mavi ekran hatası yardım?

overclocker_m
03-07-2009, 15:26   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
68 mesaj

Arkadaşlar oyun oynarken bilgisayar kitlendi önce mavi bir ekran çıktı sonra reset attı.Bilgisayar açıldığında masaüstünde bir hata çıktı.hatanın içeriği;

[/URL]

[URL=http://img44.imageshack.us/i/adsz2abm.jpg/]

[URL=http://img9.imageshack.us/i/adsz3dxv.jpg/][/URL]

Bir el atın arkadaşlar şu sorunun üstesinden gelelim.
sistemin diğer özellikleri

amd athlon x2 7850 @3.1 ghz 
sapphire hd4830 dual heatsink 512 mb @690/985
kingston 4 gb 1066 mhz
320 gb samsung sata2 16 mb
vista ultimate 32 bit

oc'tandır dedim ama ekran kartı ve işlemcidei oc'u iptal ettim.Yine oldu oyun oynarken.
sıcaklıklar ekran kartı yüksüz 45'i yükte 65'i geçmedi.işlemci ise yüksüz 45 yükte 60 derece.

Son Düzenleme: overclocker_m ~ 03 Temmuz 2009 15:30
PrQmatHeuS
03-07-2009, 15:53   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
280 mesaj

Mavi ekran hatalarının asıl nedeni çoğunlukla donanım sürücüleridir. Genelde oyunla beraber DirectX'in eski bir sürümü yüklenir yada ekran kartının bir driverı oyun için sözüm ona güncellenir, optimize edilir ama daha eski bir sürümle değiştirilmiştir. Doğal olarak bir bellek erişim hatası oluşur ve sistem çöker, çökerken de bellek dökümünü vererek ileri seviye bir hata verir.

Çözmek zor driver üreticisi değilseniz driver ı yeniden yazamayacağınıza göre ya güncellemek zorundasınız ya da sistemin son çalışan kopyasına dönmek zorundasınız.

Açılışta F8 e basıp bilinen en son iyi konfigürasyona dönersiniz. Çıkan çoğu hata işletim sisteminden değil kullanılan yazılımların hatalı bellek erişiminden ya da yanlış sürücüsünden kaynaklanır.

Vista zaten hatayı kaydeder ver internete bağlandığında çözüm varsa size sunar ve burada çoğunlukla: ''Yazılım üreticisinin yeni versiyonu çıktı bunu kullanın'' önerisinde bulunur.

Mavi ekran hatası lafından da hiç hoşlanmam mavi ekran, kırmızı ekran, yeşil ekran yok öyle bir şey hata da zaten hata kodu yazıyor önemli olan bu.

Güç seçeneklerinden USB ayarlarına kadar birçok neden olabilir. Daha önce yok ise son kurduğun driverlardan şüphe etmelisin.  Bir web kamerası kaynaklı olma ihtimali bile var.

Yani yapacağın en önemli işlem hatalı sürücüyü ya da yazılımı bul güncel sürücüsünü kurmandır.

Kolay gelsin.

Son Düzenleme: PrQmatHeuS ~ 03 Temmuz 2009 15:58