Masaüstü bilgisayarlar kökünden değişebilir!

CHIP Online
03-02-2011, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Bugünkünden çok farklı donanımlar, komple değişen PC çalışma mantığı... İşte geleceğn PC'si...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/masa ... isebilir_25024.html

Resimlerle: 20 İnanılmaz PC kasası!

Masaüstü bilgisayarlar tek çekirdekli işlemcilerden çok çekirdekli işlemcilere geçtiler diyebiliriz. Ancak Maryland Üniversitesi'nden Profesör Uzi Vishkin'e göre bu teknolojiden tam anlamıyla yararlanmak için bilgisayar donanımlarının tipinin değişmesi gerekiyor. Vishkin'in kendine ait yeni bir mimarisi var bile: ICE(Anında Eşzamanlı Yürütme).

Yaklaşık 50 yıldır kullandığımız bilgisayar mimarisinde, veri ve programlar bilgisayarın hafızasında tutuluyor ve işlemciyi besliyorlar. Programlar, hafızadaki yeri işlemciye gönderen ve programın çalışmasını sağlayan program sayacı sayesinde yürütülüyor.

Vishkin'e göre ise çok çekirdekli işlemcilerdeki büyük hafıza boyutları sayesinde işlemler paralel şekilde çok daha kolay, aynı anda ve tek adımda yürütülebilir; "Bir tanesinin girdisi diğerinin çıktısı olmadığı sürece, istediğiniz kadar talimatı birleştirebilirsiniz."  Böylece programcı verilen iş için kaç çekirdeğin kullanılacağını düşünmek zorunda kalmayacak.

Tabi bunun için de donanım mimarisinde değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Çipler için daha yüksek bant genişliği, işlemciler ve hafıza arasında daha düşük gecikmeli ağlar, ayrıca tüm çekirdekleri kontrol edecek tek bir çekirdek gerekiyor.


Tüm konu: Masaüstü bilgisayarlar kökünden değişebilir!

Resimlerle: 20 İnanılmaz PC kasası!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bilgisayarınızda hangi işlmciyi kullanıyorsunuz?

Emir Buğra KÖKSALA
03-02-2011, 16:45   |  #2  
Emir Buğra KÖKSALA avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
74 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2008

laptopumda i5 2.27 ghz işlemci, masaüstümde pentium D 2.66 ghz işlemci kullanıyorum. ikiside 64 bit. laptopumda win 7 ultimate 64bit ve ubuntu 10.10 64 bit kurulu. sırf bilgisayardan tam anlamıyla istifade etmek için ve yazacağım programların 64bit mimarisinde daha hızlı çalışacaklarını düşündüğüm için bunları kurdum. ama çok çekirdek olayı daha da geliştirilebilir.