Mars'ta görüntülenen ışık tartışma yaratıyor

CHIP Online
15-04-2014, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Mars yüzeyinde görülen bu beyaz ışık, UFO söylentilerine ve fazlasına yol açmaya başlamıştı ki...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/mar ... aratiyor_46572.html

Resimlerle: 29 uzay duvar kağıdı

Mars'ta gezinen NASA robotu dünyaya düzenli olarak görüntüler göndermeye devam ediyor. Ancak NASA'nın yayınladığı fotoğraflardan birinde, UFO avcıları ilginç bir detay yakaladı.


Fotoğrafın ortasında, ufuk çizgisine yakın bir yerde, bir ışık parlaması seçen UFO avcıları, bunun Mars'taki akıllı yaşamın veya bir zamanlar orada bulunan yapılardan kalma kalıntıların işareti olabileceğini iddia etmeye başladılar.


Ancak NASA bilim insanları, bunun uzayda sık sık görünen kozmik parlamalardan biri olduğunu açıklayarak heyecanlanan insanları yine yatıştırdılar. Bazı astronotların uzayda ani parlamalar gördüklerini rapor etmeleriyle başlayan kozmik ışınım fenomeni, uzayda rastgele uçuşan kozmik ışınlardan birinin Astronotun göz bebeğine isabet etmesiyle, Astronotun orada olmayan bir alev veya ışık parlaması görmesine yol açıyor. Aynı olayın Mars'taki robotun kamerasında da gerçekleştiğini iddia eden NASA bilim insanları şimdilik UFO heyecanını söndürmüş görünüyorlar ancak ısrarlı UFO avcıları, fotoğraftaki ışınımın tam da ufuk çizgisi üzerinde olmasından ve yerden göğe yükselen bir parlama gibi görünmesinden yola çıkarak bu kadar tesadüfün kozmik ışınımla açıklanamayacağını iddia ediyorlar.


Mars'ta bir uzaylı çıkıp NASA robotunun kamerasına el sallayana kadar kimin haklı, kimin haksız olduğunu ne yazık ki bilemeyeceğiz.

Tüm Konu: Mars'ta görüntülenen ışık tartışma yaratıyor

Resimlerle: 29 uzay duvar kağıdı

Kaynak: www.chip.com.tr

Shuuma
16-04-2014, 15:49   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2014

"ancak ısrarlı UFO avcıları, fotoğraftaki ışınımın tam da ufuk çizgisi üzerinde olmasından ve yerden göğe yükselen bir parlama gibi görünmesinden yola çıkarak bu kadar tesadüfün kozmik ışınımla açıklanamayacağını iddia ediyorlar."

"ufo avcıları"nın açıklaması o kadar komik ki, hani bilip bilmeden cahil cahil konuşmanın sözlük tanımı gibiler. NASA dediğin yerde kaç tane bilim adamı mühendis çalışıyor, adam sadece kozmik ışınlar üzerine 20 yılını harcamış mesela, burdan gelip "yok yeaa öyle şey mi olur" diye atıp tutmak bedava...