Mac laptoplarla 20 sene: 7 kilogramdan Air'e

CHIP Online
18-10-2009, 15:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Tarihin tozlu sayfalarında kalmış, birbirinden ilginç Mac bilgisayarlar bir arada...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/mac- ... an-air-e_15881.html

Resimlerle: Apple laptop'larıyla 20 sene

Apple 20 senedir taşınabilir bilgisayar üretiyor. Her şey 1989'da 7 kg ağırlığında ve 1 MB RAM ile çalışan Macintosh Portable ile başladı. Bugünlerde Apple'ın en hafif notebook modeli bir DIN/A4 zarfın içerisine sığıyor.

Elbette geçen süre zarfında sadece teknik, ağırlık ve depolama alanı gelişmedi; Apple tasarım konusunda da sürekli yeni yollara başvurdu. Cihazlar ilk başta biraz ağırbaşlı gözükseler de firma daha sonraları renkli modellere geçti ve kasa yapımında plastik yerine alüminyum gibi daha değerli maddeler kullanadı.

Apple notebook'larının donanımsal yelpazesini de kendi ürettiği yongalardan Intel'in yonga modellerine kadar farklı türde yapıtaşlarıyla genişletti.

Resim galerimizde sizin için ufak bir zaman yolculuğu hazırladık. Mac tarihinin 20 senesinden 20 bilgisayar: Macintosh Portable'dan başlayarak günümüzün modellerine kadar birçok taşınabilir PC'yi galerimizde bulabilirsiniz.

Tüm konu: Mac laptoplarla 20 sene: 7 kilogramdan Air'e

İzleyin: Yeni bir Mac ; Mactini

Resimlerle: Apple laptop'larıyla 20 sene

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: 20 yıl önce de olsa 7 kiloluk bir dizüstü kullanır mıydınız?

posicor
18-10-2009, 17:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
358 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2009

Kullanmak isterdik ama kullanamazdık :)

Dönemi şimdiyle kıyaslamak haksızlık olur, herşey büyük ve ağırdı, insanlar "taşınabilir" adı altında statü sembolü 4-5 kiloluk benzin bidonu görünümünde telefonları kullanıyorlardı (lokantaya bile bu bidonlarla giden magandalar vardı) Büyük ekran bir televizyon ortalama bir insan ağırlığındaydı.

Laptopları da fuarlarda görür içimiz giderdi ama çok pahalı aletler oldukları için normal bir kullanıcı yanlarına yaklaşamazdı. IBM'in ve Compaq'ın modellerini hatırlıyorum, Compaq'ınki IBM'inkinden çok çok daha iyi olmasına rağmen IBM rağbet görüyordu ( o zaman da IBM vs. diğerleri olayı vardı ;) ) Rağbet görmesine rağmen alanı veya kullananı (fuarlar dışında) hiç görmedim.Fuarda sırayla başına oturur diskini kurcalar, şanslıysak içlerinde unutulmuş alley cat oyununu oynardık.

Son Düzenleme: posicor ~ 18 Ekim 2009 17:51