Mac kurulum esnasında "HDD" gözükmüyor!

ersoyodabas
15-01-2010, 04:54   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Saat 4:50 .iyi sabahlar arkdaşlar.
Tam 8 sattir LANET HDD min MAC OS kurulumunda gözükmesi için ugrasıyorum.
Türlü sitelerden çeşitli bilgiler edindimüherşeyi denedim sonuçlar ise;
300 GB LIK HD Mİ           270(XP) ve 30(BOŞ FAT 32) olarak 2 ye böldüm.Burada yanlışım vamrı!
Mac os kurulum esnasında gözükmesi için fat 32 olması lazm dediler hdd min onu yaptın yine görmedi
BIOS tan Sata hd yi ide hd yap ddiler onuda yaptım görmedi.Bildiğin çıldıracak durumdayım!
Bilgisayarımın donanımsal bir sorunu yok eminim! İşlemcimi kontrol ettim uyumlu herşey tamam.
Ne yapacağım lütfen cevaplarınızı bekliyorum :(:(

şafak89
15-01-2010, 05:05   |  #2  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

hocam bence sen yat yarrın bilen varsa yazar ;)

ersoyodabas
15-01-2010, 05:12   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

ABİ 2 GÜN BİLE UYUMAMM. F5 yaparak cevap bekliyorum bir bilen varsa telini arayayım 10 saat konşrm:(
hiçbir sitede %100 olarak anlatım yok mutlaka bir ayrıntıyı yazmıyorlar bende orada kilitleniyorum! Help!

panda34
15-01-2010, 10:26   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj

Bu normal bilgisayara Mac kurma işini bende zamanında araştırmıştım,
ama Mac OS orjinalinde sadece Mac'lerde Macbook'larda çalışması için ayarlandığından,
Normal bilgisayarlarda çalışmayabiliyor. Bu internette bulunan Mac OS DVD'lerini normal bilgisayarlara
uyumlu hale getirecek eklemeler yapıyorlar ama yinede Windows'un her bilgisayarda çalıştığı gibi çalışmıyor
bazı bilgisayarlarda çalışıyor, pek çok değişik warez Mac OS var, hepsi farklı donanımlarla çalışıyor.
genelde Mac OS'u indirdiğiniz yerdede yazar, uyumlu olduğu donanımlar
ve her bilgisayarda çalışmayacağı belirtiliyor. o yüzden çıldırmayın.
Windows'tan farklı, virüs yemeyen bir işletim sistemi arıyorsanız, tek seçenek Mac değil.
Linux kurun, hemde kurmanıza bile gerek yok Ubuntu 9.10 indirin, unetbootin ile flashdisk'e atın.
bilgisayarı flashdisk'ten boot edin, 3 dakikada Linux'unuz hazır, donanımlarınızın büyük çoğunluğunu tanır.
Sonra deneyip isterseniz yükleyebilirsinizde, masaüstünde "install" diye bir kısayol var.

G00GLE
15-01-2010, 10:27   |  #5  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
747 mesaj

hocam sizin makine bir mac mi yoksa pc mi önce onu öğrenelim. bu arada her durumda öncelikle hdd yi mac ile biçimlendirip GPT ( GUID PARTITION TABLE) oluşturmanız ve o birime mac kurmanız gerekiyor. sonrasında mac os üzerinden boot camp utility i açıp onunla istediğiniz boyutta windows için alan açıp kurulumu mac  ortamında başlatacaksınız.

panda34
15-01-2010, 11:00   |  #6  
Yıllanmış Üye
2,344 mesaj
Alıntı: g00gle  
hocam sizin makine bir mac mi yoksa pc mi önce onu öğrenelim. bu arada her durumda öncelikle hdd yi mac ile biçimlendirip GPT ( GUID PARTITION TABLE) oluşturmanız ve o birime mac kurmanız gerekiyor. sonrasında mac os üzerinden boot camp utility i açıp onunla istediğiniz boyutta windows için alan açıp kurulumu mac  ortamında başlatacaksınız.
pc olduğunu ilk mesajı dikkatli okursanız anlayacaksınız. "İşlemcimi kontrol ettim uyumlu herşey tamam" diyor
mac olsa uyumlumu diye niye kontrol etsin.

G00GLE
15-01-2010, 11:38   |  #7  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
747 mesaj

ama sizin de bildiğiniz gibi mac os makine mac bile olsa yanlış biçimlendirilen hdd ye kurdurmaz kendini. psystar ya da diğer bilinen adıyla hackintosh firması bu yüzden mac os un her makineye kurulabilmesi için EFI arayüzünü geliştirmiştir. ancak torrent gibi kaynaklardan edinilecek kopya koruması kırılmış bir snow leopard ile büyük ihtimalle pc üzerine kurulum yapılabilir. ama yolu yine benim yukarıdaki mesajımda belirttiğim gibi öncelikle GPT oluşturulduktan sonra kurulabilir...
   şu anda eğer hdd yi görebiliyor ancak bölümleri göremiyorsanız disk utility i açıp hdd üzerine sağ tıklayın (veya ctrl+sol tık) ve GPT bölümü oluşturun. hdd tek bölüm olarak kalsın ve mac os extended (veya mac os extended(journaled) ) olarak biçimlendirin. daha sonra mac os installer i çalıştırın ve kurulumu başlatın. mac os kurulduktan sonra utilities içinden Boot Camp Utility i başlatın ve windows kurulumu için birim oluşuturun. bu birimi oluştururken windows için geniş alan ayırmak istiyorsanız oluşan iki birim arasındaki noktayı fare ile tutup sola sürükleyin ve kaydırırken değişecek ölçüye göre birimin hacmini ayarlayın. boyut ayarlama işleminden sonra windows cd sini yerleştirip start installing ile kurulumu başlatabilirsiniz.

ersoyodabas
15-01-2010, 12:59   |  #8  
OP Taze Üye
5 mesaj

arkadaşlar ilginize teşekkür ediyorum.
-Bilgisayarım normal pc.
-Mac OS DVD si indirdim iso olarak
-NTFS Olan usb hd yi takıyorum Kurulumda görünüyor ancak kurulumda bir süre sonra tekrar kurun deneyin falan çıkıyor heppp.
-FAT32 olan Harddiskimin 30 gb lık bölümünü ise hiçççç görmüyor.İşte bu 30 gblık alanı nasıl gördürebilirim.
ve GPT nedir ne işe yarar nasıl kullanılır. Please :(

G00GLE
15-01-2010, 15:44   |  #9  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
747 mesaj

USB disk üzerine kuramazsınız. kurabilseniz bile çalıştıramazsınız. bir önceki mesajımı okursanız elimden geldiğince tarif ettim.

ersoyodabas
16-01-2010, 17:37   |  #10  
OP Taze Üye
5 mesaj

-Benim kullandığım MAC OSX iso dosyası ile yüzlerce kişi bu sistemi kurmuş.
-USB HD üzerine kurulum yapmaya çalışmıyorum amacım bu değil
- Kurulum esnasında 250 GB LIK NTFS OLAN USB Hd gözküyorda.
Neden 300 Gblık harddiskimin 30 gb lık fat32 olan bölümü gözükmüyor!!!  Sadece budur sorunum.

G00GLE
18-01-2010, 09:09   |  #11  
G00GLE avatarı
Yıllanmış Üye
747 mesaj

dostum iletişim kopukluğu yaşıyoruz sanırım. sizin windows üzerinden (yada dos üzerinden )ayırdığınız birim unix kurulumu için uygun birim değil. dolayısıyla mac onu görmez. en başından itibaren yukarıdaki mesajlarda anlattığım yolu takip etmeniz gerekiyor. MAC SİZİN AYIRDIĞINIZ 30 GB BOYUTUNDAKİ BİRİMİ GÖRMEZ. hdd yi mac ile GPT (Guid Partition Table) şeklinde ayırmazsanız görünmez. usb diski görmesi ide veya sata disklerin alt bölümlerini de görmesini gerektrimez. yani usb diskiniz kök dizindir. ama sizin dediğiniz 30 gb ayrılmış bir birimdir. yani disk değil bölümdür.