mavi ekran ve sık sık çökmeler

spicoluas
06-08-2006, 01:49   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

nereye yazacağımı bilemedim ama sorunumun anakart ve güç kaynağımın yanmasıyla başladığı için buraya yazmayı uygun gördüm.

bu yıl sonbaharda sıfır pc aldım aradan 2-3 ay geçtikten sonra anakart ve güç kaynağı yandı sonra yanan 2 parçayıda değiştirdim. taa o günden beri devam eden anlaşılamayan bi sorun var pc mde.. mesela mavi zeminde hata raporu çıkıyo-başta msn winamp internet explorer programlarında olmak üzere hata raporları geliyo. işin zor yanı pc sık sık çöküyo-kasılmalar oluyo(süreler belli olmuyo mesela 2 haftada,ayda,4-5 günde vs. çöküyo). 3 farklı bilgisayarcıya götürdüm hiç birisi çözemedi. makinen sağlam deyip format atıyolar. valla 10 un üzerinde pc çöktü her birinde format attım düzelmedi.

her türlü şeyden olunabilir dediler. mesela ramdan adslden hardiskden taktırdığın anakartdan güç kaynağı(anakart asus ancak anakarttaki cipler intel üretim değilmiş bunun dışında ankartındada bişi yok sağlam dediler ama kasa ısınıyo ) virüsden internetten winapmdan hatta evin elektriği dediler gittik evin prizlerini değiştirdik olmadı. son 2 aydır pc bazen kilitleniyo doğal olarak açılmıyo tutarsa açıyo tutmassa açılmasını bekliyom. pc kilitlendiğinde şöle bi yazı çıkıyo...

reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key

ben tüm sorunların bişeyden kaynaklandığını düşünüyorum. çünkü pc çökmeden evvel hata veriyo(genelde mavi zemin çıkıyo) ve ya temelli çöküyo yada yukarıdaki yazı çıkıyo pc kilitleniyo.

çıkan mavi zeminde bazen BIOS dan hatta ACPI uyumlu değil diye bahsediyo. kısacana mavi ekranda çıkan bazı teknik bilgileri yazayım.

BU BİR
stop:0X0000008E (0XC0000005, 0X8057A68D, 0XBA9C1A30, OX000000000)
fiziksel belleğin dökümüne bağlanıyor.
fiziksel bellek dökümü tamamlandı.

BU İKİ
stop:0x000000A5 (0X00000011, 0X00000007, 0XF7CB33F0, 0X02002026)

BU ÜÇ
KERNE_DATA_INDAGE_ERROR

STOP: 0X0000007A (0XC03DDEE8, 0XC000000E, 0XF77BA642, 0X39322860)
ftdisk.sys_address F77BA642 base at FTTB0000, datestamp 3B7D8419
fiziksel belleğin dökümüne bağlanmıyor.

bu ve buna benzer hatalar işte.

pc min özellikleri
p4 3,00 ghz
1024 ram
160 harddisk
256 ekran kartı
asus anakart
kasa pegasus (güç kaynağı frisby 350 watt)

arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Recep Baltaş
06-08-2006, 03:07   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Olasılıklar ve Öneriler:

1-Frisby güç kaynakları asla ve asla üstünde yazan gücü vermez.
2-Bu sisteme 350 Wattlık güç kaynağı takmak Ferrariye çıkma lastik takmaktır.Tabiki sorun yaşarsınız.
3-P4 kötü ve çok ısınan bir işlemcidir.Bu işlemci yaz aylarında çok ısınır.Bu yüzden fanlarını iyi temizleyin..
4-Sabit Dsikiniz de ısnıyor olabilir onu da soğutmaya çalış.PC ne fazladan fan takınız.
5-Anakartın yanmış olabilir...Bir baktırın.
6-Güç kaynağını kesinlikle değiştirin..Bu sisteme 1 Milyar vermişsiniz bari 100 YTl lik bir Power alınız.

7-temiz bir CD den SP2 li bir Sistem kurunuz...

spicoluas
06-08-2006, 12:00   |  #3  
OP Taze Üye
2 mesaj

1-kasayı açtım güç kaynağının üstündeki etikete baktım. 350 watt yazıyodu
3-önerinizi uygulayacağım. ancak bu sorun kışında yaşanıyodu
5-anakartım zaten yanmıştı(güç kaynağı ile birlikte) yenisini aldım. kontrol ettiler anakarttaki ciplerin intel üretimi olmadığını sölediler bunun dışında anakartın ile ilgili sorunun yok dediler.
6-kesinlikle kasa ile birlikte güç kaynağınıda değiştircem.

tavsiyeleriniz için teşşekürler :)

edit: bide bana önerebileceğiniz kasa ve güç kaynağı varmı?

Son Düzenleme: spicoluas ~ 06 Ağustos 2006 12:12
StreAmeR
18-08-2006, 17:31   |  #4  
Taze Üye
1 mesaj

Öncelikle halen bsod(mavi ekran) hatalarının %90'nın mimlenmiş bir şekilde hep ram'den miş gibi lanse edilmesinin çok yanlış bir kanı olduğunu belirterek başlamak istiyorum. Bu tip hataların tamamı ile os kernelinin ilgili aygıtın driverları ile haberleşirken ortaya çıkan unhandled exceptions türü hata bildirim ekranları olduğunu bilmenizde fayda var. Donanım firmaları için driver yazan programcılar üretilen donanımın fiziksel veya yazılımsal ortamlar vasıtası ile karşılaşacağı problemlerin son kullanıcıya yansıtılmadan os ile işbirliği içinde çözülebilmesinden veya sorunun tam tarifinin oluşturulmasından sorumludurlar. Eğer programcı ortaya çıkan basit bir senkronizasyon sonrası bir hata için program kodu içerisinde bir exception handler üretmez ise durumu os ele alır ve şu an bu konu başlığının içeriğini oluşturan mavi ekran hatasını sizlere iletir.

Arkadaşın göndermiş olduğu çok kısıtlı olan bsod dump dan görünen o ki ilk hatası bir memory range alanına yapılan erişim kısıtlama isteği bknz:c0000005.

bu ekranı irdelersek 0XC0000005=Access Denied'dir ki bu yukarıda da bahsettiğim gibi os kerneli tarafından kendi kaynaklarına yapılan bir erişimin başvuru yapan kod için kısıtlı olduğunu belirtir. Ayrıca diğer bir anlamıda yine os kernelinin kendinden istenilen işlemin gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını belirtmesidir.Diğer peşinden gelen 0X8057A68D ve 0XBA9C1A30 addressleri ilgili başvuru yapan programın kernel address space alanındaki hataya yol açan address regionlarıdır ki bunlar sürekli değişkendir. Bu kadar teknik açıklamayı neden yaptığımı merak edenlere tek anlatmak istediğim artık benimde canımı çok sıkan "mavi ekranmı çıktı tamam o zaman ram'i değiştir" edebiyatıdır. Arkadaşımızın sorunu bize doğrudan anlatan bsod iletisine geçersek :

KERNE_DATA_INDAGE_ERROR

Bir kere arkadaş iletiyi yanlış yazmış hata KERNE_DATA_INDAGE_ERROR değil KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR dur ve nt4.0 ve xp için ayrı anlamlara sahiptir.

Hatanın en başında yer alan 0x0000007A iletisi bu hataya yol açan fonksiyonun os kerneli tarafından tanımlanan kodudur ki anlamıda PageFile'da bulanamayan kernel data sayfasının hafızaya okunamasından kaynaklanır. Ve bildiğiniz gibi pagefile hdd 'de bulunur. Microsoft bu hatanın aslında daha çok xp ile uyumlu olmayan board üreticilerinde olduğunu iddia eder ama tecrübeyle sabittirki hata çoğunlukla hdd'dir ve zaten gördüğümüz hatada bunu gösterir. Ama ben arkadaşa eğer donanıma müdahale edebiliyorsa hdd'sini farklı mode'larda çalıştırmasını ve acpi uyumunu s1 moduna getirmesini tavsiye edicem. Sebebine gelirse eğer problem microsoftun iddia ettiği gibi anakart menşeli ise ilgili anklartın güney köprüsünü minumum aşırılıkta çalıştırarak buffer dengesini sağlamak ve birde olaya o yönünden bakmak olacaktır diye düşünüyorum. Saygılarımla

wildceno
05-11-2006, 20:45   |  #5  
Yeni Üye
26 mesaj

benimde bole bir sorunum var yardımcı olurmusunuz bilgisayarım dell inpiron6000 windowsXP home
Ekranın en üstünde BİR AYGIT SURUCUSUNUN HAVUZU VAR YAZIYOR
STOP:0X0000005 (0xEK90000,0x00000002, 0x00000001, 0x805448E9)
bu konuda ne yapmam gerekiyor acab en kısa surede cevap yazabilrimisin

baran_
28-06-2007, 17:25   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj
StreAmeR
Öncelikle halen bsod(mavi ekran) hatalarının %90'nın mimlenmiş bir şekilde hep ram'den miş gibi lanse edilmesinin çok yanlış bir kanı olduğunu belirterek başlamak istiyorum. Bu tip hataların tamamı ile os kernelinin ilgili aygıtın driverları ile haberleşirken ortaya çıkan unhandled exceptions türü hata bildirim ekranları olduğunu bilmenizde fayda var. Donanım firmaları için driver yazan programcılar üretilen donanımın fiziksel veya yazılımsal ortamlar vasıtası ile karşılaşacağı problemlerin son kullanıcıya yansıtılmadan os ile işbirliği içinde çözülebilmesinden veya sorunun tam tarifinin oluşturulmasından sorumludurlar. Eğer programcı ortaya çıkan basit bir senkronizasyon sonrası bir hata için program kodu içerisinde bir exception handler üretmez ise durumu os ele alır ve şu an bu konu başlığının içeriğini oluşturan mavi ekran hatasını sizlere iletir.

Arkadaşın göndermiş olduğu çok kısıtlı olan bsod dump dan görünen o ki ilk hatası bir memory range alanına yapılan erişim kısıtlama isteği bknz:c0000005.

bu ekranı irdelersek 0XC0000005=Access Denied'dir ki bu yukarıda da bahsettiğim gibi os kerneli tarafından kendi kaynaklarına yapılan bir erişimin başvuru yapan kod için kısıtlı olduğunu belirtir. Ayrıca diğer bir anlamıda yine os kernelinin kendinden istenilen işlemin gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını belirtmesidir.Diğer peşinden gelen 0X8057A68D ve 0XBA9C1A30 addressleri ilgili başvuru yapan programın kernel address space alanındaki hataya yol açan address regionlarıdır ki bunlar sürekli değişkendir. Bu kadar teknik açıklamayı neden yaptığımı merak edenlere tek anlatmak istediğim artık benimde canımı çok sıkan "mavi ekranmı çıktı tamam o zaman ram'i değiştir" edebiyatıdır. Arkadaşımızın sorunu bize doğrudan anlatan bsod iletisine geçersek :

KERNE_DATA_INDAGE_ERROR

Bir kere arkadaş iletiyi yanlış yazmış hata KERNE_DATA_INDAGE_ERROR değil KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR dur ve nt4.0 ve xp için ayrı anlamlara sahiptir.

Hatanın en başında yer alan 0x0000007A iletisi bu hataya yol açan fonksiyonun os kerneli tarafından tanımlanan kodudur ki anlamıda PageFile'da bulanamayan kernel data sayfasının hafızaya okunamasından kaynaklanır. Ve bildiğiniz gibi pagefile hdd 'de bulunur. Microsoft bu hatanın aslında daha çok xp ile uyumlu olmayan board üreticilerinde olduğunu iddia eder ama tecrübeyle sabittirki hata çoğunlukla hdd'dir ve zaten gördüğümüz hatada bunu gösterir. Ama ben arkadaşa eğer donanıma müdahale edebiliyorsa hdd'sini farklı mode'larda çalıştırmasını ve acpi uyumunu s1 moduna getirmesini tavsiye edicem. Sebebine gelirse eğer problem microsoftun iddia ettiği gibi anakart menşeli ise ilgili anklartın güney köprüsünü minumum aşırılıkta çalıştırarak buffer dengesini sağlamak ve birde olaya o yönünden bakmak olacaktır diye düşünüyorum. Saygıları

egemengiga
28-06-2007, 17:33   |  #7  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

Kahkaha 2006 dan kalma yeniden basliyoruz...

CADESIGNER
14-11-2007, 10:48   |  #8  
Taze Üye
3 mesaj
StreAmeR

KERNE_DATA_INDAGE_ERROR

Hatanın en başında yer alan 0x0000007A iletisi bu hataya yol açan fonksiyonun os kerneli tarafından tanımlanan kodudur ki anlamıda PageFile'da bulanamayan kernel data sayfasının hafızaya okunamasından kaynaklanır. Ve bildiğiniz gibi pagefile hdd 'de bulunur. Microsoft bu hatanın aslında daha çok xp ile uyumlu olmayan board üreticilerinde olduğunu iddia eder ama tecrübeyle sabittirki hata çoğunlukla hdd'dir ve zaten gördüğümüz hatada bunu gösterir. Ama ben arkadaşa eğer donanıma müdahale edebiliyorsa hdd'sini farklı mode'larda çalıştırmasını ve acpi uyumunu s1 moduna getirmesini tavsiye edicem. Sebebine gelirse eğer problem microsoftun iddia ettiği gibi anakart menşeli ise ilgili anklartın güney köprüsünü minumum aşırılıkta çalıştırarak buffer dengesini sağlamak ve birde olaya o yönünden bakmak olacaktır diye düşünüyorum. Saygıları

K.A.Y.A.H.A.N
17-11-2007, 11:07   |  #9  
Yıllanmış Üye
672 mesaj

*Öncelikle kasayı aç
*Ramin yerini değiştir olmassa:
*IDE kablosunu değiştir.
*Hardiskkin arkasında küçük rekli bir pin görececesin onu sondan 2.ye tak.
*Şimdi XPSP-2 kur Disk Biçimlendirmen NTFS Çabuk diyor ya onu değil 'yavaş' olanı seç.Biçimlendir şimdi

Son Düzenleme: K.A.Y.A.H.A.N ~ 17 Kasım 2007 11:08
kantanoo
10-04-2008, 17:43   |  #10  
Taze Üye
4 mesaj
StreAmeR

KERNE_DATA_INDAGE_ERROR

oz.od
15-09-2008, 08:08   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaslar benimde böle bi sorunum var ben ne yapmalıyım.

***STOP:0X0000008E(0X0000005,0X805BB470,0XAE78AC78,0X00000000)

note book T2130,1.86-GHZ WİNXP SP3-2GB RAM

nrhns
18-04-2009, 20:32   |  #12  
Taze Üye
1 mesaj

Benim bilgisayarım da
KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR

STOP:0X0000007A(0XC03E1214,0XCOOOOOOE,0XF848550C,0X0BCBC860)

hatası verdi.
ve bilgisayarım düzgün çalıştığı zamanlarda kullandığım programlar kilitleniyor. Programları kullanırken çok beklemek zorunda kalıyorum. Hoparlörden gelen seste de bozulmalar oluyor.
Bu sorunu nasıl halledebilirim, acaba bu konuda bilgisi olan var mı, yardımcı olabilir mi, lütfen?

efekerem
19-04-2009, 01:02   |  #13  
Yıllanmış Üye
875 mesaj

hdd den kaynaklanan bir hata olduğunu arkadaşımız bahsetmiş önce hdd farklı bir hdd kullanarak dene olmaz ise anakartını kontrol ettir.

pc uzmanı olacak
11-09-2009, 23:52   |  #14  
Yeni Üye
38 mesaj

bide baska bi harddis bul emanet yada yenisi artık orasını bilemem ama bide baska hardiske format at onu kullan bence sık çökme harddiskdendir