, 21:12   |  #3  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
20 mesaj

ilginize teşekkür ederim. Zaten msn ve csm arasında bir bağlantının varlığını düşünmek bana da biraz paranoyak bir yaklaşım gibi geliyor aslında. Ancak, sözkonusu telefonu (hem cihaz hem numara olarak aynı) daha önce  modem olarak kullanmıştım laptop için. Sonra, yine aynı yerde o yerin ağında kullandım uzun süre.  Bilgisayarımda kablosuz bağlantı olmasına rağmen ısrarla hissi davranışları nedeniyle ilgili kişiler interneti kablolu bağlantıdan verdiler. Ancak ana modem kablosuzdu ve tüm ağı bunun üzerinden dağıtıyorlardı kablolu da dahil.  Zaten bütün sorunlarım da o zaman başladı. Yani o kadar enteresan ki, ben kayıtsız kalsam bile arkadaşlarım benimle yazışırken veya benimle cep telefonuyla görüşürken neredeyse devamlı gariplikler olduğunu söylüyorlar. Derinden sanki trafiğe açık bir yolun uğultusu gibi ses oluyormuş, ya da en sonuncuyu söyliyeyim. Bir arkadaşamını bedava konuşması varmış. Beni aradı hemen kapattı yetişemedim. Sonra hemen evden aradı yine. Kapatma nedeni olarak da, sen aveaya mı geçirdin numaranı diye sordu hemen. Hayır dedim. Galiba diğer operatörlerden numara değiştirince karşı tarafa bağlanırken farklı bir çalma sesi geliyormuş. Beni aradığında telefon o şekilde ses vermiş. Belki bunların da üzerinde durmamak lazım ancak, telefonumda tekrar arama fonksiyonu eskisi gibi değil, tekrar ara evet seçtiğimde çok uzun süre bağlanamıyor, ya da hiç aramadan, bağlanıyor yazısıyla dakikalarca durabiliyor gibi gibi. Ben de cihazla ilgili gibi düşünüyorum. Fakat, bazen bulunduğum alandan çok farklı yer adı görünüyor. Tamam, farklı bir baz istasyonundan hat alıyor diyeceksiniz ama yakınlarda hiç olmayan alakasız bir yer adı. Kaledibi , kaleiçi gibi ki ne bulunduğum kentte ne de  o sırada bulunduğum yerde buna benzer hiç bir yer adı yok. Yine telefonumda arama yaptığım zaman karşı taraf açtığı anda hani eski jetonlu telefon kulübeleri gibi bir ses geliyor önce. Blıng jeton düştü gibi yani. Evdeki üç cep telefonu da şebeke sorunu yaşamazken benim telefonuma saatlerce ulaşılamıyor olabiliyor. Simi çıkartıp takıyoruz, telefonu tekrar tekrar açıp kapatıyoruz vb. yani böyle durumlarda asla ve asla hiçbir çözüm bulamıyoruz. Kendiliğinden düzelmesini beklemekten başka. Şebeke operatörlerine de ulaşıyorum ama biliyorsunuz onlar da saatlerce soru soruyorlar zaten, ve hiç bir problem yok cihazınıza bakın diyorlar. Ama sim kartımı başka telefona takınca da şebekeyi görmediği zamanlar da oldu. Biliyorum çok uzun yazdım yine. İnanın yaşadığım şeylerin hepsini yazsam sayfalar sürer. Gerçekten tüm bunları kişi kendisi yaşamadan anlayamaz. Hatta benim kafayı sıyırdığımı, paranoya yaptığımı falan sanır ama ben bir şekilde bunları yaşıyorum. Bilgisayarım sürekli güvenlik duvarı kapalı olarak çalışmaya zorluyor. Yani diğer türlü bağlanamıyorum. BROADCOM ADSL ROUTER  diye bir bağlantı atıyor böyle durumlarda gibi gibi daha bir sürü şey. İşin daha da ilginci statik Ip kullanmıyor olmama rağmen, böyle sıkıntılı zamanlarda saatlerce bazen internet, bazen de beraberinde link olmak üzere modem hiçbir sinyal alamıyor. TT net sinyalimin çok güçlü olduğunu sorunun modemde olduğunu söylüyor bu gibi durumlarda kaç kere aradıysam. Resetleyin tekrar açın kapayın falan gibi seçenekler. Artık profesyonel oldum ne yaptıracaklarını biliyorum zaten ve ben onları defalarca denemiş oluyorum o ana kadar. Yine böyle durumlarda boş internet sayfasından modem ara yüzüne de ulaşamıyor oluyorum bir kısmında. Çok sinir bozucu şeyler. Paylaştığınız için teşekkür ediyorum.