Mac ID ile neler yapılabilir?

lindemann
26-09-2010, 20:20   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Selamlar, eğitim için 6 aylığına yurt dışında bulunuyorum, kaldığım yurtta internet bağlantısı için bilgisayarımızın mac id'sini vermemiz gerekiyormuş, (Ethernet bağdaştırıcı yerel ağ bağlantısı fiziksel adresi) ben de verdim zorunlu olarak, ancak biraz rahatsız hissediyorum, saatte 300 mb'ı geçen download yaptığımızda 12 saatliğine internet erişimini kesiyorlar, tamam bu sorun değil zaten bunu kontrol altında tutmak için id'leri aldılar ama daha başka neler yapabilirler, mesela girdiğim siteleri kontrol edebilirler mi? veya dosyalarıma ulaşabilirler mi? Çünkü ağa girdiğimde dosyalarını paylaşıma kapatmamış veya olayın farkında olmayan kişilerin bilgisayarlarını ben bile görebiliyordum, sonra paylaşıma kapattım tabi ki hemen.

Ek olarak bağlantımız wi-fi değil, her odada bir kaynak giriş var, kabloyla bağlanıyoruz.

Bilgisi olanlar yardım edebilirse çok sevinirim..

Son Düzenleme: lindemann ~ 26 Eylül 2010 20:23
mcafee23 ayrılmıştır
26-09-2010, 23:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

hiçbirşey yapamazlar bu sadece kim sistemde bunu görebilirler ve erişim kısıtlaması yapabilirler.
Bu tarz yerlerde sniffer'lar(ağ trafiğini koklayan yazılımlar) ve bunu verdiği ipuçları ile kimse uğraşmaz
Ayrıca modemlere mac korumalı erişim izni verilmiyorsa bu mac adresini mac changer tarzı programlarla rahatlıkla değiştirip sorunsuz kullanmaya devam edebilirsin