mavi ekran hataları

s.e.li.m
29-02-2012, 19:35   |  #1  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
192 mesaj

Arkadaşlar herkese merhaba.
Yaklaşık 1-2 hafta önce  sistemimde her zamanki normal işlemleri ( msn , film izleme , internet ) yaptığım sırada dondu ve aniden kapandı. İlk verdiği hata "memory_management"  ,   sonrakinde ise "bad_pool_header" hatası idi. Çözüm olarak ram leri tek tek takarak kullanmayı denedim ve sorun olmadı. Ram lerin ikisini birlikte taktığımda ise bir defa açılıyor fakat hemen donuyo , bir işlem yapılmıyor.Sonra tekrar başlattığım zaman ise ekrana hiç görüntü gelmiyor fakat kasa çalışır durumda oluyor.Şuanda tek modül ile kullanıyorum.Farklı slotlara takmayı da denedim ama sonuç aynı. iki tane ram takılı iken çalışmıyor.
Format attıktan sonra da yine ayın sorun devam etti.32 bit kullanıyordum 64 bit yüklemiştim. sorun devam edince tekrar 32 bit e döndüm.Sürücülerimin hepsi güncel. Başka bir çözümü var mıdır?
Sistem özellikleri :
İşlemci  AMD phenom X4 965 3.4
Ram     PATRİOT VİPER II 4GB (2x2)
İşletim WİN 7 32 
Anakart  ASUS M4A785TD-V EVO

s.e.li.m
29-02-2012, 19:46   |  #2  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj

Herhangi bir güncelleme sonrasındamı olup olmadığını hatırlamıyorum ama ilk hatanın meydana geldiği zaman film izliyordum.Aniden kapandı. Tekrar bi deneyim dedim , reset attım video açtım 10 saniye sonra kapandı. Bir dahaki açılışlarda da bu hataları verince tek ram ile kullanmaya başladım.Format sonrasında da bu hata olmuştu.Hani hiç bişey yüklemeden.

LENO7
29-02-2012, 19:48   |  #3  
LENO7 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
2,019 mesaj

Vista ramleri 3.5 GB görüyor sanırım sizde ondan kaynaklanıyor.3.5 GB ram göreceğine 2GB görüyor...

s.e.li.m
29-02-2012, 19:50   |  #4  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj

Birincisi ben işletim sistemim vista demedim , yukarda win 7 32 bit yazdım. İkincisi de ramleri 2 gb görüyor demedim. 2modül ile çalışınca hata veriyor diye tek modül olan 2 gb lık ram ile kullanıyorum dedim.

Kapalı Hesap (200174)
29-02-2012, 19:54   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

Araştırdım hata kodu ile microsoft'un sitede güncelleme sonrası bu hatalar oluşursa yanlış yüklemeden kaynaklanıyormuş service pack güncellemelerini..
Eğer service pack 1 yüklü ise
Denetim masası>sistem güvenlik>Windows uptade>sol köşede Güncelleştirme geçmişini görüntüle>yüklü güncelleştirmeler> Service pack 1 bul kaldır yeniden uptade et yükle bakalım tekrarlıcakmı
Sonucu yazarsan iyi olur

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (139966) ~ 29 Şubat 2012 19:58
Jubei76
29-02-2012, 19:59   |  #6  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

Bana hata sanki voltajlar ile ilgili geliyor ?
Bios default yapıp sonra tüm sistemin gerekli olan voltajlarını el ile ayarladıktan sonra save yapıp denermisin ?

s.e.li.m
29-02-2012, 20:47   |  #7  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj

kesko  , dediğine baktım  service pack 1 diye bişey yok,zaten öyle bi güncelleştirme önermişti de yüklememiştim diye hatırlıyorum.
jubei70 , buraya bu konuyu açtıktan sonra siz önerilerinizi yapmadan önce asus update programı ile bios güncellemesi yaptım windows üzerinden, belki işe yarar diye.Ama anakart eski olmadığı için bios tarihi aynıymış sanırım :) Yine de yaptım ve çalıştırdım şuanda. Bios güncellemesi yapmadan önce bios u da sıfırladım ama voltaj ayarlarına el ile dokunmadım.Default ayarları neyse öyle çalışıyo şuaanda kardeşim.

Şuanlık herhangi bi sorun yok ama bu ram lerin stabilitesini kontrol edebileceğim  yani bi daha bu sorunla karşılaşıp karşılaşmıyacağımı gösterebilecek ,sorunu gösterebilecek bi program varmıdır?
bu arada ram lerin ikisini de taktım çalışıyor şuanda sorunsuz bi şekilde.İnşallah böyle devam eder. hani voltaj falan dedinizya , pc de asus un kendi anakart cd sinden yüklediğim EPU ENGİNE programı vardı,o yüklüydü uzun zamandır. pcnin ihtiyacına göre hızı artırıyo ve azaltıyo. bu performans oynamasını yaparken voltajlarla ilgili bi sıkıntı yaratıyo olabilir mi ?

s.e.li.m
29-02-2012, 21:52   |  #8  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj
Alıntı: Jubei76  
Bana hata sanki voltajlar ile ilgili geliyor ?
Bios default yapıp sonra tüm sistemin gerekli olan voltajlarını el ile ayarladıktan sonra save yapıp denermisin ?
Bu sefer de no more irp stack locations hatası verdi ve kapandı. yine iki ram ile çalışmamaya başladı.

mustafa2116
29-02-2012, 23:15   |  #9  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Alıntı: s.e.li.m  
Arkadaşlar herkese merhaba.
Yaklaşık 1-2 hafta önce  sistemimde her zamanki normal işlemleri ( msn , film izleme , internet ) yaptığım sırada dondu ve aniden kapandı. İlk verdiği hata "memory_management"  ,   sonrakinde ise "bad_pool_header" hatası idi. Çözüm olarak ram leri tek tek takarak kullanmayı denedim ve sorun olmadı. Ram lerin ikisini birlikte taktığımda ise bir defa açılıyor fakat hemen donuyo , bir işlem yapılmıyor.Sonra tekrar başlattığım zaman ise ekrana hiç görüntü gelmiyor fakat kasa çalışır durumda oluyor.Şuanda tek modül ile kullanıyorum.Farklı slotlara takmayı da denedim ama sonuç aynı. iki tane ram takılı iken çalışmıyor.
Format attıktan sonra da yine ayın sorun devam etti.32 bit kullanıyordum 64 bit yüklemiştim. sorun devam edince tekrar 32 bit e döndüm.Sürücülerimin hepsi güncel. Başka bir çözümü var mıdır?
Sistem özellikleri :
İşlemci  AMD phenom X4 965 3.4
Ram     PATRİOT VİPER II 4GB (2x2)
İşletim WİN 7 32 
Anakart  ASUS M4A785TD-V
sevgili arkadaşım bilgisayarınız disk bazında veri  yolu üzerinden çökmüş.
HDD niz arızalanmış olabilir. Hatayı  kısaca anlatacak olursam

bilgisayarınız çalışırken  hdd üzerinde bir hataya uğramış  bu hata yazma esnasında gerçekleşmiş ve sistem hdd üzerine çizik atmış yada boş değeri sistem dosyalarının üzerine yazmış.

Formatı bir deneyin derim ancak hata kodu veriyi okuyamıyorum diyor. üzerine veriye ulaştım ama  doğru değilde diyor.

Üzgünüm En iyi ihtimaliniz Dosya sistemi çöküşü. Formata kurtulur belki.

Son Düzenleme: mustafa2116 ~ 29 Şubat 2012 23:18
Jubei76
29-02-2012, 23:56   |  #10  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
3,579 mesaj

Tek ram ile Windows onarmayı denermisin ?

s.e.li.m
01-03-2012, 00:13   |  #11  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj

mustafa 2116 bu sorunla karşılaştığım için 32 bit kaldırıp 64 yüklemiştim.yani format attıktan sonra da devam eden bir hata bu.şöyle bişey mi denesem. format atıp hiç bi program yüklemesem bi süre, örn yazıcının driverini ,kameranın driver ını ve diğer öenmli olmayan prog. vs..?

jubei76 Onarmadan kastın başlangıç onarma mı ? ve bunu CD ile mi yoksa CD sz mi yapayım ?

Son Düzenleme: s.e.li.m ~ 01 Mart 2012 00:17
mustafa2116
01-03-2012, 01:31   |  #12  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

Windows onarmasının  adı chkdsk olabilir. Yani disk hata denetimi.

Benim kastedidiği format biraz profesyonel oluyor hatanın yeri tespit ediliyor ve hatalı alan disk yada diskler içinde boş bir şekilde bırakılıyor. tabi bu bir yöntem.
Diğer yöntem yavaş biçimlendirme yaparak diskin sıfırlanmasını sağlamak. Hızlı biçimlendir ile yaptığında sadece dosya sistemi siliniyor.

ama eğer hdd arızalı ise ve ısı bozulması yaşıyorsa kurtarma şansın yok malesef yeni hdd almak zorunda kalabilirsin.

hata kodunun 0x000 hanesi veri ulaşım hatalarıdır.
0x010 veri okuma hatalarıdır.
0x020 veri yetki hatalarıdır.
 bu şekilde baktığında  hata veriye yönelik bir olay. donanımsal olarak disk üzerinde olabilir. ama Başta yazında ramlerle ilgili olabilir demişsin deneyebilrisen ramleri başka bilgisayarda denet ama ramlerle ilgili olcağını sanmıyorum. Çökme ramde gerçekleşmeyen bişi İşletim sistemi çökmüş ve onarma istiyor anlaşılan alanında sorun var HDD ile ilgili bir hata.

s.e.li.m
01-03-2012, 16:25   |  #13  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj

Şimdi ne yapmam gerekiyor benim mustafa arkadaşım ? Defrag programıyla birleştirme mi yapayım ? HDD in ısı ile ilgili herhangi bi r sorunu yok hep kontrol ediyorum zaten speedfan programı yardımıyla.En fazla 28 dereceyi gördüm yani o da bişey değildir..
Şimdi tam olarak ne yapmam gerektiğini söyleyebilir misin rica etsem

Jubei76
01-03-2012, 16:36   |  #14  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
3,579 mesaj

Windows DVD,sini tak ve sistem onarımı yap.

mustafa2116
01-03-2012, 20:27   |  #15  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
3,012 mesaj

Hata denetimini bir sokmayı deneyin.

HD tuner adlı bir uygulama var onu bulup indirin  hd sağlık durumunu denetleyin.

s.e.li.m
03-03-2012, 16:18   |  #16  
s.e.li.m avatarı
OP Yıllanmış Üye
192 mesaj
Alıntı: mustafa2116  
Hata denetimini bir sokmayı deneyin.

HD tuner adlı bir uygulama var onu bulup indirin  hd sağlık durumunu denetleyin.

Dediklerinizi yaptım.Hata denetimi vs. Disk birleştirme de yaptım farklı programlarla.Sorun çözüldü gibi oldu .Hatta emin olmak için 2-3 sefer reset attım açılışta sorun olacakmı diye.Bir süre olmadı fakat 10 dakika sonra yine aynı şeyle karşılaştım.Sonra bugün hd tune programı ile sağlık durumuna baktım, warning uyarısı veren bişey vardı araştırdım.Ssanırım sata kablosuylamı ilgili ne bişeymiş.Bir de size sorayım dedim.Ekran görüntüsünü koyuyorum.Bununla karşılaşan kişilerde benim yaşadığım sorunları(mavi ekran,reset atma,aniden donma vs..)yaşıyolarmış da ondan dikkatimi çekti.Ne diyorsunuzz bu konuda??

Metehan35
09-08-2012, 17:02   |  #17  
Taze Üye
3 mesaj

Bu benimde başımı geldi bu durum.Win xp den win7 ye geçince [Bad_Pool_Header] Hatası alınıyor. AMA senin ram sorununu bilemiyorum

dead man
11-08-2012, 06:10   |  #18  
dead man avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 12
1,341 mesaj

Banada Aynısı Olmuştu GtaViceCity'e Giriyodum Anında Mavi Ekran Resim Açarım Mavi Ekran Hmph
Termal Macun falan aldım fanı temizledim Şuanda Overclock'lu ama NO MAVİ SCREEN Dans