Mavi ekran ve donma sorunu

nikobelic
27-12-2010, 23:41   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
127 mesaj

Bir ay öncesine kadar yine bu tarz sorun oluyordu mavi ekran olmuyordu şimdiye kadar. Sürekli donuyor kalıyor ama 2-3 dakika sonra sersem bir şekilde kendine geri geliyordu sistem. Oyun bile oynamadığım halde. Geçen gün yedeklerimin büyük kısmını fedakarlık edip, full format attım. Diski birleştirip tekrar böldüm. Özellikle birşeyde kurmadım driverler hariç.

Bugün yine sadece nette gezerken önce donup sonra mavi ekran verdi ama hemen reset attı ss alamadım. Pc açılınca da resimde ki olay çıktı. Anlayan arkadaşlardan cevap bekliyorum. Gelip virüstendir diyip kaçacak arkadaşlar saolsun cevap vermesinler. Ram'de bir sorun olabilir mi? Eğer öyleyse garantiden değişim isteyeceğim. Gerçekten çok bunaltıcı olmaya başladı.

Gerekiyorsa program önerin test edeyim, şimdiden teşekkürler.

Resim Linki;

Son Düzenleme: nikobelic ~ 27 Aralık 2010 23:43
mcafee23 ayrılmıştır
27-12-2010, 23:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

mavi ekranın resmini koyun böyle tanı koyamayız

Mavi ekran ekranda kalmıyor resmini çekemiyorsanız.
bilgisayar/özellikler/gelişmiş sistem ayarları/gelişmiş sekmesi altında/başlangıç ve kurtarma ayarları/otomatik olarak yeniden başlat tikini kaldırmalısınız
Bunu yapınca bilgisayar mavi ekran verince ekranda bizim komutumuzu bekler.

nikobelic
28-12-2010, 00:00   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
127 mesaj

Mavi ekran sürekli vermiyor, daha ilk defa verdi. Mavi ekran görebildiğim hata kodu yok gibiydi 2 saniye fln kaldı ekranda birde en alt bölümde memory test: 5-10-15-20 diye sayıyordu. Sonra direk reset attı. Benim vermiş olduğum resimin bir yardımı olamaz mı?

Kapalı Hesap (200174)
28-12-2010, 01:42   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

remlerle alakalı bu nerden koydun tanıyı diyecek olursanız benim anakart remleri desteklemiyordu aynı pencere açılıyordu aynı hata  kodları değişik tek bir rakam bile yok güzel çalışıyorken pc bi anda ekran masmavi ve kapanış açılışta aynı diyordu beklenmeyen bi kapanmadan kurtardı anakartı değişene kadar böle sürdü ve şuan yok

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (163880) ~ 28 Aralık 2010 01:45
Rashnu
28-12-2010, 02:43   |  #5  
Rashnu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
347 mesaj

Biosu resetlemeyi denediniz mi? yada bu sorudan önce ... biosu kurcaladınız mı?

ahmed159
28-12-2010, 08:49   |  #6  
Üye
96 mesaj

bios pilini,rami ve bilgisayara güç veren kabloları bilgisayardan çıkar 5 saniye bekle sonra geri tak belki olur eger buda olmassa biosu resetliyeceksin.
not:eger masaüstü ise yukardakileri yaparsın laptopta yapmak zor laptop ise biosu resetle.

setra92
28-12-2010, 12:52   |  #7  
setra92 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
351 mesaj

?öncelikle windows dvsi orjianl mi yada?(recovery dvdleri de kullanıyorsan yaz lütfen)
-eğer dvd orjinal değilse eksik dosyalar bu tür hatalara yol açar(recory dvdlerindede eksik veya hata olabilir)
--orjianl dvd ile format tamayı dene
?sistem deki olabilecek hata denetlemek için donatlardan komut istemine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır de ardından sfc/scannow yaz denetleme yapsın olası hatalrı yaz
-olasılık çok sonuca bkalmalıyz (hdd,ram,ekran kartı vs)
?ram lerin problemli olabilir
--masaüstüyse işin kolay tek tek söküp takıp ramleri ve slotları deniyeceksin laptopsa uğraşabilirisn
kolay gelsin...

nikobelic
28-12-2010, 15:16   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
127 mesaj

Memtest ile test ettim ramlerde sorun yok. Kaldı ki sistem 8 aylık ve ilk defa böyle bir sorun verdi. Önceden en ufak bir sorun yoktu. Anakartı pilini çıkardım biosu flnda sıfırladım. HDD'de test ettim sorun yok. Aklıma tek gelen ram slotlarında bir arıza olması. Ama ondan nasıl emin olacağım bir fikrim yok. 8 aydır yine aynı win7 dvdsi ile format atıyorum onda bir sorun olsa önceden de verirdi sanırım.

ibrahim_35
28-12-2010, 17:31   |  #9  
Üye
62 mesaj

arkadasm aynı sey bndede oldu...
en iyisi bi formatlasn kendini sonra acılırken kasadaki elektriği kes [kasadaki acma kapama tusu ile]...
sonra 1-2gün dinlendir bak nasl gecio :D
bndede aynı sey oldu ...

mcafee23 ayrılmıştır
28-12-2010, 17:34   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

ne güzel yorumlar gelmiş
bırak dinlensin hallolur gibi :) 

nikobelic
28-12-2010, 19:03   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
127 mesaj

Evet grip olmuş dinlenirse iyi gelir...! Ram slotunu değiştirdim, birde işlemcinin termal macununun kuruduğunu fark ettim. Yarın termal macun almayı düşünüyorum. Bununla bir alakası olabilir mi? Ama sıcaklıkları hep kontrol ediyorum ayrıca oyunda oynamadığım bir dönemde sadece internette gezmekle ısınmaz 35 dereceyi geçmiyor. Virüs yine var mı diyede düşünüyorum ama ücretsiz hem taratıp hemde bulunca silecek bir program bilmiyorum sağlam. Şaşırdım kaldım.