mavi ekran ve reset

HPQ-User
31-07-2008, 12:48   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

nsinan sormuş:
bilg. bi senedir kendi kendini resetliyordu(özellikle taşıdıktan sonra çok sık yapıyor, bir hafta sonra düzeliyordu). Bazı donanım ları değiştirdim (2*512 ramdı 2*1gb ram yaptım, hard diski 40 gb tan 120 gb çıkardım ve işlemcim celeron 1,6 dan pentium 2,3 yaptım).
şimdi sürekli resetliyor. Format da çare olmadı. Biosu defalarca güncelledim bazen flashladım gene yemedi. anakartı söküp tamirciye topkapı bilgayara gönderdim sorun yok dediler, sadece biosu yeniden yükledik düzelir dediler olmadı.
velhasıl sorunu ne bulabiliyorum ne de çözebiliyorum.
yardımcı olailirmisiniz.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
makinem MSI MEGA PC 651.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.1

Kapalı Hesap (53751)
31-07-2008, 12:51   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

Mavi ekran genelde ramlerle ilgilidir ama bu olayda şüpheli PSU olabilir gibime geliyor heleki donanımlarıda yükselttikten sonra bence önce ramleri sonra güç kaynağını kontrol ettirin...

burakkcbyk
31-07-2008, 12:55   |  #3  
Yeni Üye
30 mesaj

Arkadaşım sorunun muhtemel çözümü;
Bios ile yakından uzaktan alakan vardır umarım.MSIların Bios yapısını bilmiyorum(büyük iht. award ama neyse).
Bilgisayar açılınca/ilk anlarda "Delete" tuşuna hep bas çek.Karşına Bios ana menüsü gelecek burda bileşenleri OC yaptığımız yere gel(neresi olduğunu bilmiyorsan hepsine gir ve aşağıdakileri bulmaya çalış) ve;

"SYSTEM VOLTAGE CONTROL" = Manual
"DDR2 OverVoltage Control" = +0.2V

yap ve F10 tuşuna bas y deyip enterle...Sistem baştan başlar ve bu sorunun çözülmüş olur.Saygılarımla...(Riskli bir iş kesinlikle yok gönül rahatlıhı ile yapabilirsin.)Göz kırpma

Son Düzenleme: burakkcbyk ~ 31 Temmuz 2008 13:53
SAİNT
31-07-2008, 13:49   |  #4  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

ricanı kıramadım kardeş bak yenisin bu sitede özgür bir site yazdığın cevabı kendin silebiliyorsun bende seni kırmamak için kendi msj sildim yardım için hazırım sağ tarafta yazdığın msj sil yöntemi var sil de şifreni gir ve sil bu kadar basit kesin çözüm bu :)))))

burakkcbyk
31-07-2008, 13:51   |  #5  
Yeni Üye
30 mesaj
saint
ricanı kıramadım kardeş bak yenisin bu sitede özgür bir site yazdığın cevabı kendin silebiliyorsun bende seni kırmamak için kendi msj sildim yardım için hazırım sağ tarafta yazdığın msj sil yöntemi var sil de şifreni gir ve sil bu kadar basit kesin çözüm bu :)))))
Olması gerekende bu benceGöz kırpma
Saygılar...

SAİNT
31-07-2008, 14:00   |  #6  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

evet haklısın sevgilerle kal

nsinan
31-07-2008, 15:23   |  #7  
Taze Üye
3 mesaj

phonix-award bios yani haklısın ama bios seçeneklerinde voltj ayarı yok frekans ayarı var.
bi cesaret biosu mekanik flaşladım ve format atayım dedim ama dosyaları yüklerken yine mavi ekran ve
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
yazısı çıktı. (Ha birde win installer çalışmaz olmuştu neyse harddiski formatladım ama kurulumu bitiremedim)
ilginize teşekkür ederim.

burakkcbyk
31-07-2008, 15:38   |  #8  
Yeni Üye
30 mesaj

OOV.Kasanı fark etmemiştim.Ne yani voltaj ayarları yok mu?
Olabilir güvenlik maksatı ile Sis çipsetlerinde OC fonksyonları kapalı oluyor.Ama frekanslar açık diyorsun...
İyice incelendin mi kardeş?Olmadığına emin misin?

nsinan
31-07-2008, 15:43   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

evet hatta bios uzmanı olcak kadar.
frekans ve voltaj ana başlık var ama içinde üç tane alt başlık var.
birinciyi hatırlayamadım , ikincisi cpu freakans,üçüncüsü de dram frekans.
ve seçeneklerde 133,.. diye

burakkcbyk
31-07-2008, 15:51   |  #10  
Yeni Üye
30 mesaj
nsinan
evet hatta bios uzmanı olcak kadar.
frekans ve voltaj ana başlık var ama içinde üç tane alt başlık var.
birinciyi hatırlayamadım , ikincisi cpu freakans,üçüncüsü de dram frekans.
ve seçeneklerde 133,.. diye
Çok ilginçDeli.Frekans oynamaya izin var fakat voltaj yok.
Mümkünse bios update yaparmısınGöz kırpma.Bazen OC için ayrı bioslar oluyor.Varsa onları dene.Gülümseme

Son Düzenleme: burakkcbyk ~ 31 Temmuz 2008 15:52
nsinan
31-07-2008, 16:12   |  #11  
Taze Üye
3 mesaj

Denedim. MSI anakart sitesinde yaptım işe yaramadı. Phonix sitesinde yaptım (hatta 28 dolar ücret aldılar) oda işe yaramadı.
Sanırım bilgisayarcı haklı benim makine çöp olucak böyle giderse.
Not: Bildiğiniz bir yer varmı ücret karşılığı yaptırabileceğim.

Mustafa Akın
31-07-2008, 21:36   |  #12  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
burakkcbyk
Arkadaşım sorunun muhtemel çözümü;
Bios ile yakından uzaktan alakan vardır umarım.MSIların Bios yapısını bilmiyorum(büyük iht. award ama neyse).
Bilgisayar açılınca/ilk anlarda "Delete" tuşuna hep bas çek.Karşına Bios ana menüsü gelecek burda bileşenleri OC yaptığımız yere gel(neresi olduğunu bilmiyorsan hepsine gir ve aşağıdakileri bulmaya çalış) ve;

"SYSTEM VOLTAGE CONTROL" = Manual
"DDR2 OverVoltage Control" = +0.2V

yap ve F10 tuşuna bas y deyip enterle...Sistem baştan başlar ve bu sorunun çözülmüş olur.Saygılarımla...(Riskli bir iş kesinlikle yok gönül rahatlıhı ile yapabilirsin.)Göz kırpma

Bunun nasıl çözeceğini anlamadım yani. Soruna harddiskteki bad-sector de yol açmış olabilir.

Mustafa Deniz
31-07-2008, 23:03   |  #13  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj
nsinan
phonix-award bios yani haklısın ama bios seçeneklerinde voltj ayarı yok frekans ayarı var.
bi cesaret biosu mekanik flaşladım ve format atayım dedim ama dosyaları yüklerken yine mavi ekran ve
IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
yazısı çıktı. (Ha birde win installer çalışmaz olmuştu neyse harddiski formatladım ama kurulumu bitiremedim)
ilginize teşekkür ederim.
Bu uyarı ile bu gün bende karşılaştım çok yordu beni. ama benimkine solucan türü bir virüsü sebep oldu.hardisk 3 parça idi bölümleri silip tek parça haline getirdim biçimlendirip wistayı kurdum.kurulum bitince disk yönetinminden yeni birim olşturdum (yine 3 parça Dil çıkarıyor) pc'mi hiç bu kadar hızlı görmemiştim.

Mustafa Deniz
31-07-2008, 23:08   |  #14  
Mustafa Deniz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
752 mesaj

sanırım bu mavi ekranın sorunu ya driverlerinde yada hardiskin dosya sistemi uyuşmazlığındandır(NTFS-FAT32 v.s) ram veya bios ile hiç oynama bence.
yukarıda dediğim yolu dene bi.

frozen
31-07-2008, 23:45   |  #15  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Dostum ilk deneyimin Windows 98 CD si bul Fdisk yap.
tekrar yükle windows etc. bad sector kontrolu yap. Eğer herhangi birşey bulamazsa kasanı komple götürmeyi dene tamircine sadece anakartı değil.
Benim bir ark.da benzeri bir durum oluşmştu. Power supply değiştirdi ve çözüldü. Eğer sorununun anakartla olduğunu düşünüyorsan, başka bir anakart kullanmayı dene. parçaları sök tak methodu ile hangisinde arıza olduğunu bul.

burakkcbyk
01-08-2008, 00:49   |  #16  
Yeni Üye
30 mesaj
mustafa91
Bunun nasıl çözeceğini anlamadım yani. Soruna harddiskteki bad-sector de yol açmış olabilir.
Muhtemel çözüm diye belirtmişim arkadaşım.Bad sector olma ihtimalide var.
Fakat badsector tarama,servise götürme vs. vs. uzun işlerden önce voltaj verme gibi kısa bir işi önce halletse uğraşmamış olurGöz kırpma

tesisatci
01-08-2008, 02:26   |  #17  
Yıllanmış Üye
449 mesaj

psu yetersiz yada virüs var büyük ihtimalle uğraşmak sinir bozucu oluyor belli bi noktadan sonra sen en iyisi adam akıllı bi servise götür dostum kasayı komple. uğraşıp üzme kendini saygılar

Mustafa Akın
01-08-2008, 08:40   |  #18  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
burakkcbyk
Muhtemel çözüm diye belirtmişim arkadaşım.Bad sector olma ihtimalide var.
Fakat badsector tarama,servise götürme vs. vs. uzun işlerden önce voltaj verme gibi kısa bir işi önce halletse uğraşmamış olurGöz kırpma
Adamın RAM'i belki uygun değil overclock'a, yani voltaj vermeyle sorun çözülmez ki, daha büyük sorunlara yol açabilirsin. Arkadaşın RAM'lerini yaktırırsın. Ve bu da garanti kapsamında olmadığı için boşuna masraf çıkar.

burakkcbyk
01-08-2008, 12:05   |  #19  
Yeni Üye
30 mesaj
mustafa91
Adamın RAM'i belki uygun değil overclock'a, yani voltaj vermeyle sorun çözülmez ki, daha büyük sorunlara yol açabilirsin. Arkadaşın RAM'lerini yaktırırsın. Ve bu da garanti kapsamında olmadığı için boşuna masraf çıkar.
Kardeş sorun çözüldü zaten.Arkadaşmızın bilgisaar markasını nette araştır istersen.Ben geç farketttim.Masaüstü PC sanmıştım.RAM leride 2 GB soğutması iyi bir kasa sanmıştım.Eğer bu şartlarda ise +0.2V nin hiç zararı olmaz.Ama dediiğin gibi arkadaşın RAM değil PC deki hiç bir bileşen OC ye yatkın değil.En basiti Biosu izin vermiyor.BeğendimGöz kırpma