makina sürekli yeniden başlıyor..

firster
03-08-2008, 01:46   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
63 mesaj

masaüstü bilgisayarım en son direk fişi çekilerek kapatılmış normal yollardan deil.. ve karşıma o güvenli mod komutlu mod olagan şekildee falan çıkıo hangisne tıklarsamm yeniden başlıo aynı sayfa süreklii formatmı lazım? :S

errenn
03-08-2008, 02:16   |  #2  
Taze Üye
11 mesaj

arkadaşım olayı biraz daha açarmısın?güvenli moda giriyomu?hiç masaüstü geliyomu?bunları sölersen yardımcı olabilirim...

viking20
03-08-2008, 02:29   |  #3  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Yukarıdaki arayüze
" ctrl+alt+delete " tuşlarına aynı anda basarak ulaşabilirsin.
(alıntı)
---
Bilgisayar açılırke F8 e bas karşına güvenli mod normal mod dahil birkaç tane daha gelecek (Last known good configuration) En son iyi yapılandırılmış ayarlar ı seçip oradanda bakabilirsin.
---
izlenecek diğer yöntem bootable bir xp cd'si ile sisteminizi açıp işletim sisteminizi tamir(repair) etmektir.
---
ram leri ve power ı kontrol edin.
---
Anakartınızın biosundan Wake-On-LAN, Wake-on-Ring, Modem Use IRQ, Resume by Ring ve Wake-On-Pci gibi seçeneklerinin kapalı olduğundan emin olun.

Son Düzenleme: viking20 ~ 03 Ağustos 2008 19:18
Kapalı Hesap (34907)
03-08-2008, 10:45   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj
viking20
izlenecek diğer yöntem bootable bir xp cd'si ile sisteminizi açıp işletim sisteminizi tamir(repair) etmektir.
Arkadaşa ilave açıklamalı onarma,format

Bir CD veya DVD'den Windows'u başlatma
bot'lu(XP,Vista) kurulum bios'a giriş ayarları
Bilgisayar işletim sistemi yüklenmeye başlamadan önce BIOS ayarlarına girmek için kullanılacak tuşa basmanız için sizi bir iki saniye kadar bekliyor. BIOS'a girmek için genellikle kullanılan yöntem bilgisayar açıldığı anda gerekli tuşa basmak, çünkü iletinin görüntülendiği an kaçırılırsa bilgisayarı yeniden başlatmak gerekiyor. Genelde bilgisayarda bu tuş DEL, F1 veya F2 oluyor. Eğer açılış sırasında BIOS ayarlarına giremiyorsanız, kullanım kılavuzuna bakmanızı ve hatta gerekirse üreticinizle temasa geçmenizi öneririm.

Advanced Bios features menüsü ne giriyoruz

(Boot sequence)
Sistemin açılışta arayacağı sürücülerin sıralamasını belirtir
CD,DVD 1.
HDD 2.Sıraya alıyoruz
Save settings and Exit
Yapılan değişiklikleri kaydederek setup'tan çıkıyoruz.

1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın, Windows yükleme CD'sini veya DVD'sini yerleştirin ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

2. İstendiğinde herhangi bir tuşa basın ve yönerge görüntülenirse bunları izleyin.

3. Windows'u Yükle sayfası göründüğünde, yükleme işlemini başlatmak için Şimdi yükle'yi tıklatın veya sistem kurtarma seçeneklerine erişmek için Bilgisayarınızı onarın'ı tıklatın.

4. Yönergeleri izleyin.

kurulum bittikten sonra biostaki işlemi HDD 1.sıraya CD,DVD2.sıraya alıp Save settings and Exit
Yapılan değişiklikleri kaydederek setup'tan çıkıyoruz.

not:
BIOS'ta yanlış değişiklikler yapmanın bilgisayarınızı çalışmaz duruma getirebileceğini unutmayalım.Bu gibi durumlarda BIOS sıfırlama (reset) tüm ayarları varsayılan "fabrika ayarlarına" getirebiliyorsunuz, ancak bu ayarlar yalnızca "varsayılan" oluyor, "iyileştirilmiş" değil.

errenn
03-08-2008, 16:50   |  #5  
Taze Üye
11 mesaj
viking20
Yukarıdaki arayüze
" ctrl+alt+delete " tuşlarına aynı anda basarak ulaşabilirsin.
---
Bilgisayar açılırke F8 e bas karşına güvenli mod normal mod dahil birkaç tane daha gelecek (Last known good configuration) En son iyi yapılandırılmış ayarlar ı seçip oradanda bakabilirsin.
---
---
ram leri ve power ı kontrol edin.
---
Anakartınızın biosundan Wake-On-LAN, Wake-on-Ring, Modem Use IRQ, Resume by Ring ve Wake-On-Pci gibi seçeneklerinin kapalı olduğundan emin olun.
arkadaşın anlattığı bilgisayarı kısa sürede kapatmak için iyi bir çözüm.herhangi bir yan etkisi olmadığını yazmış buna katılmıyorum.bu yolu 23 bilgisayarda denedim.yani bu yolla 23 bilgisayarı 3 ay boyunca bu şekilde kapattım.sonuç=23 bilgisayarın hepsi 3 ay sonra çeşitli hatalar vermeye başladı.anlıycanız bu şekilde pc yi kapatmanın yan etkisi var.ben tavsiye etmiyorum.çünkü bu şekilde kapatmalarda bilgisayar dosyaların çalışmasını bitiremiyor ve dosyalar hasar görüyor.

viking20
03-08-2008, 19:26   |  #6  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

errenn,
3 ay sonra diyorsun,3 ay sonra benim bildiğim her bilgisayar zaten bazı hataları doğal olarak verir.Çünkü bu sırada Antivirüs,AntiSpyware,temizlik,optimizasyon,..vs diğer programlar çalışmışlar,Downloadlar\uploadlar e-posta alıp vermeler,dosya silme\uninstaller,film \video\mp3 oynatmalar,dosya transferleri  vs devreye çoktan girmiştir.Yukarıda ki özellik her Görev Yöneticisinde yer alır ve koyan da ben değilim,Microsoft.Şikayetin varsa onlara iletebilirsin.
Bir de anlayamadığım niye 23 bilgisayarı normal yoldan değilde hep bu yolla kapattığın(derdin neydi?).Yoksa test etmek maksadıyla mı:)ilginç doğrusu:)

Son Düzenleme: viking20 ~ 03 Ağustos 2008 19:39
errenn
03-08-2008, 22:19   |  #7  
Taze Üye
11 mesaj

viking20 arkadaşım:
ben bu 23 pc olayını internet cafede çalışırken denedim.ewet amacım test etmekti.pc lerin werdiği hatalar senin sölediğin gibi normal olabilcek hatalar değil.onlara ayrıca ilettim zaten çoktaaaan.:)