mac kurmak istiyorum.... help me...

ndrcck
03-03-2011, 23:28   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

selamlar. arkadaşlar ben acer aspire 5741g kullanıyorum. mac kurmak istiyorum ama bilgisayardan çok fazla anlamıyotum. bana yardımcı olursanız neler yapmam gerektiğini açık bir dille yazarsanız sevinirim. (resimli olursa daha iyi olur Kahkaha )

censez41
03-03-2011, 23:33   |  #2  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

pc ye mac işletim sistemi  kuramazsın

Son Düzenleme: censez41 ~ 03 Mart 2011 23:35
ndrcck
03-03-2011, 23:38   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

peki mac gibi yapabilirmiyim görünüm uygulamalar falan?

emrah33
03-03-2011, 23:48   |  #4  
emrah33 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
802 mesaj

kurulabilir. İngilizcen yeterli derecedeyse videodaki anlatımlar gayet açıklayıcı olmuş.

(video birden fazla parçaya bölündüğü için diğer parçaları sırasıyla izlemelisin.)

ndrcck
04-03-2011, 00:07   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

teşekkürler...

Banned
04-03-2011, 09:46   |  #6  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj
Alıntı: ndrcck  
peki mac gibi yapabilirmiyim görünüm uygulamalar falan?
Ubuntu kur,  kurduktan sonra bana haber ver , ubuntuyu birebir olmadasa %90 oranında mac'e dönüştürmene ben yardımcı olurum.

Ayrıca illa mac kuracağım derseniz hackintosh diye arayın.

Son Düzenleme: khramn ~ 05 Mart 2011 01:35
Karub
04-03-2011, 18:35   |  #7  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Mac kurabilirsin nereye kuramazsın !?
iAktos diye arattır Google'da ama birebir mac midir bilmem.. HDD nizde Fat 32 olmak zorunda.

MertBJK1903
04-03-2011, 19:58   |  #8  
MertBJK1903 avatarı
Yıllanmış Üye
1,020 mesaj

Mac görünümlü ubuntu daha iyidir

Bersan
04-03-2011, 21:15   |  #9  
Bersan avatarı
Yıllanmış Üye
515 mesaj

Ubuntu kurun donanım sorunlarıyla boğuşmayın. Mac, Mac te iken güzeldir :)

Kapalı Hesap (169436)
04-03-2011, 21:42   |  #10  
Kapalı Hesap
280 mesaj

Pahalı bir sistem olmasa merakını giderirdin ama çok pahalı tabi parası olmayana.

Karub
04-03-2011, 21:45   |  #11  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj
Alıntı: Bersan  
Ubuntu kurun donanım sorunlarıyla boğuşmayın. Mac, Mac te iken güzeldir :)

Katılıyorum.. Sanırım sen Mac kullanıyorsun.. Destekte sıkıntı yaşamıyor musun ?
Örneğim WLM, Photoshop, oyunlar vs vs.. :)

censez41
04-03-2011, 22:16   |  #12  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,705 mesaj

soruyu soran arkadaş mac i kurup kullanmak istiyor sizin söylediğiniz yöntemlerle mac pc de düzgün çalışacakmı
yanlış yönlendirme yapmayalım lütfen

Giriş:

PearPC yazılımı yıllardır beklenen Windows üzerinde Apple MacOSX emülasyonunu yapan bir yazılım. Şu anda alpha diyebileceğimiz ilk sürümleri çıkan yazılım, giriş seviyesi bir Mac’in yaklaşık 40’da 1’i hızda emülasyonunu yapabiliyor. Mesela 2.4 GHz P4’nüz yaklaşık 60 MHz bir PowerPC işlemciye denk geliyor ve şu anda PearPC’de Altivec desteği (MMX, SSE1/2’nin Power PC karşılığı kabaca) bulunmuyor. Bu yazılımları çalıştırmayı yeterli kılıyor ama şu an için onlarla işlem yapmak pek mümkün değil.

Ayrıca program gelişiminin ilk safhalarında olduğundan bir sorun çıkması ve emülasyon yapamamanız ya da çökmesi olağan senaryolardan sayılıyor.

Ama genellikle başarılı bir şekilde OSX’i boot edebiliyor ve onunla PC’nizde oynayabiliyorsunuz.  

Kısaca OSX’in sihirli dünyasını binlerce $’lık Mac’lere yatırım yapmadan keşfetmek artık mümkün :)

Neler Gerekli ?

+ PearPC’nin (http://pearpc.sourceforge.net/) en son sürümü (ya da tercihen http://www.richardgoodwin.com/pearpc/ gecelik P4/athlon XP optimize sürümü). JIT sürümü indirmeniz önemli !
+ “LİSANSLI” MacOSX (10/10.2/10.3) işletim sistemi yasal kurulum CD ya da DVD’si (İpucu: Eğer Mac'iniz yoksa Ebay’de ucuza bulunabiliyor, Türkiye'de 2.el satan var mı bilemiyorum). En azından CD1 gerekli !
+ Ön formatlı MacOSX sabit disk imajı (3 ya da 6 GB’lık). Sıkıştırılmış halde 7kb tutan 3GB Panther MacOSX 10.3 imajını indirmek için: hd_os_x_panther_prep.zip
+ PearGUI (http://www.freewebs.com/peargui/)
+ Ahead Nero Burning ROM (http://www.nero.com/en/)
+ WinRAR (http://www.rarlab.com/)
+ Sabit diskinizde min. 3-4 GB boş yer
+ CD/DVD-ROM vb.

Başlarken...

+ MacOSX’in kurulumu saatler sürüyor işlemcinize göre. Mesela Athlon XP 1.6 ile 5.5 saate kadar sürerken, P4 2.4C ile 3-3.5 saat civarı vakit alıyor. Yine işlemcinize göre %100 işlemci kullanımı olabiliyor bu da genelde sisteminizle PearPC ile OSX kurarken başka işler yapabilmenizi zorlaştırıyor/olanaksız kılıyor. Yine de Hyper Threading’li Pentium4 ve Athlon 64 sahipleri oyun oynamak gibi ağır işler dışında web’de dolaşıp yazı yazacak kadar işlem gücüne sahip olabiliyor. Bu yüzden gece yatarken ya da işteyken sistemi açık kuruluma bırakmanız iyi olacaktır.
+ AŞAĞIDAKİ REHBER EN SON SÜRÜM MACOS X PANTHER 10.3 İÇİN GEÇERLİ AMA ÖNCEKİ VERSİYONLARI DA MUHTEMELEN SORUNSUZ BİÇİMDE KURDURACAKTIR (TABİİ Kİ GARANTİSİ YOK)!

İlk Adım: MacOSX’in CD/DVD’de imajını oluşturma

+ PearPC fiziksel CD-ROM’u görmediğinden sabit diskimize işletim sistemi kurulum diskinin bir imajını almalıyız ilk önce. Bunun için CD/DVD-ROM’umuza HFS formatlı MacOS X CD1’ini koyuyoruz. Windows dosya formatını tanıyamadığını söylerse aldırmayın

Daha sonra Nero’yu açın (normal arayüz) ve
Extras>Save Tracks>Output File Format>ISO Image File>GO
’yu seçerek sabit diskinizin uygun bir yerine imajı kaydedin.

ISO adını basit bir şey mesela macosx103.iso yapın.

İkinci adım: Kuruluma Hazırlık

+ C:’nin altına (ya da başka bir diske) “pearpc” diye bir klasör oluşturun. macosx103.iso dosyasını buraya taşıyın. İndirdiğiniz pearpc yazılımını (zipi açınız!), (tercihen 0.2pre sürümlerinden uygun olanını), panther 3GB sabit disk imajını ve PearGUI yazılımını bu klasörün içine taşıyın.
+ C:\pearpc şunlar gözükecektir:
->PearGUI.exe/macosx103.iso/ppc.exe/video.txt ve 5-6 tane dosya daha...
+ Pearpc yazılımı kullanıcı grafik arayüzüne sahip değil ve komut satırından çalışır. Ayrıca konfigürasyonu yapmak içinde Notepad gibi bir editörle bir konfigürasyon dosyası oluşturmak/düzenlemek gerekir. Ama PearGUI yazılımı bütün bunları gereksiz kılıp gereken arayüzü sağlıyor.

Üçüncü Adım: Kurulum başlıyor – Saatler sürecek maraton

+ Tüm dosyaları C:\pearpc klasörünü yukarıdaki gibi taşıdıysanız PearGUI.exe ye tıklayarak ayarları yapabiliriz kurulum için !
+ PearGUI.exe’ye tıklayınca ilk karşımıza gelen video sekmesi olur. İlk başta boş olan ayarı 800x600x15 default’a getirin. 16k renk şimdilik yetecektir. Redraw Interval’i ise sisteminizin hızına göre 50 veya 100 arasında seçin. 2.4 P4 HT/Athlon 64 ve üstü için kurulum sırasında 100 iyi bir değer olacaktır.
+ Drives sekmesine tıklayın şimdi de. Burada IDE 0 Master sabit diskimiz ve IDE 0 Slave CD-ROM’umuz olacak. IDE 0 Master’ı check işareti ile etkin hale getirin ve HD-OS-X-Panther-PREP.img dosyasını gösterin ! Type olarak Hard Drive’ı seçin ! Sonra IDE 0 Slave’i aktive edin ve dosya olarak macosx103.iso yu gösterin ! Type olarak CD-ROM’u seçin
+ Board sekmesine tıklayın. Eğer sisteminizde 256MB ve aşağısında rAM varsa Main Memory için 128MB’ı seçin. Eğer 256MB üstündeyse RAM büyüklüğünüze göre 256 ya da 512MB’ı seçin. Fare ve/veya klavyeniz USB bağlantısını kullanıyorsa USB Installed’ı açın aksi takdirde kapalı kalsın. Şu anda pearpc Windows sürümü network desteği sunmuyor dolayısıyla Network installed kapalı kalsın.
+ Boot sekmesine tıklayın. Boot Method için auto-Prom will boot the first bootable... olanı seçin. Boot args ve Machine args’ı boş bırakın.
+ Save configuration ile C:\pearpc klasörüne myconfig.ppc adını vererek kaydedin.
+ PearGUI’den çıkın !
+ myconfig.ppc’nin armut logolu  dosyasına tıklayınca karşınıza önce yaptığınız ayarlarla PearGUI gelir. Eğer her şey şu ana kadar yolunda gittiyse Run PearPC düğmesine bastığımızda pearpc çalışacak ve OSX kurulumu başlayacaktır.

Dördüncü Adım: Kurulum

+ OSX’in kurulum menüsüne gelmeniz biraz zaman alabilir bu yüzden endişelenmeyin. Her şeyin doğru gittiğini Installer çalışınca anlarsınız.
+ Kurulum önce de belirttiğim gibi saatler sürecektir. Ne kadar hızlı bir CPU’nuz varsa o kadar kısalır süre...
+ Fareyi emülatörde kullanmak için F12’ye, Windows’da kullanmak için yine aynı tuşa basın !
+ Install MacOS X menüsünde Introduction->Read Me->License->Select Destination ekranına kadar gelin.
+ Select Destination ekranında 2.9-3GB gözüken boş MacOSX diskini seçin!
+ Continue->Install’a basın
+ Installation Type’da kurulumu özelleştireceğiz. Bunu kurulumu gereksiz yavaşlatacak ve sonra da ihtiyacımız olmayacak dosyaları kaldırarak yapacağız.
+ Bu ekranda SADECE şunları seçin: Base System, Essential System Software, BSD Subsystems, Additional Applications ! Geri kalanların işaretini kaldırın !!!
+ Install’a basın, tebrikler saatler sürecek heyecanlı bekleyiş başladı :)

Beşinci Adım: Kurulumun tamamlanması

+ Burası önemli: saatler sonra kurulum bitince pearpc sanki bir problem varmış gibi kendi kendine kapanacaktır. Bu KESİNLİKLE NORMALDİR. Kurulumu tamamlayan pearpc OSX kendini boot ettiğinden otomatik olarak kapanır. Dolayısıyla endişelenmeyin hiç.

Altıncı Adım: Kurulum sonrası ayarlar

+ Bu kısım işin en “tricky” kısmı. Kendi kendine kapanan pearpc’nin ardından kurulum sonrası işlemlere başlayacağız. İlk önce myconfig.ppc’ye tıklayın.
+ Boot sekmesine tıklayın ve Machine Args kısmına tırnak işaretleri olmadan “"-s” yazın. Dosyayı kaydedin ve yazılımı kapatın.
+ myconfig.ppc’ye tıklayarak PearGUI’yi yeniden çalıştırıp, Run PearPC’ye basın !
+ Şimdi ekranda aynı DOS komutlarına benzer bir takım yazılar çıkacak ve kısa zaman sonra duracaktır.
+ Her şey durduktan sonra tırnak işaretleri olmadan “pdisk” yazın komut satırına. Aşağıdaki tüm komutları da tırnak işareti olmadan kullanın !
+ “e” yazın
+ “/dev/disk0” yazın
+ “p” yazın
+ “r” yazın
+ “3” yazın
+ “2” yazın
+ “w” yazın, onaylayın
+ “q” yazın
+ bir daha “q” yazın
+ “reboot” yazın
+ pearpc şimdi kapanacaktır. Yukarıda yaptığımız işlem yanlış olan partisyon sırasını düzeltip sistemi boot edebilir hale getirmekti.

Yedinci Adım: MacOS X’e kavuşma

+ myconfig.ppc’ye tıklayın ve PearGUI açılsın.
+ PearGUI’de önce Drives sekmesine gidin IDE0 Slave’i devre dışı bırakın (check işaretini kaldırın) !
+ Boot sekmesine geçin Machine args’a yazdığımız “-s” i silin !
+ Ayarları kaydedin, programı kapatın ve tekrar myconfig.ppc’ye tıklayın ve PearGUI açılsın.
+ Run PearPC’ye basıp pearpc’yi çalıştırın.
+ Tekrar kurulum ekranı çıkacak ve sizden CD2’yi isteyecektir. CD2’ye gerek olmadığından cancel deyip yukarıdan quit installer yapın.
+ Yavaş yavaş MacOS X açılacakır, aceleci olmayıp bekleyin !
+ Ülke, saat, kullanıcı hesabı gibi ayarları yaptığınız ekrana ulaşacaksınız, bunları yaptıktan sonra MacOS X masaüstüne düşeceksiniz.

Son Adım: Yeni işletim sisteminiz keyfini çıkarın

+  Hayırlı olsun yavaşta olsa Windows altında MacOS X’i çalıştırıyorsunuz :)

Ekstra: MacOSX altında CD/DVD-ROM’u nasıl kullanırım ?

+ PearGUI’den Boot Method’u select-prom... yapın !
+ Nero ile hangi dosyaları OSX’e taşımak istiyorsanız Image Recorder yardımı ile sabit diskinize ISO formatında dosya olarak yazdırın.
+ PearGUI’de Drives sekmesinde IDE0 Slave’i enable edip oluşturduğunuz ISO dosyasını gösterip, konfigürasyonu kaydedin.
+ Pearpc’yi başlatınca sabit diski sçerek boot edin, masaüstündeki CD ikonuna tıklayarak ISO dosyanız içine ne koyduysanız ona erişin :)
+ Bir Mac yazılım kurmak veya çalıştırmak için onu CD’nin içinden alın ve masaüstün çalışın, bu sayede hata vermeden çalışır. Bu yöntem sayesinde OSX’in dmg dosyaları şeklindeki update’lerini bile yapmak mümkün !

Ekstra: Yavaşlık Hakkında

+ OSX emülasyonu yavaş olduğundan bir ikona bastıktan sonra bir şeyler olana kadar bekleyin acele etmeyin. Daha rahat fare hareketleri için PearGUI altındaki Redraw Interval’i 50 ile 25 arası bir değere çekin. Eğer çok azaltırsanız pearpc işlemleri yavaşlar. En uygun değeri sisteminizde deneme yanılma ile bulabilirsiniz.

Kaynak:

+ http://www.emaculation.com/phpBB/viewtopic.php?t=1102
+ http://pearpc.sourceforge.net pearpc topluluğu

bukadar şeyi yapıpta birde kağnı gibi çalışan işletim sistemini kim ne yapsın

ndrcck
04-03-2011, 22:30   |  #13  
OP Taze Üye
4 mesaj

teşekkürler.

karparsi
26-03-2011, 21:14   |  #14  
Taze Üye
6 mesaj

PC ye ve laptopa mac kurulabilir bilmeden araştırmadan uygulamadan insanları yanlış yönlendirmemek gerekir.Benim dizüstü asus x52 t9300 .Bu makinaya benim yaptığım kısa bir araştırma ve torrent sayesinde  iatkos s3.v2 kurulumu yaptım sadece ekrankartı sürücü  sorunu yaşadım onuda aşmak kısa sürdü.Üstelik harddiski bölümleyip açılışta  windows7 ve macosx snowleopard 10.6.7 arasında seçim yapabiliyorum ve mac güncellemeleri sorunsuz.Tavsiyem korkmayınız gerekli araştırmayı yapınız verilerinizi yedekleyiniz ve benim gibi birazda hayranlıkla kullanınız vesselam...

PC.Kopat
01-04-2011, 11:35   |  #15  
Yıllanmış Üye
750 mesaj
Alıntı: karparsi  
PC ye ve laptopa mac kurulabilir bilmeden araştırmadan uygulamadan insanları yanlış yönlendirmemek gerekir.Benim dizüstü asus x52 t9300 .Bu makinaya benim yaptığım kısa bir araştırma ve torrent sayesinde  iatkos s3.v2 kurulumu yaptım sadece ekrankartı sürücü  sorunu yaşadım onuda aşmak kısa sürdü.Üstelik harddiski bölümleyip açılışta  windows7 ve macosx snowleopard 10.6.7 arasında seçim yapabiliyorum ve mac güncellemeleri sorunsuz.Tavsiyem korkmayınız gerekli araştırmayı yapınız verilerinizi yedekleyiniz ve benim gibi birazda hayranlıkla kullanınız vesselam...
Hiçbir kırılmış Mac OS X bozması işletim dizgesini kurmayın. İçinde ne olduğunu nasıl bilebiliyorsun ve rahatça kullanabiliyorsun anlayamıyorum. Adamların emeğini de yiyorsun yasaları da çiğniyorsun. Kuracaksan git bir Mac Box Set al elinle kur tabi o kadar bilgin varsa :)

M.G.G
03-04-2011, 21:21   |  #16  
M.G.G avatarı
Yıllanmış Üye
3,367 mesaj

PC.Kopat doğru söylüyor.Ama iDeneb de işe yarar.İçinde hiçbir mac ve windows virusu yoktur (:.Ama korsandır oda var (:.

Mustafa Arslan
11-04-2011, 23:39   |  #17  
Yıllanmış Üye
411 mesaj

Zamaninda ideneb kurmustum pc'me daha sonra macbook pro almaya karar vermistim ve aldimda cokta memnunum. Tavsiye ideneb sitelerini arastirman kullanip begenirsen ki begeneceksin 100% eminim daha sonra macbook almani tavsiye ederim.
Olayin su tarafida var MacBook lari ozel kilan donanimlarindan cok ( tasarimlari harika orasi ayri konu ) bence isletim sistemidir. Mac OS X gorup gorebilecegin en iyi isletim sistemidir.Ben ubuntuda kullandim windowsda kullandim solarisda kullan .... daha bir suru sayarim . Teknik detaylarina girmeyeyim ( Gun gelir bilgisayar muhendisligi ya da yazilim muhendisliginde okursaniz isletim sistemleri dersinde anlarsiniz ) ama adamlar mukemmel fikirlerle tasarlamis sistemi .... Bence Mac OS X' i herkes denemeli...

n9forever
15-04-2011, 17:31   |  #18  
n9forever avatarı
Üye
66 mesaj

Windows un görünümünü Mac OS X Snow Leopard'a çevirebilirsin
Snow Transformation Pack adındaki Windows 7 ve Windows Wista' ya yönelik olarak hazırlanmış tema değişim paketini www.winxsoft.com/stp adresinden bilgisayarına indirebilirsin